Yükleniyor

Göz Ağrısı Nedir? Ne İyi Gelir?

Göz Ağrısı Nedir? Ne İyi Gelir?

Gözlerde ve çevresindeki ağrı çoğu zaman basit göz yorgunluğuna bağlı ortaya çıkabilirken, bazen de ciddi sorunların belirtisi olabiliyor. Göz ağrısına; kızarıklık, kanlanma, kaşıntı, yanma, batma ve şişlik eşlik ediyorsa mutlaka bir göz doktoruna başvurmak gerekiyor. Uzman hekimler tarafından yapılan detaylı bir göz ve görme muayenesiyle sorunun belirlenmesi, olası kalıcı hasarları önlemek adına oldukça önem taşıyor. Memorial Kayseri Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü’nden Op. Dr. Mehmet Esat Teker, göz ağrısı ile ilgili bilgi verdi.

İçindekiler

Göz ağrısı nedir?

İnsanların büyük bir bölümünde zaman zaman gözde ağrı şikayetleri olabilmektedir. Gözlerdeki travma, iltihaplanma ve enfeksiyon gibi nedenlerle ağrı ortaya çıkabilmektedir. Ağrı tek gözde olabileceği gibi, her iki gözde de olabilmektedir. Göz ağrısının tam olarak yerini tayin etmek hasta açısından zordur. Dolayısıyla ağrının yeri ve sebebinin belirlenmesi açısından doktor muayenesi şarttır.

Göz ağrısı neden olur?

Ağrının varlığı ve görülen ek belirtiler hastalığın doğru tanısında yardımcı olmaktadır. Ağrı bazen kendiliğinden geçebilmekte bazen de tedavi gerekebilmektedir. Gözlerdeki ağrı genelde gözden bazen de sinüzit veya baş ağrısının göze yansıması şeklinde karşımıza çıkabilmektedir. Bu durumda hastalar Nöroloji ve Kulak Burun Boğaz bölümlerine yönlendirilmektedir.

Göz ağrısı neyin belirtisidir?

Birden çok göz hastalığı gözde ağrı ile kendini belli etmektedir. Gözde başlayan ağrının nedeni bazı hastalıklar olabilmektedir.

Gözde yabancı cisim

Göze kaçan yabancı cisimler ani başlayan ağrı, batma, yanma ve sulanma şikayetleriNİN yanında görmede bulanıklık ile kızarıklığa neden olmaktadır. Bu durumlarda mutlaka göz doktoruna gidilmeli ve yabancı cisim göz doktoru tarafından çıkarılmalıdır. Kendi kendine çıkarılmaya çalışıldığında göze daha fazla hasar verme riski bulunmaktadır.

Konjonktivit

Gözün beyaz yapısının üzerindeki dokunun iltihabıdır. Mikrobik, alerjik ve otoimmünite gibi mikrobik olmayan etkenlere de bağlı olabilmektedir. Konjonktivadaki damarların genişlemesi sonucu gözde kızarıklık ile kendini göstermektedir. Bu durumda hastalarda gözde ağrıya ek olarak batma, yanma, sulanma, gözlere kum atılmış gibi bir his, çapaklanma, kaşıntı gibi şikayetler olabilmektedir. Damla tedavileri ile genellikle düzelmektedir.

Korneal abrazyon

Korneada çizilmeye veya sıyrılmaya bağlı ortaya çıkan bir durumdur. Travma sonrası ciddi ağrı batma yanma sulanma, ışıktan rahatsız olma görme bulanıklığı şeklinde kendini gösterir. Olası delinme kontrolü açısından mutlaka zaman kaybedilmeden doktor muayenesi gereklidir.

Keratit

Kornea tabakasının mikrobik veya mikrobik olmayan nedenlere bağlı iltihaplanmasıdır. Özellikle hijyenik kullanılmayan yumuşak kontakt lensler sonrası ortaya çıkan keratitler acilen tedavi gerektirmektedir. Aksi takdirde 24 saat içerisinde gözde delinmeyle sonuçlanabilecek enfeksiyonlar ortaya çıkabilir. Dolayısıyla lenslerin günlük takıp çıkarılması, hijyene azami dikkat edilmesi ve havuz ve denize girilirken lensin çıkarılması çok önemlidir.

Glokom

Göz tansiyonu hastalığı kriz durumlarında ciddi ağrı (göz patlayacak şekilde), bulantı, kusma ve baş ağrısı ile kendini gösterir. Acil müdahale edilmesi gereken bir durumdur. Aksi takdirde gözde geri dönüşü olmayan hasarlar bırakabilir.

Üveit

Üveit gözün ön, orta, arka veya tüm üveal tabakasının birlikte tutulabildiği bir durumdur. Hastalarda gözde ağrı, ışık hassasiyeti, görme kaybı ve gözlerde kızarıklıkla kendini gösterir. Travma, enfeksiyon veya bağışıklık sistemi bozukluklarına bağlı ortaya çıkabilmektedir. Erken tanı ve tedavi kalıcı olabilecek hasarları önlemek açısından çok önemlidir.

