Yükleniyor

Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir? Boğaz Enfeksiyonu Nasıl Geçer?

Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir? Boğaz Enfeksiyonu Nasıl Geçer?

Günlük yaşamda insanların en muzdarip olduğu konu başlıklarından biri boğaz iltihabıdır. Ağrı, şişlik ve ateşle birlikte ortaya çıkan boğaz iltihabı sıvı tüketiminden yemek yemeye kadar birçok konuda insanın günlük hayatını ve rutinini olumsuz etkileyen durumlardandır. Bireysel olarak uygulanabilecek doğal yöntemlerle geçirilmesi mümkün olan boğaz iltihabının devam ettiği veya şiddetlendiği durumlarda tedavisi uzman doktor tarafından yapılmadığı takdirde ciddi sonuçlara gebe olabilir.

İçindekiler

Boğaz İltihabı Nedir?

Tıp dilinde tonsillofarenjit adıyla bilinen boğaz iltihabı, boğaz arkasındaki dokular olan bademciklerin iltihaplanması durumudur. Nazofarenks olarak adlandırılan geniz bölgesinden gırtlağa kadar uzanan bölge farklı sebepler yoluyla iltihaplanır. Bu bölge vücut anatomisi açısından boğaz her iki yanında bulunan lenf düğümleridir.

Bir savunma mekanizması olarak çalışmalarının yanı sıra vücudun enfeksiyon kapmasını engellemekle görevlidir. Bu bölgede meydana gelen iltihaplanma bademcik şişmesi, boğaz ağrısı ve ateş yoluyla kendini gösterir. Boğaz iltihabı durumlarının çoğunda yaygın bir virüs söz konusudur. Ancak bakteriyel enfeksiyonlar da boğaz iltihabını tetikleyen durumlar arasında yer alabilir.

Boğaz İltihabı Neden Olur?

Her yaşta görülebilen bir hastalık olarak karşımıza çıkan boğaz iltihabı, bademcik iltihaplanması olarak genellikle çocuklarda görülür. Bademcikler, vücudun enfeksiyona karşı savaşmasını sağlayan beyaz kan hücrelerini üretir. Virüs ve bakterilerin vücuda girmesinin ardından çoğunlukla iltihaplanmanın en fazla karşılaşılan nedeni streptokokal adı verilen bakterilerdir. Teşhisinin kolaylıkla yapılabildiği boğaz iltihabının semptomları genellikle 1 hafta 10 gün içerinde kaybolabilir. 

Boğaz iltihabı Belirtileri Nelerdir?

Tonsillofarenjit olarak bilinen, virüs ve enfeksiyon kaynaklı nedenler sonucu ortaya çıkan boğaz iltihabı vücutta çeşitli belirtiler meydana getirir. Bu belirtileri şu şekilde sıralamak mümkündür:

Boğaz ağrısı

Boğaz iltihabının en yaygın belirtileri arasında gösterilen boğaz ağrısı, genellikle yutkunurken ortaya çıkabildiği gibi bazı durumlarda daha şiddetli bir şekilde ateşle birlikte de görülebilir.

Ateş

38 derecenin üstünde çıkan ateş, boğaz iltihabının belirtileri arasında yer alabilir. Geçmeyen veya derecesi artan ateş vakalarında doktora danışmanız önerilir.

Öksürük

Boğazda meydana iltihaplar gırtlağı tahriş eder. Bu tahriş sonrası öksürük ortaya çıkar ve rahatsız edici bir duruma ulaşabilir.

Yutkunma zorluğu

Boğaz ağrısıyla birlikte oluşan yutkunma zorluğu, o bölgede meydana gelen şişlik sonucu ortaya çıkar.

Kırmızı ve şişmiş bademcikler

Vücuda giren virüs ve bakteriler sonucu bademcikler de tahriş olur. Bu tahrişle birlikte bademciklerde kırmızılık ve şişlik meydana gelir.

Burun akıntısı ve burun tıkanıklığı

Burun akıntısı ve burun tıkanıklığı özellikle viral enfeksiyonlarla birlikte görülen boğaz iltihabı belirtilerinden ikisi olarak karşımıza çıkar.

Kulak ağrısı

Boğazla bağlantılı olarak boğaz iltihabı durumlarında kulak ağrısı yaşanması da muhtemel bir sonuçtur.

Ses kısıklığı

Boğaz iltihabı yaşayan hastaların bazılarında ses kısıklığı yaşandığı da gözlenmiştir.

Mide bulantısı ve kusma

Boğaz ağrısı, ateş, yutkunma zorluğu gibi belirtiler görülen boğaz iltihabı, mide bulantısı ve kusma gibi semptomlar da verebilir.

