Yükleniyor

Dev mide fıtığı belirtileri ve tedavisi

Dev mide fıtığı belirtileri ve tedavisi

Mide fıtığı toplumda neredeyse her 5 kişiden birinde görülebilmektedir. Hiatal Herni yani dev mide fıtığı ise mide fıtıklarının sadece yüzde 1-2’sini oluşturmaktadır.

İçindekiler

Dev Mide Fıtığı (Hiyatal Herni) Nedir?

Dev mide fıtığı, midenin olması gereken yerden farklı olarak en az üçte birinin göğüs boşluğu içine geçmesi demektir. Mide fıtığı daha genel bir tanımdır. Dev mide fıtığı bunun içinde bir alt gruptur. Normalde mide fıtığı toplumun %15-20’sinde bulunmaktadır. Yani 5 kişinin birisinde mide fıtığı görülürken, dev mide fıtığı bu grup içinde yüzde 1 ile 2 arasında görülmektedir.  

Dev Mide Fıtığı (Hiyatal Herni) Belirtileri Nelerdir?

“Dev mide fıtığı belirtileri nelerdir?” “Dev mide fıtığı belirtisi?” “Dev mide fıtığı nefes darlığı yapar mı?”, “Dev mide fıtığı şikayetleri nelerdir” gibi sorular dev mide fıtığı konusunda merak edilen konuların başında gelmektedir.

Normal mide fıtığı bazen hiç bir belirti vermeyebilir. Ancak dev mide fıtığının belirti vermeden ilerlediği nadir görülmektedir. Dev mide fıtığının belirtisi genellikle reflü şeklinde ortaya çıkmaktadır.

 • Mide asidinin ağza gelmesi (Reflü)
 • Bulantı
 • Tüketilen yiyeceklerin dokunması
 • Az yenmesine rağmen tokluk hissi
 • Sırt ağrısı
 • Yemekten sonra rahatsızlık hissetmek
 • Nefes darlığı gibi belirtilerle dev mide fıtığı ortaya çıkabilir.

Bununla birlikte dev mide fıtığının çok özel belirtileri de olabilir.

 • Midenin üçte birinin normalde olması gereken batın boşluğu, yerine göğüs boşluğu içinde bulunması, göğüs boşluğuna yerleşmiş mide kısmı içinde çok ülserlerin oluşmasına yol açmaktadır. Midede oluşan ülserler kanamalara neden olabilmektedir. Bu kanamalar yüzünden, dev mide fıtığı sadece anemi yani kansızlık belirtisiyle ortaya çıkabilmektedir.
 • Dev mide fıtığı kalpte baskı hissiyle de belirti verebilmektedir. Dev mide fıtığında mide bulunması gereken yerde değil kalbin hemen arkasındaki boşlukta bulunmaktadır. Yemekten sonra hastalarda midenin şişmesi sonucu kalbe baskı yaparak ritim bozukluğu ya da çarpıntı şikayetlerine neden olabilir. Çoğu hasta aslında dev mide fıtığı belirtisini kalp rahatsızlığı sanarak hastaneye bu şikayetlerle başvurmaktadır.
 • Dev mide fıtığındaki anatomik değişimden dolayı hastalar çok hızlı doymaktadır. Hastalar özellikle gaz yapan yiyeceklerde çok rahatsız olmaktadır.   
 • Nadir de olsa dev mide fıtığı yutma güçlüğü şeklinde de belirti verebilmektedir.  
 • Yemek borusunda deformasyonda dev mite fıtığının belirtisi olabilmektedir. Midenin olması gereken yerden daha yukarda olması yemek borusunda kısalma ve yamulmaya yol açabilir.

Dev Mide Fıtığı (Hiyatal Herni) Nedenleri Nelerdir?

Dev mide fıtığı nedenleri çok iyi bilinmemekle birlikte bazı risk faktörleri bulunmaktadır. Özellikle karın içi basıncının arttığı durumlar dev mide fıtığı nedeni olabilmektedir.

 • Hamilelikte karın içi basıncı artığı için dev mide fıtıkları görülebilmektedir.
 • Sık kilo alıp vermek dev mide fıtığı nedeni olabilir.
 • Aşırı ıkınmak,
 • Kronik kabızlık
 • Çok ağır kaldırmak karın içi basıncı artırdığı için dev mide fıtığı nedeni olabilmektedir.
 • Dev mide fıtığında en önemli risk faktörlerinden birisi de kifoz yani kamburluktur. Kambur olan hastaların diyafram kaslarında da sorun olabilmekte, bu da dev mide fıtığına neden olabilmektedir.
 • Osteoporoz olan kadınlarda da kifoz oluşabildiği için dev mide fıtığı görülebilmektedir.

