Yükleniyor

Eversiyon Tekniği ile İnme Önlenebiliyor

Eversiyon Tekniği ile İnme Önlenebiliyor

Halk arasında felç olarak bilinen inme, cerrahide uygulanan eversiyon tekniği ile önlenebiliyor.  İnmenin vücutta oluşturduğu hasar da cerrahi ile en aza indirebiliyor. İnme tedavisinde hastalar belirti veren ve vermeyen olarak iki guruba ayrılıyor ve dünyada tercih edilen tedavi seçeneğinin başında cerrahi geliyor. Cerrahi tedavide eversiyon tekniği pek çok fayda sağlıyor. Memorial Antalya Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nden Op. Dr. Kadir Sağdıç, halk arasında felç olarak bilinen inme ve tedavi yöntemleri hakkında açıklamalarda bulundu.

İçindekiler

Felcin gelişmesi tamamen önlenebiliyor

Eversiyon, zor bir teknik olmasına rağmen açıklığı uzun olan ve hastaya daha az zarar veren tekniktir. Semtomatik tedavide damardaki darlık yüzde 80 ve üzeriyse bu her an tıkanabilecek demektir. Bu gibi durumda hemen ameliyata başvurulur ve önlem alınır. Eğer hastanın güç kaybı, konuşma bozukluğu, yüzde düşme, kaş ve gözde seğrilme gibi felç belirtileri varsa eversiyon tekniği kullanılarak yapılan cerrahi tedavide tamamıyla felç önlenir ve felçten dolayı meydana gelen hasar da en aza indirilmiş olunur. 

Hangi belirtilerde doktora başvurulmalıdır?

  • Güç kaybı
  • Konuşma bozukluğu
  • Yüzde düşme
  • Kaş ve gözde seğrilme

Ek hastalıkların tedavisini aksatmamak gerekiyor!

Felç şiddeti beyne giden pıhtının oluşturduğu tahribata göre farklılık gösterir. Bunları önlemenin tek bir yolu vardır. Kalp ve damar sağlığını etkileyen faktörlerin yanı sıra, hipertansiyon şeker, diyabet hastalığı gibi hastalıklardan kaçınmak ya da varsa bunların tedavisini yaptırmaktır. Kol ve bacaklardaki damar tıkanıklığının zamanında tedavi edilmesi gerekmektedir. Özellikle şeker hastalarının ayak sağlığına dikkat etmesi önemlidir. En ufak morarma ya da yarada hemen damar doktoruna görünmesinde fayda vardır.

Cerrahide gerçek damar kullanılıyor

Bir inme ya da felç durumunda mümkün olduğunca erken tedavi almak çok önemlidir. Belirtiler görüldükten sonra 4 saat içinde tıkanmış arterin açılması için tedavi yapılması durumunda tam iyileşme olasılığı yüksektir. Cerrahi yöntemde, suni damar kullanmamaya özen gösterilir. Bu sayede gerçek damar kullanarak hasta tedavi edilir ve 3-4 yıllık bir süre ile damar yolu açık kalabilmektedir.

Güncelleme Tarihi : 21 Şubat 2023

Yayınlanma Tarihi: 20 Şubat 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al