Yükleniyor

Gebelikte Omega 3 Anne Bebek Sağlığını Olumlu Etkiliyor

Gebelikte Omega 3 Anne Bebek Sağlığını Olumlu Etkiliyor

Omega 3 yağ asitleri, gebelik döneminde doktor kontrolünde ve uygun bir şekilde tüketildiğinde anne sağlığı ve bebek gelişimi üzerinde olumlu etkiye sahiptir.

İçindekiler

Omega 3’ün gebelik zehirlenmesi, erken doğum, düşük doğum ağırlıklı bebek dünyaya getirme ve doğum sonrası depresyon riskini azalttığı bilinmektedir.

Memorial Diyarbakır Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Aydın Ilgın, gebelik döneminde omega 3 tüketiminin önemi hakkında bilgi verdi.

Bitkisel ve hayvansal omega 3 kaynakları…

Omega 3 kaynakları hayvansal ve bitkisel olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bitkisel kaynaklar; ceviz, fındık, soya, keten tohumu, susam, kanola yağı, semizotu, yeşil yapraklı sebzelerdir. Hayvansal kaynaklar ise; algler (yosun) beslenen soğuk sularda yetişen yağlı balıklar veya bu yosunla beslenen küçük balıkları tüketen balıklar, doğada otlaklarda yeşil otlarla beslenen inek, koyun gibi hayvanların etleri ve sütleri ile doğal ortamda yetişen kümes hayvanları (köy tavukları) ve yumurtalarıdır.

Gebelikte hayvansal omega 3

Gebelik döneminde bitkisel kaynaklıdan ziyade hayvansal kaynaklı omega 3 tüketimi önerilmelidir. Doktor kontrolünde düzenli tüketim bebeğin beyin, sinir sistemi ve göz sağlığının yanı sıra; anne adayında ruhsal durum, kalp ve damar sağlığı ile kan pıhtılaşma sistemi üzerinde olumlu etki sağlar. Gebelikte önerilen günlük doz, 300mg DHA içeren hayvansal omega 3’tür. Omega 3 kullanan anne adaylarının bebeklerinde alerjik hastalık görülme ihtimali azalmaktadır. Bebeklerin zihinsel gelişimini, uyku düzenini ve bağışıklık sistemini olumlu etkilemektedir.

Dip balıkları gebelikte tüketilmemeli

Gebelikte önerilen omega 3 kaynakları; doğal ortamda yeşil otlarla beslenen inek, koyun gibi hayvanların eti ve sütüdür. Günümüzde bu hayvanlar daha çok yetiştirme çiftliklerinde küspe ve samanla omega 3 den fakir beslenmektedir. Bu nedenle birincil besin omega 3 kaynağı balıketidir. Balıketi, omega 3 yağın yanında ayrıca protein, mineral ve vitaminler de içermektedir. Gebelikte haftada 1-2 defa balık tüketilmesi önerilmektedir. Soğuk sularda yetişen balıklar omega 3 açısından zengindir. Ancak çevre kirliliği denzilerde de gün geçtikçe artmaktadır. Ağır metaller (cıva, arsenik), dioksin, poliklorlu bifeniller (PCB) gibi çevresel kirleticiler balıketinde birikmektedir. Bu birikim balığın ömrüne ve dipte beslenmesine göre artmaktadır. Bu yüzden dip balıkları, uzun süre yaşayan balıklar gebelikte tüketilmesi önerilmemektedir. Anne adayları; somon, ton balığı, hamsi, sardalya, palamut, lüfer, levrek, çupra yiyebilir.

Balık sevmeyenlere balık yağı hapı

Balık tüketmeyi sevmeyen anne adayları besin takviyesi olarak balık yağı hapını kullanabilir. Balık hapının gebelikte tüketim için formüle edilmiş olanı seçilmelidir. Hayvansal omega 3 oranı yüksek olan ve en az 300mg DHA içeren balık yağları tercih edilmelidir. Balığın karaciğerinden değil gövdesinden elde edilen balık yağları alınmalıdır. Çünkü balık karaciğerinde yüksek A vitamini bulunur ve bu da gebelikte sakıncalıdır.  Omega 3 den maksimum yarar sağlamak için omega 6 içermeyen saf omega 3 preparatları tercih edilmelidir.

Güncelleme Tarihi : 14 Nisan 2023

Yayınlanma Tarihi: 2 Eylül 2014

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al