Yükleniyor

Domates Alerjisi Nedir? Domates Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Domates Alerjisi Nedir? Domates Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Domates alerjisi, aşırı duyarlılık reaksiyonu olan tip 1 alerji türü olup, domates içerisinde yer alan proteinlere bağışıklık sisteminin aşırı tepki vermesidir. Deri döküntüsü, kızarıklık,  kaşıntı, öksürük ve hapşırık domates alerjisinin neden olduğu belirtilerdir. Nadir olarak görülse de yaşamı tehdit eden anafilaksi gibi durumların oluşmasına sebebiyet verebilir. Domates alerjisi olan kişiler aynı zamanda patates ve patlıcan gibi besinlere karşı da alerjik reaksiyonlar gösterebilir.

İçindekiler

Domates Alerjisi Nedir?

Domates alerjisi, kişinin domates tüketmesi ya da temas etmesi sonucunda bağışıklık sisteminin domatesteki proteinlere karşı reaksiyon göstermesiyle oluşan gıda alerjisidir. Domates içerisinde yer alan proteinler LTP (Lipid Transfer Protein) ve profilin gibi alerjen yapıda olup, domates alerjisi tip 1 alerji grubuna dahildir ve her yaşta kişide görülebilir.

Domates alerjisi, oral alerji sendromu ve gıda intoleransı şeklinde görülebilir. Domates alerjisi semptomları çoğunlukla oral alerji sendromundan kaynaklanır. Bunun yanında polen alerjisi sendromu olarak da bilinen semptomlara, çapraz reaksiyona giren alerjenlere neden olabilir. Domates tüketildikten sonra sindirim sistemi olumsuz tepki vererek domates intoleransı veya hassasiyeti ortaya çıkarır.

Bebeklerde Domates Alerjisi

Bebeklerde domates alerjisi, bebeğin domatese temas etmesi ya da tüketmesi sonucunda görülebilir. Bu durum yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de domatesin içerisinde yer alan proteine karşı bağışıklık sisteminin aşırı tepki vermesi sonucunda gelişir. Bebeklerde domates alerjisi, ciltte döküntü, kaşıntı, kızarma, ağızda şişme, kusma ya da ishal gibi belirtilerle ortaya çıkar.

Domates Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Domates alerjisi, kişinin cildini, gözlerini ve solunum yollarını etkileyerek nefes darlığı, kurdeşen, şişlik ve astım gibi belirtilere neden olabilir. Domates alerjisi belirtileri genellikle alerjen tüketildikten kısa bir süre sonra ortaya çıkar.

Domates alerjisi belirtileri şöyle sıralanır:

 • Kurdeşen ve egzama gibi deri döküntüleri ve kabarıklıklar
 • Karın ağrısı ve kramplar
 • Mide bulantısı
 • Kusma veya ishal
 • Boğazda kaşıntı
 • Ciltte kızarıklık
 • Öksürme, hapşırma, hırıltı ya da burun akıntısı
 • Yüzde, ağızda dil veya boğazda şişme (anjiyoödem)
 • Anafilaksi
 • Nefes darlığı

Domates Alerjisi Neden Olur?

Domates tüketildiğinde bağışıklık sistemi domatesin içerisinde yer alan proteinlere karşı aşırı tepki vermesi nedeniyle domates alerjisi meydana gelir. Bunun yanında genetik yatkınlık ve diğer alerjenlerle çapraz reaksiyon nedeniyle de domates alerjisi ortaya çıkabilir.

Domates alerjisi nedenleri şöyle sıralanabilir:

 • Domates proteinlerine bağışıklık sisteminin aşırı tepki vermesi
 • Genetik yatkınlık
 • Diğer alerjenlerle çapraz reaksiyon yaşanması

Domates proteinlerine bağışıklık sisteminin aşırı tepki vermesi

Domates alerjiisi, bağışıklık sisteminin domatesteki bazı proteinlere verdiği tepki nedeniyle görülür. Bağışıklık sistemi yanlışlıkla bu proteinleri zararlı olarak algılar ve bunları nötralize etmek için immünoglobulin E (IgE) adında antikorlar üretir. Bu reaksiyon hafiften şiddetliye kadar çeşitli semptomlarla ortaya çıkabilir.

Genetik yatkınlık

Domates alerjisi, genetik faktörlere bağlı olarak aile içerisinde görüldüğü durumda ortaya çıkabilir. Bir kişide domates alerjisi olan bir ebeveyn ya da kardeş varsa vücutta domates alerjisi geliştirebilir.

Diğer alerjenlerle çapraz reaksiyon yaşanması

Bağışıklık sistemi benzer proteinlere karşı tepki verdiği durumda çapraz reaktivite görülebilir. Bu nedenle domates alerjisi olan bazı kişilerin patates, biber veya patlıcan gibi diğer bitkilerdeki proteinlere de alerjisi bulunur.

Domates Alerjisi Tedavisi Nasıl Olur?

Domates alerjisine karşı uygulanabilecek en öncelikli yöntem domatesten uzak durmak olacaktır. Domates alerjisi ve anafilaksi geçmişi olan kişilere karşı uzman doktor acil bir durumda enjekte etmek üzere önceden doldurulmuş bir epinefrin şırıngası reçete edebilir.

Domatese maruz kalma durumunda ve yalnızca ağızda kaşıntı veya döküntü gibi hafif bir reaksiyon görülüyorsa oral antihistaminikler verilebilir. Bu da bağışıklık sistemi tarafından üretilen ve alerji semptomlarını tetikleyen kimyasal olan histamini bloke etmede etkili olur.

Domates Alerjisi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Domates Alerjisi Nasıl Geçer?

Domates alerjisini geçirmenin en etkili yollarından bir tanesi tedavisinde belirtildiği gibi antihistaminikler ve tropikal steroid merhem ilçların verilmesiyle olacaktır. Her iki ilaç da bir hafta içerisinde alerjik döküntüleri ve semptomları azaltır.

Bebeklerde domates alerjisi nasıl anlaşılır?

Bebeklerde domates alerjisi, nefes darlığı, kusma, ishal, kaşıntı, kızarıklık ve ilerlediği durumda anafilaksi şeklinde görülebilir.

Domates alerjisi olanlar salça yiyebilir mi?

Kişinin domates alerjisi bulunuyorsa, içerisinde domates yer alan salçayı tüketmesi alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu nedenle genellikle uzman doktor salça tüketimi önermemektedir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 29 Nisan 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al