Yükleniyor

Doğum Sancısı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Doğum Sancısı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Yaklaşık 40 haftalık hamilelik serüveninin sonunda doğum gerçekleşmektedir. Ancak anne adayları bu aşamada en çok doğum sancısının nasıl bir şey olduğunu merak edip endişe de duyabilmektedir. Doğum sancısı bebeğin dünyaya gelmesini sağlayan bir ağrıdır ve annenin bu süreci konforlu bir şekilde geçirmesi için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Memorial Şişli Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Gürkan Gürsoy, doğum sancısı nedir, belirtileri nelerdir konusu hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Doğum sancısı nedir?

Rahim, ucunda rahim ağzı olan, yanlarında da fallop tüpleri bulunan, kasılma yeteneği bulunan bir kadın üreme organıdır. Rahim kas yoğunluğu açısından vücudun en güçlü organlarından biridir. Bebeklerin anne karnında gelişimini sağlaması ve tamamlaması için gerekli ortamı oluşturur, bebeği dışarıdan gelecek darbelere karşı içindeki amniyon sıvısı ile birlikte korur ayrıca bebeklerin dünyaya gelmesi için kasılma ile itici gücü sağlayan bir organdır. Bu kasılmalar doğum sancısı olarak anne tarafından hissedilir. Doğum sancısı karında, tüm gövdede, pelvik bölgede, mesane ve bağırsaklarda hissedilmektedir.

Doğum sancısı belirtileri nelerdir?

Doğum sancısının aşamaları vardır. Erken doğum ağrısı aşaması 6 saat veya bazen daha uzun sürebilir. Bu süreçte rahim ağzı 3-4 cm arasında genişler ve incelmeye başlar. Hissedilen ağrılar da 30-60 saniye arasında sürer, her 5 dakika ila 20 dakikada bir gelir. Sonrasında bu ağrılar daha güçlü ve daha sık olur. Aktif doğum ağrısı aşaması da 2-8 saat arasında sürer. Ağrı ve kasılmalar daha birbirine yakın zamanda ve sık meydana gelir. Rahim ağzı da ortalama 7 cm kadar genişler. Son bir aşama daha vardır ki bu aşamada da 1 saat ağrı çekilir. Rahim ağzı 10 cm kadar açılmıştır. Yoğun, sık aralıklı ağrılarla birlikte mide bulantısı, kasık ağrısı da hissedilebilmektedir. Doğum sancısının belirtileri rahim kasılmaları, düzenli ağrı hissi, sık tuvalete çıkma isteği, üst karın bölgesinde rahatlama hissi, doğum suyunun gelmesi, nişan gelmesi olarak sayılabilir. Toplum arasında “Suyun gelmesi” olarak da yorumlanabilen doğum sancıları hemen doğumu getirmez. Yani su gelmesiyle doğumun hemen olacağı zannedilse de, de su geldiğinde mutlaka doğum başlamaz. Bazı durumlarda nişan geldiğinde doğum başlar bazılarında da başlamaz. Doğumun ne aman başlayacağı kişiye göre değişmektedir. Bazen gebeliğin son ayında adet sancısı gibi ağrı olarak tabir de edilebilir. Doğum sancısında rahim bir yumruk gibi kasılır ve sonra gevşer. Bu kasılmalar da sancı belirtisi arasında yer alır. Bu arada her kasılma da doğum sancısı olmayabilir. Anne adayı duruş pozisyonunu değiştirdiğinde ağrı azalırsa buna yalancı doğum sancısı denir. Gerçek doğum sancısı her pozisyonda olur.

Suni sancı nedir?

Bazı anne adaylarında gebelik haftası dolduğu halde çeşitli nedenlerle doğum sancısı çekmez. Bu durumda doğum sancısı ilaçla başlatılır. Buna da suni sancı denir. İlaçlar, doğum sancısını oluşturan rahim kasılmalarını başlatan oksitosin hormonunu içerir.

Doğum sancısı kaç dakikada bir gelir?

Doğum sancıları gebeliğin 38 ila 42.haftaları arasında gelebilir. Genelde ilk sancılar 5 ila 20 dakikada bir gelir. Sonrasında bu sancılar daha kısa sürelerle sık sık gelmeye başlar. Ebeveyn adayları genelde “Doğum sancısı kaç dakikada bir gelirse hastaneye gidilir?” sorusunun yanıtını sıklıkla merak eder. Anne adayı sancılandığı anda hastaneye gitmekte fayda vardır.

Gerçek doğum sancısı nasıldır?

Doğum sancısı genelde karında ya da rahimde görülen tüm sancılardan daha farklıdır. Sırtın alt bölgesinde başlar, sonrasında düzenli aralıklarla sıklaşır, süresi uzar ve şiddetlenir. Bazı anne adayları doğum sancısını çok şiddetli regl ağrısı ama sürekli olan bir ağrı olarak da tanımlayabilir. Anne adayları genelde “Doğum sancısı karın ağrısı gibi olur mu?”, “Doğum sancısı gaz sancısına benzer mi?” gibi soruların yanıtlarını mutlaka araştırır. Her anne adayının ağrısı farklıdır. Ağrı anne adayından anne adayına göre değişebilir.

Doğum sancıları ne zaman başlar?

Genellikle gebeliğin 38. İle 42. haftaları arasında doğum sancıları başlayabilmektedir.

Doğum sancısını azaltmak için ne yapılır?

Doğumdan önce sancının verdiği rahatsızlık hissini azaltmak için neler yapılabileceği kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile önceden konuşulmalıdır. Anne adayının bu süreçte olumlu düşünmesi ağrılarının hafiflemesine yardımcı olabilir. Doğum öncesi olan doğum eğitimlerinde eşle birlikte masaj öğrenilebilir ve doğum sancılarında bu masajdan fayda sağlanabilir. Gebelik boyunca egzersiz yapılması, ağrılar üzerinde olumlu etkiler verebilir. Bunun yanında doğum sancıları sırasında yürümek, bulunulan pozisyonu değiştirmek de ağrıyı hafifletir. Ayrıca ilaç seçenekleri de mevcuttur. Tıbbi duruma göre epidural ve spinal anestezi yöntemlerinden de faydalanılabilir.

Bölgesel anestezi bebeğe zararlı mı?

Araştırmalara göre anestezi bebek ve anne için güvenlidir.

Epidural anestezi ne kadar sürede etkisini gösterir?

İlaç enjekte edildikten 10 ila 20 dakika içinde etkisini gösterir. Epidural anestezinin ağrı kesici etkisi doğum eylemi boyunca sürer.

Epidural anestezide doğumu hissetmek mümkün mü?

Ağrılar konusunda anne adayında bir rahatlama olmakla birlikte kasılmalardan gelen baskı hissedilir olur.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 18 Ağustos 2023

Yayınlanma Tarihi: 2 Ocak 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al