Yükleniyor

Göğüs Hastalıkları Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Göğüs Hastalıkları Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Memorial Ataşehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Uzmanları, Göğüs Hastalıklarının ilgi alanına giren hastalıklar hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Astım ve Allerji:

Halk arasında sıklıkla her türlü nefes darlığını adlandırılmakta kullanılan astım, aslında solunum yollarının mikrop içermeyen iltihabi bir hastalığıdır. Astımlı hastaların solunum yolları normale göre daha duyarlıdır ve allerjenler, soğuk hava, sigara dumanı gibi uyaranlara karşı aşırı tepki verir. Hava yollarında kasılma şeklinde ortaya çıkan bu aşırı tepki, nefes darlığı, öksürük, balgam çıkarma gibi yakınmalara neden olur. Düzenli takip ve tedavi ile astımlı hastaların tamamıyla normal bir hayat sürmeleri mümkündür. Kontrol altındaki astım ilerleyici bir hastalık olmadığı gibi, kişinin hayat kalitesini de bozmaz. İlaçlı ve ilaçsız solunum fonksiyon testleri, kanda ve deride uygulanan allerji testleri, astım benzeri yakınmalara neden olan diğer hastalıkların dışlanması amacıyla çekilen akciğer grafisi yardımıyla astım tanısı konulabilir. Erken tanı konarak hemen tedavi başlandığında, astım akciğerlerde kalıcı bir hasara neden olmamakta ve kişi normal yaşantısına devam etmektedir. Son yıllarda allerjik hastalıklar, toplumun gelişmesine paralel olarak artış göstermektedir. Daha hijyenik bir ortam, çocukluktan itibaren geçirilen bazı tip infeksiyonların sayısında azalma ve çevresel allerjen bombardımanı, bu artışın başlıca sebepleridir. Polikliniğimizde kan ve deri testlerinin yardımıyla besin, solunum ve temas allerjisi tanıları konulmakta, hastalar allerji konusunda bilgilendirilmekte ve tedavileri düzenlenmektedir.

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH):

Kronik bronşit ve amfizem hastalıklarının ortak adı olan KOAH, özellikle sigara içenlerde, daha nadir olarak da genetik, mesleksel ya da çevresel nedenlerle görülebilir. Sigara içen ve balgam çıkaran ya da nefes darlığı olan çoğu kişi, bunu "normal" kabul etmektedir. Oysa, hiçbir balgam ve hiçbir nefes darlığı “normal” değildir. Sigara içenlerde görülebilen bu yakınmalar, KOAH’ın habercisi olabilir. Akciğer grafisi, solunum fonksiyon testleri gibi tetkiklerle KOAH tanısı konan hastalar, tedavileri düzenlendikten sonra, halen sigara içiyorlarsa sigara bıraktırmaya yönlendirilirler.

Sigara Bıraktırma:

Günümüzde toplum sağlığını tehdit eden en büyük sağlık sorunlarından biri olan sigara, önlenebilir ölümlerden sorumlu olması açısından önem taşımaktadır. Sıklıkla düşünülenin aksine, sigara sadece kronik bronşit ve akciğer kanseri gibi solunum yolu hastalıklarına neden olmaz; mide ülserinden mesane, meme, gırtlak ve dudak kanserine; kalp hastalıklarından damar tıkanıklıklarına dek pek çok hastalığın sigarayla ilişkili olduğu saptanmıştır. Bunca olumsuz etkisi olan sigaranın henüz çok geç olmadan bırakılmasına yardımcı olmak amacıyla kurulan sigara polikliniğimize başvuran kişilerin önce bağımlılık düzeyleri ve tipleri (fiziksel ya da ruhsal) saptanır. Sigaranın zararları ve bırakınca yaşanacak kazanımlar konusunda bilgilendirilen bireyin genel sağlık değerlendirilmesi yapılır. Sigaranın neden olduğu bir sorun saptanırsa uygun tedavi önerilir ve kişinin bağımlılık türüne göre sigara bıraktırma tedavisi (nikotin yerine koyma tedavisi, ilaç tedavisi gibi) başlanır.

Solunum Yollarının Diğer Hastalıkları:

Üst solunum yolu infeksiyonları, zatürre, akciğer zarı iltihabı, tüberküloz (verem) gibi infeksiyon hastalıkları; havayollarında kalıcı genişleme ile karakterli bronşektazi; akciğer damarlarında pıhtı oluşması; pnömotoraks (akciğerde hava kaçağı); akciğerin iyi ve kötü huylu tümörleri; uykuda solunum bozuklukları ve mesleksel akciğer hastalıkları da Göğüs Hastalıkları’nın ilgi alanına girmektedir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 13 Eylül 2023

Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al