Yükleniyor

Deniz Kenarında Çocuklarınızı Bekleyen Tehlikelere Dikkat!

Deniz Kenarında Çocuklarınızı Bekleyen Tehlikelere Dikkat!

Çocuklara 3 yaş altında yüzme dersleri aldırılabilir. Çünkü yüzme bilen çocukların havuz enfeksiyonlarına yakalanma riski, bilmeyenlere göre daha azdır. Yüzme bilmeyen çocuklar çok fazla su yutar ve bağırsak enfeksiyonlarına sık yakalanır. Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Aşkın Güra Nemlioğlu, çocuklarda havuz ve denizden bulaşan enfeksiyonlar hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

 

Çocuğunuzu güneş yanıklarından koruyun

Çocukların havuz ve denizde kalma süresinin iyi ayarlanması gerektiğini belirten Uz. Dr. Aşkın Güra NemlioğluYüzme, çocukların enerjilerini boşaltabilecekleri aynı zamanda vücut performanslarını olumlu etkileyen bir aktivitedir. Ancak çocukların yüzmek için suda bulundukları saatler çok önemlidir. Çünkü çocuklar suyun içinde bile olsalar ciltleri güneşin zararlı ışınlarından olumsuz etkilenmektedir. Çocuklar yaz aylarında güneş ışınlarının en yoğun olduğu, 10.00-16.00 saatleri arasında suya girmemelidir. Yüz, eller ve kollar gibi dışarıda kalan bölgelere UVA ve UVB’e karşı etkili en az 45 koruma faktörlü güneş kremleri kullanılmalıdır. Çocukların deniz ve havuza girme seansları saat 16.00’dan sonra günde 10 dakika ile başlamalıdır. Bu süre her gün yavaş yavaş artırılarak, suda en fazla 30 dakika kalmaları sağlanmalıdır. “ diye konuştu.

 

Çocuğunuzun yüzerken su yutması bağırsak enfeksiyonuna neden olabilir

Uz. Dr. Nemlioğlu, çocuklara küçük yaşlarda yüzme öğretilmesinin enfeksiyon hastalıklarından da koruyucu etkisi olduğunu şu sözlerle ifade etti.

“Yüzme dersleri aldırılarak, çok küçük yaşlardan itibaren yüzmeyi öğrenmelerinin sağlanması önemlidir. 3 yaş altında çocuklara yüzme dersleri aldırılmaya başlanabilir. Ancak aileler, çocuğun keyif alarak yaptığı bu aktivitenin, onun gözünde ders alınarak öğrenilmesi gerekilen bir zorunluluk haline dönüşmemesine özen göstermelidir. Yüzme bilen çocukların enfeksiyon riskleri, bilmeyenlere göre daha azdır. Çünkü yüzme bilmeyen çocuklar daha fazla su yutar ve özellikle bağırsak enfeksiyonlarına daha sık yakalanır.”

 

Çocuğunuzun yüzeceği suyun temizliği çok önemli

Sağlık koşulları iyi olmayan, temizliği düzenli yapılmayan havuzlarda, bağırsak enfeksiyonlarına sık rastlanmaktadır” diyen Uz. Dr. Nemlioğlu şunları kaydetti.” Özellikle çok sayıda insanın girdiği, günlük olarak suyunun değiştirilmediği, bakımının ve bakteriyolojik analizlerinin yapılmadığı havuzlarda başta Criptosporidyum, Giardia, E. Coli ve Şigella olmak üzere dışkı yolu ile bulaşan mikroplara bağlı bağırsak enfeksiyonlarına sık rastlanmaktadır. Bunun yanı sıra çocuklar havuza girmeden önce havuz suyunu yutmamaları konusunda uyarılmalıdır.

 

Uz. Dr. Nemlioğlu havuz ve deniz suyunun zararlı etkilerinden çocukları korumak için alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı:

  • Çocuklara, havuz ve denizden çıktıktan sonra hemen bol su ile temiz banyo yaptırılmalıdır.
  • Banyo sırasında cildi kuruttuğu için sabun kullanılmamalıdır. Sabun içermeyen, pH nötr yapısıyla cildin yapısına ve cildin su/yağ dengesine zarar vermeyen, suyun kurutucu etkisini nötralize eden hipoallerjenik vücut şampuanı tercih edilmelidir.
  • Güzel kokulu, hoş renkli ürünler hemen her zaman katkı maddeleri içerdiği ve alerji yapma riski taşıdığından bebek ve çocuklar için uygun değildir.
  • Banyo sonrasında da ter gözeneklerini kapattığı için pudra kullanılması uygun değildir.
  • Su, deniz, havuz, sabun, güneş gibi cildin kurumasına neden olan faktörlerden kaçınmak mümkün olmadığından cildi nemlendirmek amacıyla hem bebeklerde hem de çocuklarda nemlendiriciler kullanılmalıdır.
  • Çocukların havuz ve denize girerken kulaklarına su kaçmaması için vazelinli veya gliserinli yağlanmış pamuk tıkaçlar kullanılmalıdır.
  • Çocuklar çıplak olarak denize veya havuza sokulmamalı, çabuk kuruyan kumaşlardan oluşan bikini veya mayo giydirmeli ve ıslak mayo ile kalmalarına izin verilmemelidir.

Güncelleme Tarihi : 14 Nisan 2023

Yayınlanma Tarihi: 25 Ağustos 2011

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al