Yükleniyor

Geçmeyen Kaşıntılar Mide Bağırsak Hastalığı Belirtisi Olabilir

Geçmeyen Kaşıntılar Mide Bağırsak Hastalığı Belirtisi Olabilir

İnatçı kaşıntıları önemseyin! Böbrek yetmezliğinden, karaciğer hastalıklarına kadar ciddi hastalıkların habercisi olabilen kaşıntı şikayeti, mide bağırsak hastalıklarının da arka planında kalan önemli belirtilerdendir. Memorial Antalya Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü Uzmanları, kaşıntı ile kendini gösterebilen hastalıklar ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Kaşıntının bölgesi önemlidir

Bölgesel veya tüm vücudu etkileyebilen bir şikayet olan kaşıntının ortaya çıktığı bölgenin tanı için önemli bir veridir. Bölgesel kaşıntılar ve genel vücut kaşıntılarında farklı sebeplerin araştırılması gerekir. Örneğin; bağırsak parazitleri, mantar enfeksiyonları, temizliğe dikkat etmemek veya o bölgede cildi tahriş edecek şekilde aşırı düzeyde temizlikle uğraşmak, kronik ishal veya dışkılarken aşırı zorlanma, fazla baharatlı yiyeceklerle beslenme gibi sebepler “pruritus ani” olarak adlandırılan genital bölge kaşıntısına yol açabilir. Çocuklarda da sıklıkla şikayete yol açan anal bölge kaşıntıları, “kıl kurdu” olarak da bilinen bir tür parazitten kaynaklanabilmektedir. Bu tür kaşıntılar genellikle geceleri ortaya çıkar.

Cilt ve böbrek hastalıklarına ek olarak hemoroid de kaşıntıya neden olur

Birçok cilt hastalığı ve sistemik hastalık da genel kaşıntıya yol açabilir. Deri hastalıkları, kronik böbrek hastalıkları, yaşlılarda daha sık rastlanan cilt kuruluğu ve lenfomalar bu tür kaşıntılara neden olabilirken; sindirim sistemi hastalıkları da kaşıntı ile kendini gösterebilir. Vücutta geçmeyen kaşıntıya sebep olan önemli hastalıklardan biri, safra akımının bozulması sonucu ortaya çıkan “kolestaz” durumudur. Yetişkinlerde görülen “perianal” adı verilen kaşıntı türü, hemoroid hastalığına ve “anal fissür” olarak adlandırılan makat çatlaklarına bağlı olarak gelişebilmektedir. Çoğunlukla kabızlık sonrası oluşan çatlaklar, o bölgenin iyileşip tekrar çatlak açılmasıyla gelen akıntıdan dolayı kaşıntıya neden olmaktadır.

Karaciğer büyümesi ve sarılık ile birlikte görülen kaşıntıya dikkat!

İnatçı kaşıntıların çok ciddi hastalıklara da işaret edebilir. “Kolestaz”, karaciğer ve safra yollarının pek çok hastalığına bağlı olarak oluşabilen ciddi bir bulgudur. Safranın vücuttan yeterince atılamaması sonucu ortaya çıkar. Safra içeriğinin taşınmasına yardımcı olan proteinlerin fonksiyonlarındaki bozulma, safra kanallarının hastalıkları veya tıkanmaları sonucu, toksik maddelerin kan ve dokularda birikmesiyle görülen “kolestaz”ın belirleyici özelliklerinden birisi kaşıntıdır. İnatçı ve ciddi boyutlarda neden olduğu kaşıntının yanı sıra; hastalığın diğer bulguları arasında sarılık, karaciğerde büyüme, ishal, gelişmede gerilik, tansiyon, tekrarlayan burun kanamaları, karın ağrıları ve bulantı yer almaktadır. Devam eden kaşıntıya bu belirtiler eşlik ediyorsa vakit kaybetmeden bir gastroenteroloji uzmanına başvurmak gerekir. 

Tedavi için kaşıntının nedeni araştırılmalı

“Kişinin yaşamını olumsuz etkileyen kaşıntının tedavisi için, öncelikle rahatsızlığın kaynağı araştırılmalıdır.”, “Cilt hastalıklarından şüpheleniliyorsa uzman doktordan bu konuda yardım alınmalı, sistemik bir hastalık tespit edilirse ilgili uzmanının uygulayacağı tedavi yöntemleri uygulanmalı ve takibi yapılmalıdır. Ayrıca perianal kaşıntıyı önlemek için; sabun ve deterjanlardan uzak durulmalı, makat çevresinin kuru kalması sağlanmalı, pamuklu iç çamaşırları tercih edilmeli, kaşıntıya neden olabilen kafeinli ve baharatlı yiyecekler tüketilmemelidir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 23 Kasım 2023

Yayınlanma Tarihi: 4 Ekim 2011

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al