Yükleniyor

Ense Ağrısı Neden Olur? Tedavisi Nasıldır?

Ense Ağrısı Neden Olur? Tedavisi Nasıldır?

Ense ağrısı çok yaygın olarak karşılaşılan bir sağlık sorunudur. İnsan vücudunun baş ve gövde arasında bulunan ense ve boyun bölgesi; kaslar, kemik, yumuşak dokular ile birlikte önemli damar ve sinirlerin bulunduğu kompleks yapıda bir bölgedir.

İçindekiler

Masa başında çalışmak, bir iş yaparken sürekli eğilerek zaman geçirmek yani kötü duruş ense ve boyun bölgesindeki kasları zorlar. Ense ağrısı nadiren daha ciddi bir sorunun belirtisi olabilir. Kollarda veya ellerde uyuşma veya kuvvet kaybı ile birlikte olan ense ağrısı söz konusu olduğunda zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmak gerekir. Memorial Antalya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Uz. Dr. Ayşe Yener Güçlü ense ağrısı hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

Ense ağrısının kaynağına bağlı olarak ağrının şiddeti, yayılımı ve sıklığı değişkenlik gösterir. Uzun süredir devam eden ve şiddetli ataklar halinde ortaya çıkan, ani ve çok şiddetli olan ağrılarda ve başka bulguların eşlik ettiği ense ağrılarının olması durumunda uzman hekime başvurmak uygun olacaktır.

Ense ağrısı neden olur?

Ense ağrısına bu bölgede bulunan tüm dokuların rahatsızlıkları neden olabilir. Bu nedenlerden öne çıkanlar şunlardır:

 • Uzun süre yanlış postürde durma ve oturma, aşırı stres, ani ve zorlayıcı hareketler sonrasında kas problemi oluşabilir.
 • Travmaya bağlı olarak bu bölgedeki yumuşak doku ve bağların zedelenmesi ile ağrı oluşabilir.
 • Eklem romatizması ve ankilozan spondilit gibi rahatsızlıklar yavaş ilerler fakat ısrarcı ağrıya sebep olabilir.
 • Omurga ve omurilikteki patolojiler ense ağrısı yapabilir.
 • Fibromiyalji ve miyofasial ağrı sendromu ense ağrısı sebebi olabilir.
 • Nadiren menenjit gibi ciddi enfeksiyonlar ya da o bölgenin lokal doku enfeksiyonları yine ensede ağrıya sebep olabilir.
 • Ayrıca migren ve tansiyon gibi kronik problemlerde de ense ağrısı görülebilir.

Ense ağrısı belirtileri nelerdir?

Ense ağrısında yaşanan bazı belirtiler, belirli hastalıkların işareti olabilir. Ense ağrısının belirtilerinden bazılarını şöyle özetleyebiliriz:

 • Araba sürerken veya bilgisayarda çalışırken olduğu gibi, başı uzun süre tek bir yerde tutmakla genellikle kötüleşen ağrı
 • Kas gerginliği ve spazmları
 • Kafayı hareket ettirme yeteneğinde azalma
 • Baş ağrısı

Ense ağrısının tanısı nasıldır?

Ense ağrısının tanısının konulabilmesi için ense bölgesinde ağrı yaşayan bireyler öncelikle fiziksel tıp ve rehabilitasyon veya ortopedi hekimine başvurabilir. Hasta öyküsü alınır, muayene ya da tetkikler sonrası allta yatan neden tespit edilebilir. Ense ve boyun ağrılarında doğru tedavi uygulamak adına nedene yönelik ayırıcı tanıda dikkatli olunması gerekir. Ense ağrısında boyun MR, röntgen gibi görüntüleme tetkiklerinden faydalanılabilir.  

Ense ağrısı nasıl tedavi edilir?

Ense ağrısının tedavisi için önce neden olan hastalığı ya da patolojiyi tespit etmek gereklidir.

Kas spazmı mevcut ise;

 • İstirahat
 • Yüzeyel sıcak kompresler
 • Yüzeysel masaj
 • Doğru yastık seçimi
 • Doğru postür

sağlanması ense ağrısının giderilmesinde etkilidir. Boyun yapılarına zararlı olan tekrarlayıcı hareketlerden kaçınılmalıdır. Şiddetli ve ısrarcı ağrılarda hekimin uygun gördüğü miktar ve sürede medikal tedavi kullanılabilir.

Yine kas ve bağ dokularına bağlı olan fibromiyalji ya da miyofasial ağrı sendromunun eşlik ettiği durumlarda, boyun düzleşmesi veya boyun fıtığı durumlarında size verilen egzersizlerin günlük olarak yapılması bu bölgedeki kas ve bağ dokularının güçlenmesi için gereklidir. Bunların dışında migren, enfeksiyon, hipertansiyon, kalp ve damar patolojisi gibi ağrıya sebep olan durumlarda nedene yönelik tedavinin başlanması ile ense ağrısı da gerileyecektir.

Ense ağrısı tansiyon ile ilişkili midir?