Karın ağrısı

Bazı boğaz iltihabı vakalarında karındaki lenf bezlerinin etkisiyle karın ağrısı yaşanması da olasıdır.

Boğaz İltihabına (Boğaz Enfeksiyonuna) Ne İyi Gelir?

Uzun süre devam eden ve şiddeti artan boğaz iltihabı vakalarında doktor kontrolü gereklidir. Yine de uygulandığında enfeksiyon kaynaklı semptomları hafifletecek bazı doğal yöntemler bulunmaktadır.

Boğaz enfeksiyonu kaynaklı semptomlara iyi gelen yöntemler şunlardır:

  • Tuzlu su ile boğaz gargarası yapmak
  • Su, ılık çorba ve ballı bitki çayları ile sıvı tüketimini artırmak
  • Bolca dinlenip, istirahat etmek
  • Bulunulan ortamı nemlendirmek
  • Boğaz pastili kullanmak
  • Limonlu su içmek
  • Bir kaşık elma sirkesini su ile seyrelterek içmek
  • Doğal antibakteriyel olan sarımsak yemek

Boğaz enfeksiyonu durumunda tuzlu su ile gargara yapın

Tuzlu su ile gargara yapmak, birçok iltihap ve enfeksiyonun iyileşmesinde etkili olduğu gibi boğaz iltihabının iyileşmesinde de adeta ilaç rolü üstlenir.

Çorba veya bitki çayları için

Tavuk suyu çorbası, et suyu, ıhlamur, nane çayı, papatya çayı, zerdeçal ve yeşil çay da boğazı yumuşatacağı için iltihabın tedavisi konusunda evde uygulanabilecek doğal yöntemlerdendir.

Bol sıvı tüketin

İltihap vakalarında bol sıvı tüketerek boğazın nemlenmesini sağlayarak kurumasını engellemiş olursunuz. Bu durum da boğaz iltihabının önüne geçer.

Boğaz pastili kullanın

Boğaz pastilleri kullanarak özellikle boğaz iltihabı sonucu ortaya çıkan yutkunma güçlüğünün önüne geçebilirsiniz.

Sıcak ve soğuk gıdalar tüketin

İltihap kaynakla boğaz şişmelerinin önüne geçmek sıcak ve soğuk gıdaların kullanımı boğaz iltihabı sorunlarının önüne geçme konusunda etkili olacaktır.

Parasetamol veya ibuprofen alın

Reçetesiz satılan parasetamol ve ibuprofen kullanmak da boğaz iltihabının tedavi sürecinde destek görevi görür.

Dinlenin

Boğaz iltihabı yaşandığı durumlarda vücudun dinlenmesi önemlidir. Dinlenerek, yeterli beslenerek ve gerekli adımları uygulayarak iltihaba neden olan virüs ve bakterilerden kurtulabilirsiniz.

Bulunduğunuz ortamı nemlendirin

Yaşadığınız ortamın kuruluğu aynı zamanda boğaz kuruluğu ortaya çıkaracağından bulunduğunuz ortamın soğuk buhar yöntemiyle nemlendirilmesi boğaz iltihabını iyileştirmek için başvurulan yollardan biridir.

Limonlu su için

Limonlu su, başta boğaz ağrısı olmak üzere boğazın iltihabı nedeniyle ortaya çıkan belirtileri azaltabilir.

Su ile seyretilmiş elma sirkesi yudumlayın

Elma sirkesi antimikrobiyal özellik göstermesini sağlayan asetik asitleri içerir. 1 kaşık elma sirkesini ılık su ile seyrelterek içmek boğaz enfeksiyonun neden olduğu semptomları hafifletebilir.

Sarımsak yiyin

Sarımsak doğal bir antibakteriyeldir. Enfeksiyonlarla savaşmaya yardım eden organosülfer bileşiği olan allisin içerir.

Boğaz İltihabı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Boğaz iltihabı için evde ne yapılabilir?

Boğaz iltihabı için kekik, bal ve limon karışımıyla birlikte zerdeçal, papatya çayı ve nane çayı da etkili olacaktır.

İltihaplı boğaz kaç günde geçer?

Boğaz iltihabı yaşayan kişilerde ortaya çıkan semptomlarla birlikte iltihabın iyileşme süresi 1 hafta 10 günü bulabilir.

Çocuğun boğaz iltihabına ne iyi gelir?

Çocuklarda meydana gelen boğaz iltihabı virüs kaynaklı olduğu için genellikle tıbbi bir tedavi gerektirmez ancak semptomlar arasında ateş ve titreme söz konusuyla doktor kontrolü gerekebilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 5 Haziran 2024

Yayınlanma Tarihi: 29 Mayıs 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al