Dev Mide Fıtığı Teşhisi

“Dev mide fıtığı teşhisi nasıl yapılır?”, “Dev mide fıtığı nasıl anlaşılır?” gibi sorular hastaların merak ettiği konuların başında gelmektedir. Belirtiler nedeniyle dev mide fıtığı kalp rahatsızlıkları başta olmak üzere farklı hastalıklarla karıştırılabilmektedir. Mide normalde olması gereken yerden farklı olarak kalbin hemen arkasındaki bölüme çıktığı için dikkatli bakılmazsa dev mide fıtığı teşhisi zor olabilmektedir.

Bu yüzden dev mide fıtığı konusunda uzman bir doktorun yapacağı muayene ve hastanın hikayesi teşhis bakımından çok önemlidir. Dev mide fıtığı dışarıdan bakılarak belirlenememektedir.

Dev mide fıtığı teşhisi için yapılması gereken tetkikler;

 • Röntgen: Akciğer grafisi dev mide fıtığı teşhisi için her zaman yeterli olmayabilir. Akciğer röntgeninde kalbin hemen arkasında koyu renkli görülen hava dev mide fıtığı şüphesini uyandırabilir. Ancak çoğu zaman röntgen dev mide fıtığı teşhisi için yeterli olmamaktadır. (Resim 1)
 • Bilgisayarlı Tomografi (BT): Dev mide fıtığı teşhisinde bilgisayarlı tomografi kesin sonuç vermektedir. Midenin anatomik olarak bulunması gereken yerden daha yukarıda kalbin arkasına olduğu bilgisayarlı tomografi görüntülemesinde açıkça görülebilmektedir (Resim 2).
 • Endoskopi: Dev mide fıtığı teşhisinde kullanılan bir başka yöntem endoskopidir. Normal şartlarda diyaframı geçtikten sonra midenin içine girilmesi gerekirken dev mide fıtığında diyaframdan önce mideye ulaşılmaktadır (Resim 3).
 • Baryumlu film: İlaçlı film olarak da bilinen görüntüleme de hastaya kontrast bir madde içirilerek görüntüleme yapılır. Bu yöntemle dev mide fıtığı teşhis edilebilir. (Resim 4)

Yaşanan belirtiler nedeniyle hastalar genellikle nefes darlığı veya kalp çarpıntısı şikayetleriyle farklı bölümlere gidebilmektedir. Doktorun yapacağı detaylı kontrolün ardından teşhis için gerekli görülen radyolojik görüntülemelerle dev mide fıtığı teşhisi netleştirilebilir.

Dev Mide Fıtığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

“Dev mide fıtığı tedavisi”, “Dev mide fıtığı nasıl tedavi edilir?, “Dev mide fıtığı ilaçla tedavi edilir mi?” gibi sorular hastaların en merak ettiği konulardır.

 • Dev mide fıtığının tedavisi cerrahidir.
 • Dev mide fıtığı ilaçla tedavi edilememektedir.
 • İlaç, beslenme şekli veya egzersiz gibi tedavi yöntemleri sadece dev mide fıtığı sorunu yaşayan hastaların şikayetlerini azaltmaya yöneliktir.
 • Dev mide fıtığı teşhisi konulan hastalar doğru zamanda ve uzman kişiler tarafından ameliyat edilirse tamamen tedavi olabilmektedir.

Dev Mide Fıtığı Hakkında Sık Sorulan Sorular 

Dev Mide Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 • Dev mide fıtığı ameliyatı genellikle laparoskopik, yani kapalı cerrahi yöntemle yapılmaktadır.
 • Karnın üst kısmında 4 veya 5 delikten yapılan dev mide fıtığı ameliyatında mide olması gereken yere yerleştirilmektedir.
 • Dev mide fıtığı ameliyatı sırasında mide olması gereken bölgeye yerleştirilirken yemek borusunun da doğru yerde ve uzunlukta olup olmadığı kontrol edilir.
 • Dev mide fıtığı ameliyatında diyafram kası da dikilerek daraltılmaktadır.
 • Reflü yaşanmaması için gerekli cerrahi işlemler de dev mide fıtığı ameliyatı sırasında yapılmaktadır.
 • Dev mide fıtığı ameliyatında herhangi bir doku çıkartılması yapılmamaktadır. Dev mide fıtığı cerrahisi bozulan anatominin düzeltilmesi ameliyatıdır.
 • Midenin geçtiği diyafram kas tüneli çok zayıfsa ameliyat sırasında destekleyici suni madde kullanılarak bu kas güçlendirilir.

