Yükleniyor

Erkeklerde Meme Büyümesine Konforlu Çözüm

Erkeklerde Meme Büyümesine Konforlu Çözüm

Dış görünümün son yıllarda hayatın her alanında önem kazanması ile birlikte kadınlar kadar erkekler de estetik dokunuşlara ihtiyaç duyuyor. En sık tercih edilen işlemlerin başında ise jinekomasti cerrahisi geliyor. Erkeklerde estetik ve psikolojik sorunlara yol açabilen meme büyümesi, cerrahi yöntemlerle kısa sürede tedavi edilebiliyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümü Uzmanları erkeklerde yaşanan jinekomasti problemi ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Böbrek, karaciğer ve tiroit hastalıkları jinekomastiye neden olabilir

Erkeklerde memenin fazla büyümesini ifade eden jinekomasti, kimi zaman ağrıya kimi zaman da ciddi psikolojik rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Nedeni çoğu zaman tam olarak bilinmemekle birlikte; jinekomasti genellikle östrojen-androjen oranında bozulma gibi altta yatan hormonal bir dengesizlik sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu durum hayatın belli dönemlerinde görülebilmekte ya da bazı hastalıklar da jinekomastiye yol açabilmektedir. Böbrek üstü bezi ile karaciğer hastalıkları, hipofiz tümörleri, tiroit rahatsızlıkları ile böbrek yetmezliği, bu tabloya neden olabilmektedir. Böbrek üstü bezleri, hipofiz ve testis tümörleri ile akciğer kanseri hastalıklarında da görülebilmektedir. Öte yandan bazı ilaçlar ve uyuşturucu maddeler de  jinekomastinin ortaya çıkışında etkili olabilmektedir.

Meme büyümesinin nedeninin belirlenmesi önemli

Bu sorunun tanısında fiziki muayene tek başına yeterli olabilmektedir; fakat yeni oluşan olgularda, meme ağrısı veya hassasiyet halinde karaciğer, böbrek ve tiroit fonksiyon testleri, hormon seviyesi için birtakım kan tetkikleri, mamografi veya ultrasonografik inceleme gerekmektedir. Ergenlikte görülen jinekomasti, genellikle geçici olmaktadır ve hastaların yaklaşık yüzde 90’ında üç yıl içinde kendiliğinden düzelme görülmektedir. Bu şartlarda düzenli takip yeterli gelebilmektedir. Erişkinlikte ise öncelikle altta yatan sebep varsa bunun düzeltilmesi gerekir. Bir neden olmadığında ya da mevcut sorun giderilmesine rağmen hastanın durumunda düzelme görülmezse, cerrahi tedavi planlanmaktadır.

Erkekler rahatça denize girip istedikleri gibi giyinebiliyor

Cerrahi ile fazla büyümüş meme dokusunun alınarak, göğse normal bir görünüm kazandırılması amaçlanmaktadır. Memedeki fazla doku, hastanın durumuna göre açık cerrahi ya da liposuction teknikleriyle alınmaktadır. Deride belirgin iz bırakabilen açık cerrahi nadiren tercih edilmektedir. Liposuction, özellikle de ultrasonografik liposuction yöntemleri daha az iz bırakması ve iyileşme süresinin kısa olması nedeniyle sıkça tercih edilmektedir. Ancak meme dokusunun ciltle beraber fazla büyüdüğü bazı durumlarda, düz bir göğüs yapısı oluşturmak için meme dokusuna ek olarak derinin de çıkartılması gerekir. Bu durumda az da olsa yara izi olabilmektedir.

Cerrahi sonrası kilo kontrolü önemli

Cerrahi sonrası hasta aynı gün ya da ertesinde taburcu edilmektedir. Çoğu hastada iyileşme süreci yaşam kalitesini etkilemediği gibi, ağrı da yaşanmamaktadır. Kişi, jinekomastinin büyüklüğüne göre hasta 3-7 gün sonunda normal yaşamına dönebilmektedir. Ancak operasyon geçiren hastaların yaklaşık 2 hafta korse kullanması gerekmektedir. Tedavi sonrası jinekomastinin tekrarlaması beklenmez; ancak hastaların kilo alması halinde yağ dokusu oluşabilir. Bu nedenle kilo kontrolü önemlidir.

 

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 26 Nisan 2023

Yayınlanma Tarihi: 1 Haziran 2017

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al