Yükleniyor

Emziren Anne Oruç Tutabilir mi? Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Emziren Anne Oruç Tutabilir mi? Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Bazı durumlarda emziren annenin oruç tutması bebek için zararlı olabilir. Bebeğin 6 aydan daha büyük olması ya da ek gıdaya başlamış olması bu noktada önemlidir. Oruç tutan emziren anneler vücuda yeterli miktarda A ve C vitamini, protein gibi vitaminleri alamadığından süt kalitesi etkilenebilir.

İçindekiler

Emziren Anne Oruç Tutması Sağlıklı mı?

Emziren annenin bebeği 1 yaşından büyükse ve herhangi bir sağlık sorunu bulunmuyorsa doktor kontrolünde orucunu tutabilir. İlk 6 ay anne sütüyle beslenen bebekler, emziren anneden aldıkları vitamin ve mineraller büyüme sağlar. Bu nedenle emziren annenin oruç tutması durumunda sütün kalitesi farklılaşabilir.  

Bunun yanında oruç tutan annelerin tüketilen sıvı miktarının azalmasından dolayı sütünde azalma görülebilir. Besin değerlerinde meydana gelen değişimler bebeğin gelişimini etki edebilmektedir.

Emziren anne oruç tutabilir mi sorusuna gelirsek; emziren anneler, bebeği riske atmayacak şekilde sağlık durumu da göz önünde bulundurularak doktorununda onayı ile oruç tutabilir.

Oruç Tutan Emziren Anne Nasıl Beslenmeli?

Emziren anne oruç tutmak istemesi durumunda beslenmesine ve sahurda tükettiği besinlere dikkat etmesi gerekir. Sahurda vitamin ve mineral kaynaklarının bulunmasına özen göstererek susuzluk hissi yaratacak olan gıdalardan uzak durması önemlidir. Bu sebeple emziren annenin iftar vaktinden sahura kadar düzenli olarak su tüketmesi gerekir.

Lifli gıdalardan yararlanın

Emziren annenin sindirim sistemi problemi yaşamaması için sahurda mutlaka lifli gıdalardan yararlanması gerekir. Tam buğday ekmeği, kepekli ürünler tüketerek, erik ya da kayısı gibi meyvelerden yararlanılabilir.

Protein içerikli besinler tüketin

Gün içerisinde enerji sağlayacak ve enerji seviyesini düşürmeyecek protein içerikli gıdalardan yararlanmak da bebeğin sağlığı açısından önemlidir. Sahurda protein bakımından zengin olan yumurta, fındık ya da bezelye tüketmek gerekebilir.

Baharatlı ya da tuzlu gıdalar tüketmeyin

Yağ içeren, tuzlu ve baharatlı besinler tüketmek emziren annenin gün içerisinde susamasına ve acıkmasına neden olur. Bu nedenle sahurda zeytin, peynir gibi hafif gıdalardan yararlanarak oluşabilecek susuzluğu önlemek gerekir.

Oruç Tutan Emziren Annenin Sütü Kesilir mi?

Oruç tutan anne vücudunda süt yapımı devam ettiği için sütün kesilmesi görülmemektedir. Vücuda alınan kalori oruç esnasında kullanıma devam eder ve böylelikle enerji dengelenmeye çalışılır. Fakat emziren annede halsizlik, yorgunluk gibi bulgular sıklıkla görülüyorsa hem kendi hem de bebeğin gelişimi açısından tutmaması önerilebilir.

Bazı durumlarda emziren annenin sütünde çinko, magnezyum ve kalsiyum gibi mineraller az miktarda bulunduğu için iftardan sahura zengin ve sağlıklı gıdalar tüketilerek bu dengenin sağlanması gerekir.

Emziren Anne ve Oruç Hakkında Sık Sorulan Sorular

Bebek kaç aylıkken oruç tutulur?

Bebekler ilk 6 ayda anne sütüyle beslendiğinden bu dönem içerisinde annelerin vücuduna doğru miktarda mineral ve vitamin alması gerekir. Bunun yanında bol miktarda su tüketimi de önemlidir. Bebekler 1 yaşında bastıktan sonra da anneler daha rahat bir şekilde oruç tutabilir.

Bebek yeterli süt alamadığı durumda hangi belirtiler görülür?

Emziren anneden bebek yeterli miktarda süt alamadığı durumda, bebeklerde huzursuzluk ve mutsuzluk görülür. Bebek bezini gün içerisinde daha az ıslatır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 5 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 5 Mart 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al