Mide Fıtığı İle Dev Mide Fıtığı Arasındaki Fark Nedir?

Mide fıtığı bir üst tanımdır. Midenin 2 cm’lik bir kısmının bile göğüs kısmına çıkması mide fıtığıdır. Ancak mide fıtığının dev mide fıtığı olarak tanımlanabilmesi için en az üçte birinin göğüs boşluğunda olması gerekir.  

Dev Mide Fıtığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Dev mide fıtığı tedavi edilmezse şikayetler genellikle ilerleyerek devam etmektedir. Dev mide fıtığının yol açtığı belirtiler hemen ortaya çıkmayabilir. Şikayetler yıllar içinde artarak devam edebilir. Dev mide fıtığı bazen midede ciddi kanamalara neden olabilmektedir. Tedavi edilmeyen dev mide fıtıkları kanama gibi ciddi sorunlara yol açtığı bazı durumlarda acil müdahale gerektirebilir. Hastalarda KOAH, astım ve reflüye bağlı şikayetler artabilmektedir. Dev mide fıtığı; kilo verme, egzersiz veya beslenme alışkanlıklarındaki değişikliklerle tamamen düzelen bir hastalık değildir.

Dev Mide Fıtığı Ölümcül müdür?
 

Dev mide fıtığı ölümcül bir hastalık değildir. Ancak dev mide fıtığının neden olduğu sorunlar ölümcül olabilmektedir. Ülserler ciddi kanamalara veya midede delinmelere yol açabilir. Dev mide fıtığı olan bir grup hastada yapılan incelemede ameliyat edilmeyen hastalardaki ölüm riskinin, ameliyatla düzeltme yapılan hastalara göre 4 kat daha fazla olduğu görüşmüştür.

Dev Mide Fıtığında Hangi Hastalar Ameliyat Olmalıdır?

Dev mide fıtığı hastalarının hepsi tedavi olmak için ameliyat olmalıdır. Ancak dev mide fıtığı hastalarının birçoğu ileri yaştadır. Dev mide fıtığı rahatsızlığının yanında ciddi kalp sorunları gibi ameliyatı kaldıramayacak durumda olan yaşlı hastalara ameliyat tavsiye edilmemektedir.

Dev Mide Fıtığı Nefes Darlığı Yapar mı?

Dev mide fıtığı belirtilerinden birisi de nefes darlığıdır. Tedavi öncesi hastalarda nefes darlığı görülebilir. Dev mide fıtığı ameliyatından sonra bu sorun ortadan kalkmaktadır.

Dev Mide Fıtığı Hiç Belirti Vermeden İlerleyebilir mi?

Normal mide fıtığı hiç belirti vermeden ilerleyebilir. Ancak dev mide fıtığı hastalarında genellikle belirti görülmektedir.

Dev Mide Fıtığı İle İlgili Riskli Meslekler Var mıdır?

Dev mide fıtığı için özellikle belirtilecek riskli bir meslek grubu bulunmamaktadır. Ancak karın içi basıncı artıran işler dev mide fıtığına yol açabilmektedir. Dev mide fıtığı riskini artıran konuların başında kamburluk gelmektedir. Genetik yatkınlığı olan ve karın için basıncı artıran işlerde çalışan kişilerde dev mide fıtığı görülme ihtimali daha yüksektir.

Dev Mide Fıtığı Hangi Yaş Grubunda Sık Görülüyor?

Dev mide fıtığı her yaşta görülebilmekle birlikte genellikle 55 yaşından sonra daha sık görülmektedir.

Dev Mide Fıtığı Hangi Cinsiyette Daha Fazla Ortaya Çıkar?

Dev mide fıtığı kadınlarda daha fazla görülmektedir. Kadınlarda dev mide fıtığı görülme oranı erkeklere göre 4 kat daha fazladır. Gebelik bu konuda etkili olabilmektedir.

Dev Mide Fıtığı Ameliyat Öncesi ya da Sonrası Egzersiz

Dev mide fıtığı ameliyat öncesi ya da sonrasında egzersiz hareketleri yoktur. Ancak çok kilolu hastalarda dev mide fıtığı ameliyatı zor olabilmektedir. Çok kilolu hastaların dev mide fıtığı ameliyatı öncesi kilo vermeleri için egzersiz önerilmektedir. Ameliyat sonrasında dev mide fıtığına özel bir egzersiz bulunmamaktadır. Dev mide fıtığı ameliyatından sonraki 6 ay boyunca ıkınma veya karın basıncını artıran hareketlerden uzak durulmalıdır. Kabız kalınmamalı, 5-10 kilodan ağır yükler kaldırılmamalıdır. Öğürme ve kusma gibi durumlardan kaçınılmalıdır. Dev mide fıtığı ameliyatından sonra hafif yürüyüşler önerilir.

