Yükleniyor

Doğum Sonrası Vücudunuzu Yeniden Şekillendirin

Doğum Sonrası Vücudunuzu Yeniden Şekillendirin

Doğum, kadınların hayatında eşsiz ve mucizevi bir deneyim olmak ile birlikte, bebeğin dünyaya gelmesinden sonraki dönem anne için tam bir adaptasyon sürecidir. Anne, bebeği ile yeni hayatına alışmanın yanı sıra, gebelik sürecinde vücudunda oluşan değişikliklere de alışmaya çalışmaktadır. Estetik kaygılara neden olan bu süreçte doğru yöntemlerle sağlıklı ve güzel bir görünüme kavuşmak mümkün olabilmektedir. Memorial Ankara Hastanesi Plastik ve Estetik Cerrahisi Bölümü Uzmanları, doğum sonrasında sık rastlanılan estetik problemler ve çözüm yolları ile ilgili bilgi verdi.

İçindekiler

Doğumdan sonra meme deformitelerinden kurtulabilirsiniz

 

Doğum sonrası memedeki en büyük değişim hacim kaybıdır Doğum öncesi memesi çok büyük olmayan kadınlarda küçülme, büyük olanlarda ise sarkma veya sönmüş balon görünümü ortaya çıkabilir. Bazı kadınlarda ise emzirme sürecinde büyüyen göğüsler sonrasında da büyük kalır. Küçük ve sarkma olmayanlarda uygun boyutta kullanılan “meme protezi “ ile hem meme hacmi artırılır hem de sarkma etkileri giderilir. Sarkan memelerde ise “meme dikleştirme” (mastopeksi) ameliyatları tercih edilir. Meme dikleştirme ameliyatı ile aynı seansta meme protezleri de kullanılarak bir miktar büyütme de yapılabilir. Gebelik sonrası memelerde oluşan büyüme kalıcı ise “meme küçültme” ameliyatları tercih edilir. Meme ameliyatları sonrasında uygun teknikler kullanıldığında annenin daha sonra doğum yaptığında da süt verme şansı vardır. Meme ameliyatlarını takiben anne ortalama 10 gün içerisinde günlük yaşamına dönebilir.

Gebelik sonrası hormonal değişimler ve dolayısı ile memelerin son halini alması 1 yıl kadar sürdüğünden bu süre dolmadan ameliyat olmak uygun değildir. Yine emzirme dönemi bitene kadar meme ameliyatları uygun değildir.

Pürüzsüz ve gergin bir karın için…

 

Gebelik sonrasında özellikle göbeğin alt kısmında görülen sarkma, gevşeklik, çatlaklar ve karnın tümünde görülen şişlik anneleri rahatsız eden sorunların başında gelir. “Karın germe“ yani abdominoplasti işlemi sırasında sarkan deri özellikle göbek altında yoğunlaşan çatlaklar ile birlikte çıkarılıp, orijinal göbek korunarak hastaya daha yeni bir göbek deliği oluşturulmaktadır. Karın germe işlemi sonrasında oluşan ameliyat izi bikini altında kalacak kadar aşağıda ve gizli planlanır. Aynı seansta yapılacak “Liposuction” işlemi de bölgesel yağlanmalardan kurtulmayı sağlayacaktır. Karın germe işlemi sonrasında anneler 2-3 hafta içerisinde günlük yaşamlarına dönebilirler. Doğum sırasında artan karın içi basınç ve hormonların etkisi ile karın kasları gevşer ve karın orta hattından parantez gibi ayrılır. Bu durum da hastalarda karın içi organların dışa doğru bombeleşmesi ile sahte bir karın sarkıklığı gibi görünebilir. Karın germe operasyonu esnasında bu kaslar tekrar olmaları gereken anatomik pozisyona getirilir.

Lazer liposuction ile incelirken sıkılaşın

 

Doğum sonrası verilen kilolara rağmen bölgesel yağlanmaların (karın, basen, bel, sırt, diz içleri, bacak içi) tedavisinde liposuction özellikle lazer liposuction (lazer yardımlı liposuction) en başarılı tedavi yöntemidir. Özellikle yeni nesil lazerlerin ciltaltı dokudaki sıkılaştırıcı etkisi, sarkmaya müsait hamilelik sonrası dokularda geleneksel liposuction’a göre belirgin üstünlük gösterir.

Gebelikte oluşan vajinal deformasyonlardan kısa sürede kurtulun

 

Hormonal ya da doğum operasyonu esnasındaki fiziksel travmaya bağlı gelişen, vajen ve vulva deformasyonlarının lazer yardımlı cerrahiler ile tedavisi mümkündür. Diğer bir sorun doğum sonrası vajinal gevşeme ve genişlemedir. Ciddi deformasyonlarda vajen daraltma operasyonları(vajinoplasti) uygulamaları yapılmaktadır. Orta ve hafif derecede vajinal genişlemelerde fraksiyonel karbondiyoksit lazer ile “lazer ile vajinal daraltma” (vajinal sıkılaştırma, yenileme, gençleştirme) uygulaması çok başarılı sonuçlar vermektedir. Yaklaşık 10 dakika süren uygulamada, 2-3 seansta istenilen sonuçlar elde edilebilmektedir. Aynı seansta vulvar bölgede renk açma, gençleştirme ve doğum izlerine müdahale etmek de mümkündür.

Deri çatlakları kabusunuz olmasın

 

Derideki çatlaklar aslında gerilmeye bağlı olarak cilt altı dokulardaki yırtıklardır. Fraksiyonel karbondiyoksit lazer ve besleyici losyon-kremlerin kombine kullanımı faydalı olmaktadır. Yine karında göbek altında kalan çatlaklar karın germe(abdominoplasti) operasyonu ile uzaklaştırılabilir.

Yüzde oluşan lekelere etkin çözüm

 

Kadınların çoğunda gebelik sonrasında yüzde lekeler(melazma, doğum maskesi) gebelikte artan hormonların etkisi ile melanotropin maddesini artması ile oluşurlar. Q switch Nd-Yag ve Fraksiyonel karbondiyoksit lazer uygulamaları ile bunlara müdahale etmek mümkündür.

 

Gebelikte artan varisler lazer uygulamalarıyla yok ediliyor

 

Kadınlar kılcal damar varisleri konusunda erkeklere göre dezavantajlıdırlar. Kadınlık hormonları damar çeperlerinin gevşemesine ve elastikiyetlerini kaybetmelerine sebep olur. Doğum sonrası özellikle bacaklarda kılcal damar varisleri gelişimi veya mevcut olanlarda artış izlenebilir. Bu damarlar ağrısız ve kısa süre alan Nd-Yag Lazer uygulamaları ile yok edilebilmektedir.

Gebelik kadınların yaşamındaki mucizevi bir yolculuktur. Annelerin ve anne adaylarının bu süreçte kendi vücutlarında oluşabilecek değişiklikler,  bunlara karşı alınabilecek önlemler ve doğum sonrasında mümkün olan tedaviler konusunda bilgilendirilmeleri gerekir. Bu değerli bilgiler kadınları stresten korumakta ve erken dönemde sosyal yaşamlarına dönmeleri konusunda cesaretlendirmektedir.

Estetik ve plastik cerrahi, gebelik sonrası oluşabilecek estetik problemlere karşı etkin çözüm yolları sunmaktadır Bu nedenle, anneler ve anne adayları bu eşsiz dönemi estetik kaygılardan uzak ve huzur içerisinde geçirebilirler.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 18 Nisan 2023

Yayınlanma Tarihi: 28 Ekim 2014

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al