Yükleniyor

Estetikte her yeni trendi takip etmek mutsuz edebilir

Estetikte her yeni trendi takip etmek mutsuz edebilir

Son yıllarda estetik uygulamaların popülaritesi hem kadınlar hem de erkekler arasında her geçen gün artıyor. Özellikle pandeminin ve sosyal medyanın etkisiyle bu uygulamaları yaptıranların sayısında büyük bir artış yaşanıyor. Sosyal medyada popüler olan kişilerin önerileri veya trend olan uygulamaların takip edilmesi sonucu çok sayıda kişi estetik talepleri ile uzmanlara başvuruyor. Fakat kişisel farklılıklara dikkat edilmeden, uzman önerileri alınmadan, adeta tek tip şeklinde talep üzerine yapılan estetik işlemler istenmeyen sonuçlara yol açabiliyor. Oysa her yüzün farklı problemleri ve bu doğrultuda yapılması gereken farklı işlemler bulunuyor. Memorial Bahçelievler Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr. M. Tonguç İşken, kişiye özel estetik uygulamaların önemi hakkında bilgi verdi.  

İçindekiler

Her yüzün kendine özgü özellikleri bulunuyor

Son dönemlerde estetik dünyasında ameliyatsız ya da cerrahi yöntemle pek çok farklı uygulama öne çıkmaktadır. Her yaştan kadın ve erkek bu yeni uygulamalara ilgi göstermektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta her insanın yüz ve cilt yapısının farklı olduğudur. Her yüzün belli özellikleri bulunmaktadır. Estetik uygulamalarda bakış açısı ve doğru yönelim önemlidir. Her yüzün kendi özelliklerine ve zaman içinde ortaya çıkmış problemlere yönelik kişisel çözümler üretilmesi gerekmektedir.  Böylece çok daha ideal, doğal ve karakteristik sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Estetik uygulamalarda yaşam tarzı, meslek, beslenme tarzı gibi pek çok parametre yöntem seçiminde çok önemlidir.

Çeşitli sorunlara birden fazla çözüm yolu olabilir

Ameliyatsız estetik uygulama yöntemleri bazen tek bir işlemken, bazen birden fazla işlemin kombine edilmesini gerektirebilmektedir.

  • Özellikle gözaltları ve kaşın üst kısımlarında zamanla içi boşalan deri aşağı doğru sarkmaya başlar. Örneğin yağ dokusu çok erimiş, deri dokusu çok incelmiş bir yüz türünde kaybedilen yağ dokusunu telafi edecek şekilde yağ enjeksiyonları düşünmek daha mantıklı olur. Ya da canlılığı artırmak adına yağ kaynaklı kök hücrelerin de eklenmesi önerilebilir.
  • Bazı yüzlerde de fazla yağ dokusu vardır, özellikle gıdı bölgesi gibi alt bölgelerde fazla yağ toplanmaları görülmektedir. Çene hattı yani jaw-line’da yağ birikmeleri ile sarkmalar olabilir. Bu tür ağır yüzlerde örneğin çeşitli isimlerle anılan ip askıların, yüzde neden olacağı ödem alt kısımdaki ağırlığı daha çok artırır ve mutlu edici sonuçlar vermez. Bunların yerine bu tür yüzlerde alt bölgeye liposuction uygulanırsa ya da benzeri başka yöntemlerle alt yüz inceltilirse yüzün ovali ortaya çıkartılır ve mutlu edici sonuçlar ortaya çıkar.
  • Bazı kişilerde yüz bölgesi simetrisinde bozukluk olabilir. Yüzün sol ve sağ yarısı arasındaki simetri çekici bir yüzdeki belirleyici faktörlerin en başında gelir. Simetrik yüz bilinçaltında güçlü bir genetik altyapı mesajı verir. Bu nedenle simetri karşı cinste çekicilik hissi yaratır. Yüzde asimetriye yol açan çöküklükler dolgularla eşitlenebilir. Yüzde bazı kasların aşırı veya az çekişi ile yüzde simetri bozuklukları çıkabilir. Özellikle en sık rastlanan asimetrik gülüş veya ağızda eğrilik, göz kapağı düşüklüğü/eşitsizliği gibi yüzdeki birçok asimetriler ileri düzey botoks işlemleri ile düzeltilebilir.

Bunların hepsi bütünün parçalarıdır. Ek olarak cilt yüzeyine yönelik canlılığı, parlaklığı artırmayı sağlayan işlemler uygulanabilmektedir. Bu şekilde yüze dair ne varsa kişiye özel olan eksiklikleri gidermeye yönelik işlemlerle yüz çok daha dinamik, doğal ve genç görünecektir.

Erken yaşta ve herkese aynı şekilde yapılan uygulamalara dikkat!

Son dönemlerde popüler olan uygulamalardan biri de özel ipler kullanılarak yapılan yüz gençleştirme işlemleridir. Bunlar farklı isimler ve konseptlerle sunulmaktadır. Ancak kişinin cilt yapısı, yaşı mutlaka dikkat alınmalıdır. Çok erken yaşlarda bu işlemlerin yapılması ileride farklı sorunlara yol açabilmektedir. Ya da bir kişiye fayda sağlayan bir gençleştirme işlemi bir başkasında farklı bir görünüme neden olabilir.

Başarılı bir estetik uygulama için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta estetik konusunda uzmanlaşmış bir cerrahla görüşmek ve onun önerilerini almaktadır. Kişi kendi dikkatini çeken, rahatsızlık duyduğu durumlardan bahsederek bunlara yönelik neler uygulanabileceği konusunda tavsiye almalıdır. Uygulanacak yöntem ya da yöntemlere bu doğrultuda birlikte karar verilmelidir.

Güncelleme Tarihi : 7 Eylül 2022

Yayınlanma Tarihi: 22 Ağustos 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al