Dev Mide Fıtığının Bitkisel Tedavisi Var mıdır?

“Dev mide fıtığının bitkisel tedavisi nedir?”, “Dev mide fıtığının doğal tedavisi nedir?”, “Dev mide fıtığına iyi gelen yiyecekler nelerdir?” gibi sorular hastalar tarafından en merak edilen konuların başında gelmektedir. Ancak dev mide fıtığının bitkisel veya doğal bir tedavisi bulunmamaktadır. Dev mide fıtığı ameliyatı sonrasında dikkat edilecek beslenme kuralları bulunmaktadır. Özellikle ilk 2-3 ay sık sık ve az az yiyerek midenin fazla doldurulmaması önerilir. Ameliyat sonrası erken dönemde hastaların günde 6 öğün yemeleri önemlidir. Yumuşak gıdaların tüketilmesi, kusturacak veya öğürmeyi artıracak yiyeceklerden uzak durulmasına dikkat edilmelidir.  

Dev Mide Fıtığı Zararları Nelerdir?
 

Dev mide fıtığının en sık görülen zararı ortaya çıkan ülserlerin kanamasıdır. Çok şiddetli reflüden kaynaklı sıkıntılarda görülebilir.

Dev Mide Fıtığı Ameliyatı (Laparoskopik Herni Redüksiyonu) Kaç Saat Sürer?

Dev mide fıtığı ameliyatı, yani Laparoskopik Herni Redüksiyonu yaklaşık 2 – 2,5 saat sürmektedir.

Dev Mide Fıtığı Ameliyatı Olanlar Ne Zaman Taburcu Edilir?

Dev mide fıtığı ameliyatı olan hastalar genellikle yaşlı olduğu ve uzun süredir bu rahatsızlığı yaşadığı için ameliyattan sonra 48 saat hastanede tutulmaları önerilmektedir.

Dev mide fıtığı ameliyatından sonraki

1.gün hastaları ağızdan hiçbir gıda verilmemektedir. Aynı gün hastalar yürütülmektedir.

2.gün ağızdan yiyecek verilmeye başlanır.

3.gün akşamında hastalar taburcu edilmektedir.

Dev mide fıtığı ameliyatından sonra hastaların burunlarında midedeki safra ve asidi çıkarmak için bir boru bulunmaktadır. Bu boru ameliyattan sonraki gün çıkartılmaktadır.

Dev Mide Fıtığı Ameliyatı (Laparoskopik Herni Redüksiyonu) Olan Hastalar Normal Yaşamlarına Devam Edebilirler mi?

Dev mide fıtığı ameliyatı olan hastalar gerekli kurallara uyarak hayatlarına normal şekilde devam edebilmektedir. Özellikle ameliyat sonrası ilk 2 ay beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Besinlerin iyi çiğnenerek ve acele etmeden tüketilmesi önerilmektedir.

Dev Mide Fıtığı Ameliyatı (Laparoskopik Herni Redüksiyonu) Kesin Çözüm müdür?

Dev mide fıtığı hastalarının büyük bir çoğunluğunda cerrahi yöntem kesin çözüm sunmaktadır. Ameliyattan sonra uzun vadede az da olsa dev mide fıtığının tekrarlama ihtimali vardır. Bu tekrarlamalar genellikle küçük fıtıklar olarak gerçekleşmektedir. Tekrarlayan mide fıtıkları küçük müdahalelerle giderilebilecek sorunlara yol açmaktadır. Uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilen dev mide fıtığı ameliyatlarında genellikle tekrarlama sorunu nadir (%10’dan daha az) yaşanmamaktadır.  Dev mide fıtığı ameliyatının hemen ardından şikayetler ortadan kalkmaktadır. Burada çok radikal bir değişim yaşanmaktadır. Hasta dev mide fıtığı ameliyattan hemen sonra yaşanan rahatlamayı hissetmektedir.

Dev Mide Fıtığı Patlaması Nedir?