Optik nevrit

Göz ile beyin arasındaki iletişimi sağlayan görme sinirinin çeşitli nedenlere bağlı iltihaplanmasıdır. Hastalarda ağrı, özellikle göz hareketiyle artan ağrı, görme bulanıklığı, görme alanında kayıplar ile kendini gösterebilir. Acil tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

Blefarit veya hordeolum

Kirpik diplerine açılan yağ kanallarının tıkanması sonrası kapaklarda şişlik, hassasiyet ve ağrı ile kendini gösteren bir durumdur. Halk arasında arpacık veya it dirseği olarak bilinmektedir. Genellikle birkaç gün içerisinde şişlik alanındaki iltihabın boşalması sonucu rahatlama yaşanır. Boşalma olmadığı durumlarda masaj yapılarak boşaltılması sonrasında cerrahi gerekliliği azaltmak açısından önemlidir.

Selülit

Preseptal veya orbital sellülit şeklinde 2 gruba ayrılır. Baş ağrısı, gözde ağrı özellikle göz hareketlerinde ağrı, gözde şişlik, kızarıklık, görme kaybı gibi belirtilerle ortaya çıkıp, selülitin ilerlemesi sonucu nörolojik semptomlarla da kendini gösterebilir. Acil muayene ve uygun tedavinin başlanması hayatidir.

Sklerit veya episklerit

Gözün beyaz kısmının derin dokularının iltihaplanmasıdır. Mikrobik veya mikrobik olamayan nedenlere bağlı ortaya çıkabilmektedir. Mutlaka doktor muayenesi sonrası tedavi edilmesi gerekmektedir.

Kuru göz

Göz kuruluğu, gözün yüzeyini tutan tüm hastalıklara eşlik edebilmektedir. Bazen hafif seyirli olabilmekte, bazen ciddi seviyede olmakta; hastalarda gözde ağrı, yanma, batma, ışık hassasiyeti, görmede bulanıklık ile kendini göstermektedir.

Göz ağrısına ne iyi gelir?

Eğer göz ağrısının nedeni kronik göz yorgunluğuna bağlıysa bazı uygulamalar etkili olabilmektedir.

 • Ortamdaki ışık miktarını artırmak veya azaltmak gözlerini dinlendirebilmektedir.
 • Uzun süreli monitörlere bakarak iş yapıyorsanız kısa molalarla gözleri kapatıp açıp gözleri dinlendirmek etkili olabilmektedir.
 • Eğer göz kusurunuz varsa doğru numaraları kullandığınızı göz hekimine teyit ettirmeniz gerekebilir.

Göz Ağırısı İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Göz ağrısı için ne yapılmalı?

Gözdeki ağrıya ek olarak aşağıdaki belirtilerin 1 ya da 2’si varsa kesinlikle bir göz hekimine başvurulması gerekir. Detaylı göz ve görme muayenesi sonrası uygun tedavinin düzenlenmesi olası kalıcı hasarları önlemek açısından hayati önem taşımaktadır.

 • Bulantı, kusma ve karın ağrısı da mevcutsa
 • Görmede ani ve ciddi azalma varsa
 • Gözün öne doğru çıkması durumunda
 • Göz hareketlerinde kısıtlılık varsa
 • Gözdeki ağrı göze dokunulamayacak kadar fazlaysa
 • Ciddi travma sonrası veya kimyasal madde maruziyeti durumlarında.

Göz ağrısı baş ağrısı yapar mı?

Baş ağrıları ve göz ile ilgili sorunlar arasında yakından ilişki mevcuttur. Bazen göz kaynaklı problemler baş ağrısı da yaparken, bazen de baş ağrısı yapan nedenlere bağlı göze yansıyan ağrılar hissedilebilmektedir. Çoğu baş ağrısı türü (migren, gerilim ve küme baş ağrıları dahil) göz sorunlarıyla ilişkili olabilmektedir. Yani kronik göz yorgunluğu, kronik baş ağrısının bir nedeni olabilmektedir. Göz yorgunluğu görmede veya gözlerde kalıcı hasara neden olmazken, günlük yaşam kalitesini düşürücü ve rahatsız edici semptomlara yol açabilmektedir. Baş ağrısının göz yorgunluğundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamanın en iyi yolu, göz yorgunluğuna neden olan faktörleri ortadan kaldırmaktır.

  Göz ağrısı korona belirtisi mi?

  Göz ağrısı tek başına koronavirüs belirtisi olarak kabul edilmemektedir. Tüm dünyayı etkileyen koronavirüs nedeniyle yapılan araştırmalarda göz kuruluğunun Covid-19 ile bağlantılı olduğu belirlenmiştir. Son çalışmalar Covid-19’un uzun dönem etkileri oküler yüzeyde küçük sinilerde nöropati yaptığını buna bağlı kuru göz ve diyabetik nöropati bulgularına benzer semptomlar ortaya çıkarabildiği bildirilmiştir. Göz ağrısı olan durumlarda sağlık açısından göz kontrolü yapılması, herhangi bir şikayet olmasa dahi yıllık doktor kontrollerinin aksatılmaması çok önemlidir.

  Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

  Güncelleme Tarihi : 26 Mart 2024

  Yayınlanma Tarihi: 19 Ocak 2023

  Bu Konuda Uzman Doktorlar

  İletişim Formu

  Detaylı bilgi için iletişime geçin.

  * Bu alan gereklidir.
  Sosyal Medya Hesaplarımız
  Canlı Destek Kolay Randevu Al