Ense ağrısı tansiyon ile ilişkili olabilir. Tansiyon yüksekliği ensede ağrıya yol açan etkenlerden biridir, bu durumda kişi enseden başlayan ve başın tepe noktasına ilerleyen kulaklarda çınlama ve dolgunluğun eşlik ettiği ağrıdan yakınır. Ani hipertansiyon atağında ise daha keskin ve şiddetli, başa yayılan ek bulgularla birlikte gelen bir ağrı hissedilir. Benzer şikayeti olan kişilerin sağlık kuruluşlarına başvurması gereklidir.

Ense Ağrısı İle İlgili Merak Edilen Diğer Sorular

Ense ağrısını önlemek için neler yapılabilir?

Çoğu ense ağrısı, yaşa bağlı aşınma ve yıpranma ile birlikte zayıf duruşla ilişkilidir. Ennse ağrısını önlemeye yardımcı olmak için baş omurganın üzerinde ortalanarak durulmalıdır. Günlük rutindeki bazı basit değişiklikler ense ağrısını gidermeye yardımcı olabilir.

 • Ayakta dururken ve otururken, omuzlarınızın kalçalarınızın üzerinde düz bir çizgide olduğundan ve kulaklarınızın doğrudan omuzlarınızın üzerinde olduğundan emin olun.
 • Cep telefonlarını, tabletleri ve diğer küçük ekranları kullanırken, cihaza bakmak için boynunuzu bükmek yerine başınızı yukarıda tutun ve cihazı düz bir şekilde tutun.
 • Sık sık mola verin. Uzun mesafelerde seyahat ediyorsanız veya bilgisayarınızın başında uzun saatler çalışıyorsanız; kalkın, hareket edin ve boynunuzu ve omuzlarınızı geriye doğru hareket ettirerek esnemeye çalışın.
 • Masanızı, sandalyenizi ve bilgisayarınızı monitör göz hizasında olacak şekilde ayarlayın. Otururken dizler kalçalardan biraz daha aşağıda olmalıdır. Sandalyenizin kolçaklarını ayarlayın.
 • Sigara içiyorsanız, bırakın. Sigara içmek boyun ağrısı gelişme riskini artırabilir.
 • Omzunuzun üzerinden askılı ağır çantalar taşımaktan kaçının. Ağırlık boynunuzu zorlayabilir.
 • Sağlıklı bir pozisyonda uyuyun. Başınız ve boynunuz vücudunuzla aynı hizada olmalıdır. Boynunuzun altında küçük bir yastık kullanın. Omurilik kaslarınızı düzleştirecek şekilde, uyluklarınız yastıkların üzerinde yüksekte olacak şekilde sırt üstü uyumayı deneyin.
 • Aktif olun. Fazla hareket etmiyorsanız, aktivite seviyenizi artırın.

Ense ağrısı baş ağrısına neden olur mu?

Sinüzit ve baş bölgesinin bazı enfeksiyonlarına bağlı olarak ya da migrene sekonder olarak baş ağrısı ve ense ağrısı birliktelik gösterebilir.

Ense ağrısı baş dönmesi yapar mı?

Ense ağrısına eşlik eden baş dönmesi, bulantı kusma, çift görme ya da duyu güç kaybı şikayetleri varsa kişinin acil durumlar için en yakın sağlık kuruluşuna başvurması gereklidir.

Ense ağrısı hangi hastalığın belirtisidir?

Ense ağrısı bazı hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Yüksek tansiyon hastalarında hipertansiyon atağı esnasında, migren hastalığında, omurga problemlerinde, bazı romatolojik hastalıklarda ense ağrısı bir belirti şeklinde ortaya çıkabilmektedir.   

Ense ağrısı tehlikeli midir?

Ense ağrısının kendisi tehlikeli olmayabilir ancak kişini günlük yaşamını olumsuz etkilemesi ve altta yatan bazı hastalıkların olabilme ihtimaline karşı mutlaka tanı tedavisi vakit kaybedilmeden gerçekleştirilmelidir.

Başın arkası ense neden ağrır?

Ense kökü ve ense bölgesindeki ağrıların çeşitli nedenleri olabilmektedir. Duruş bozuklukları, çeşitli hastalıklar, travmalar başın arkasında ense bölümünde ağrıya yol açabilmektedir. 

Ense ağrısında ağrı kesici kullanılmalı mı?

Ense ağrısına karşı ağrı kesici kullanılabilir. Ağızdan alınan bazı ilaçlar ve sürülerek kullanılan çeşitli medikal ürünler ile ağrı giderilebilir ancak sorunun kaynağının öğrenilmesi açısından uzmana danışılması önemlidir.  

Boyun fıtığı ensede ağrı yapar mı?

Ense ağrısı boyun fıtığı durumunda görülebilir. Ense ağrısı olan kişide boyun fıtığı olup olmadığının belirlenebilmesi için bu konuda uzman bir doktora başvurulması önemlidir.

Güncelleme Tarihi : 3 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 9 Mart 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al