Halk arasında dev mide fıtığı patlaması olarak bilinen duruma ülserler yol açabilmektedir. Ülserler delinerek mide içeriğinin göğüs boşluğu içine boşalmasına yol açabilmektedir. Mide fıtığının patlaması olarak bahsedilen konu aslında ülserin patlamasıdır. Ülserin patladığı durumlar çok ciddidir ve acil müdahale gerektiren sorunlara yol açar.

Dev Mide Fıtığı Ameliyatı (Laparoskopik Herni Redüksiyonu)  Fiyatı Ne Kadardır?

“Dev mide fıtığı ameliyatı fiyatı ne kadardır?” , “Dev mide fıtığı fiyatı” gibi sorular merak edilen konuların başında gelmektedir. Dev mide fıtığı ameliyatının fiyatı farklılıklar gösterebilmektedir. Ameliyatı yapan doktorun, ameliyatın gerçekleştiği hastanenin fiyat politikası dev mide fıtığı ameliyatının fiyatında değişikliklere neden olabilmektedir. Bunun yanında hastanın yoğun bakımda kalması, ameliyatta kullanılan malzeme gibi dev mide fıtığı ameliyatı fiyatını etkileyen faktörler bulunmaktadır.

Dev Mide Fıtığı Ameliyatı (Laparoskopik Herni Rediksiyonu) Sonrası Zayıflama Olur mu?

Dev mide fıtığı ameliyatı sonrasında dramatik bir zayıflama beklenmemektedir. Ameliyat sırasında reflü ameliyatı da olmaktadır. Bu durumlarda %10 kilo kaybı görülebilmektedir.

Dev Mide Fıtığı Ameliyatında (Laparoskopik Herni Redüksiyonu)  İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Dev mide fıtığı ameliyatı sonrası hasta normal yaşamına 2 aydan sonra dönebilmektedir. Hastalar ameliyattan 15 gün sonra işlerine başlayabilirler. Beslenme kuralları ve ağır kaldırmamak gibi kurallara uyarak sosyal yaşama dönebilirler.

Dev Mide Fıtığı Ameliyatından (Laparoskopik Herni Redüksiyonu) Sonra Yaşanan Sorunlar Nelerdir?

 • Dev mide fıtığı ameliyatından sonra hafif bir karın ağrısı yaşanmaktadır.
 • Ameliyat olan hastaların büyük bir çoğunluğu yaşlı olduğu için zatürre oluşma riski bulunmaktadır.
 • Laparoskopik ameliyat karın şişirilerek yapıldığı için çok nadir de olsa hastalarda tansiyon sorunu yaşanabilir.
 • Yaşlı hastalarda kalbin zorlanması ve ameliyattan geç uyanma gibi sorunlar görülebilir.
 • Midede ve yemek borusunda yırtık/delinme gibi çok nadir sorunlar görülebilir.
 • Ameliyattan sonra kusmak, öğürmek gibi sorunlar yaşanırsa, midenin eski yerine çıkması gibi sorunlar yaşanabilir.

Dev Mide Ameliyatı (Laparoskopik Herni Redüksiyonu) İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

Dev mide fıtığı ameliyatı için; yemek borusu, göğüs alt bölgesi ve karın üst kısmında tecrübeli göğüs cerrahları veya genel cerrahların tercih edilmesi önemlidir.

Dev Mide Fıtığı Ameliyatı (Laparoskopik Herni Redüksiyonu) Sonrası Gaz Sorunu Yaşanır mı?

Dev mide fıtığı ameliyatı ile birlikte reflüyü engellemek için işlemler yapıldıysa hastada az da olsa ameliyat sonrası gaz sorunu yaşanabilir. Dev mide fıtığı ameliyatının laparoskopik yapılması gaz sıkıntısına neden olmamaktadır. Dev mide fıtığı ameliyatı sonrasında akciğer çevresine hava kaçabilmektedir. Bu gibi durumlarda akciğer çevresinde biriken havayı boşaltmak için hastaların göğüs boşluğuna hortum takılabilmektedir. Çok nadir bir durumdur ve genellikle hortum 1-2 gün sonra çıkarılır.

Dev Mide Fıtığı Ameliyatı Sonrası Spor Yapılabilir mi?

Dev mide fıtığı ameliyatı sonrasında ağırlık kaldırmak ve karın basıncını artıran sporlardan uzak durması gerekmektedir.  Buna ömür boyu dikkat edilmesi önemlidir. Ameliyat olan hastaların büyük bir çoğunluğu yaşlı hastalar olduğu için, bu kişilere ağır sporlar zaten önerilmemektedir.

Güncelleme Tarihi : 27 Ekim 2023

Yayınlanma Tarihi: 17 Kasım 2020

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al