Yükleniyor

Dishidrotik Egzama Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Dishidrotik Egzama Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Dishidroz olarak da adlandırılan dishidrotik egzama, el içi, ayak tabanı, parmak ve ayak parmaklarının kenarlarında kaşıntılı küçük kabarcıkların oluşmasına neden olan bir cilt rahatsızlığıdır. Dishidrotik egzamaya yol açan faktörler arasında alerjiler, el-ayakların terlemesi ve stres yer alır. Dishidrotik egzama belirtileri ise kaşıntılı ve ağrılı kabarcıklar, pullanma ve etkilenen bölgede terlemenin artmasıdır.

İçindekiler

Dishidrotik Egzama Nedir?

Dishidroz veya pomfoliks gibi isimleri de olan dishidrotik egzama, el ve ayakları küçük kabarcıkların oluşmasıyla etkileyen bir egzama türüdür. Genellikle aniden ortaya bu kabarcıklar avuç içlerinde, parmaklarda, ayaklarda ve ayak parmaklarının kenarlarında ortaya çıkar.

Dishidrozun risk faktörleri arasında alerjik reaksiyonlar, atopik dermatit, stres, hassas bir cilt yapısı, genetik ve hem kobal hem de nikel dahil olmak üzere belirli metallere maruz kalınması yer alır.

En yaygın ilk belirtisi küçük, kaşıntılı kabarcıklar olan dishidrotik egzamada kabarcıkların olduğu bölgede ağrı da görülebilir. Ağrıyla birlikte kızarıklık ve etkilenen bölgedeki ısı artışı da semptomlar arasındadır.

Genellikle doğal olarak evde yapılan cilt bakımı, nemlendirici ve soğuk kompres yoluyla iyileşen dishidrotik egzama için bazı durumlarda ilaç da reçete edilebilir.

Dishidrotik Egzama Neden Olur?

Dishidrotik egzamanın kesin nedeni bilinmese de buna neden olan faktörler arasında atopik dermatit, alerjiler, hassas bir cilt yapısı, saman nezlesi, el-ayakların sık terlemesi, kimyasal maddelere maruz kalınması ve stres gösterilir.

Dishidrotik egzaman şu faktörlere bağlı olarak meydana gelebilir:

 • Atopik dermatit
 • Alerjik reaksiyon
 • Hassas cilt yapısı
 • Saman nezlesi
 • El-ayakların sık terlemesi
 • Kobal ve nikel gibi kimyasal maddelere maruziyet
 • Stres
 • Ailede egzama öyküsü olması
 • Sigara tüketimi
 • UV ışınlarına maruz kalma

Dishidrotik Egzama Belirtileri Nelerdir?

Dishidrotik egzamanın karakteristik belirtisi el ve ayaklarda kaşıntılı bir şekilde ortaya çıkan küçük kabarcıklardır. Bu kabarcıklar aynı zamanda ağrı ve yanma hissiyle birlikte kızarıklık da gösterebilir.

Dishidrotik egzamada görülen belirtiler şunlardır:

 • El-ayaklarda küçük kabarcıklar
 • Etkilenen bölgede kaşıntı, ağrı ve yanma hissi
 • Ciltte pullanma
 • El-ayaklara terleme
 • Egzama olan bölgede ısı artışı
 • Ciltte çatlama veya kuruluk
 • Tırnaklarda kalınlaşma ve renk değişimi

El veya ayaklarda meydana gelen kabarcıklar genellikle 2-3 hafta içinde kendiliğinden kaybolur. Ancak ciltte bir süre kırmızılık ve hassasiyet kalabilir.

Dishidrotik egzama derece olarak hafif veya ciddi seyredebilir. Eğer ayakları etkileyen ciddi bir durum söz konusuysa meydana gelen kabarcıklar rahat yürümeyi ve hareket etmeyi engelleyebilir. Ellerdeki kabarcıklar ise yemek pişirme, yazma veya bulaşık yıkama gibi eylemlerin yapılmasını zorlaştırabilir. Diğer bir yandan da özellikle kabarcıkların çok kaşındığı senaryoda kabarcıklar enfekte olabilir ve enfeksiyon ortaya çıkabilir. Bu yüzden kaşıntı görüldüğünde yarayı ve kabarcıkları kaşımamak önemlidir.

Dishidrotik Egzama Nasıl Teşhis Edilir?

Dishidrotik egzama tanısı için öncelikle kişinin şikayetleri, hastalık geçmişi ve aile öyküsü alınır. Bunların incelenmesinin cildin son durumuna bakılarak bazı testler istenebilir. Bu testlerin başında kan tahlili, alerji testi ve gerekirse biyopsi gelir. Tüm bu sürecin tamamlanmasının ardından eğer varsa dishidrotik egzamanın kesin tanısı konur.

Dishidrotik Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dishidrotik egzama vakaları 2-3 hafta içinde kendiliğinden iyileşme özelliği gösterir. Bunun dışındaki vakalar evde uygulanabilecek krem, losyon ve nemlendiriciler sayesinde de geçer. Eğer doktor ilaç tedavisine gerek görürse kortikosteroidler, steroid olmayan immünosüpresif ilaçlar ve ihtiyaç halinde fototerapi tedavisine de ihtiyaç duyulabilir.

Dishidrotik Egzama Hakkında Sık Sorulan Sorular

Dishidrotik egzama ne demek?

Dishidrotik egzama, el veya ayaklardaki kaşıntılı küçük kabarcıklarla karakterize olan bir cilt problemidir.

Dishidrotik egzama evde nasıl geçer?

Dishidrotik egzamayı evde doğal yollarla iyileştirmek için el ve ayakların bol bol yıkanması, özellikle bulaşık yıkarken olduğu gibi suyla temas sırasında pamuklu eldiven giyilmesi, el-ayaklara nemlendirici sürülmesi ve kabarcıkların kaşınmaması gerekir.

Dishidrotik egzama için hangi doktora gidilir?

Dishidrotik egzama dahil olmak üzere egzama gibi cilt hastalıkları için dermatoloji bölümünden randevu alınabilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 4 Temmuz 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al