Yükleniyor

Göz Nezlesi Nedir? Göz Nezlesi Belirtileri Nelerdir?

Göz Nezlesi Nedir? Göz Nezlesi Belirtileri Nelerdir?

Gözlerin pembemsi veya kırmızımsı bir renge bürünmesiyle ortaya çıkan göz nezlesi, göz kapağı ve göz küresini kaplayan şeffaf zar olan konjonktivanın iltihaplanması durumudur. Alerjiler veya bakteriyel viral bir enfeksiyondan kaynaklanabilen göz nezlesi, bulaşıcı bir durumdur ve enfekte bir kişinin göz salgılarının teması yoluyla yayılır.

İçindekiler

Yaygın semptomlar arasında gözlerde kızarıklık, kaşıntı ve yırtılmayı yer alır. Ayrıca göz çevresinde akıntı veya kabuklanmaya da yol açabilir. Göz nezlesi yaşayan kişilerin kontakt lens kullanmayı bırakması tavsiye edilir. Genellikle kendi kendine düzelir ancak tıbbi tedavi de iyileşme sürecini hızlandırabilir ve bu tedaviler antihistaminik ilaçlardır. Bakteriyel konjonktivit ise antibiyotikli göz damlaları ile tedavi edilebilir.

Göz Nezlesi Nedir?

Göz nezlesi; pembesi bir renkle ortaya çıkan, göz kapağının iç yüzeyini ve göz kapağınızın dış kısmını kaplayan şeffaf doku olan konjonktivanın iltihaplanmasıdır. Konjonktivadaki küçük kan damarları şişip tahriş olduğunda daha da görünür hale gelirler. Göz beyazlarının kırmızımsı veya pembe görünmesine neden olan durum budur. Gözün beyaz kısmının pembe veya kırmızı bir renk almasına neden olabilen göz nezlesi diğer adıyla pembe göz olarak da bilinir.

En yaygın belirtisi gözde renk değişimi, kızarıklık, kaşıntı, kabuklanma ve yırtılmadır. Göz nezlesi görüntü olarak rahatsız edici olsa da kişinin görüş kalitesini bozacak bir durum değildir. Tedavi seçenekleri göz nezlesi probleminin semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olabilir. Bulaşıcı bir durum olan göz nezlesi, erken teşhis ve belirli önlemlerin alınmasıyla bulaş durumunun azalmasına yardımcı olabilir.

Göz Nezlesi Neden Olur?

Pembe göz olarak da bilinen göz nezlesi, göz yüzeyindeki şeffaf bir doku olan konjoktivanın iltihaplanması sonucu meydana gelir. Göz nezlesine sebep olan faktörler arasında bahar aylarındaki polenler, viral enfeksiyon bakteriyel bir enfeksiyon, koronavirüs, alerjik reaksiyon, bebeklerde gözyaşı kanalının tam olarak açılmaması yer alır.

Göz nezlesi nedenleri şu şekildedir:

 • Bahar aylarında ortaya çıkan polenler
 • Viral ve bakteriyel enfeksiyonlar
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Koronavirüs
 • Kontakt lensler
 • Bebeklerde gözyaşı kanalının tam açılmaması
 • Gözün içine giren yabancı bir cisim
 • Gözün kimyasal bir maddeyle teması

Göz Nezlesi Belirtileri Nelerdir?

Göz nezlesinin en yaygın belirtisi olarak gözdeki kaşıntı ve kızarıklıkla birlikte ortaya çıkan pembemsi veya kırmızımsı renk gösterilir. Gözdeki akıntı, kabuklanma, yanma ve bulanıklaşma da göz nezlesi belirtileri olarak sayılabilir.

Göz nezlesi belirtileri genel olarak şunları içerir:

 • Gözün beyazı veya göz kapağın iç kısmında kızarıklık
 • Bir veya iki gözde de kaşıntı
 • Gözde pembemsi veya kırmızımsı renk değişimi
 • Gözde batma ve yanma hissi
 • Gözlerde beyaz veya yeşilimsi akıntı
 • Bir veya her iki gözde kumlanma
 • Gözyaşı üretiminde artış
 • Gözlerde kabuk oluşumu
 • Az da olsa görüşte bulanıklık
 • Işığa karşı hassasiyet
 • Göz kapaklarında şişiklik

Göz Nezlesine Ne İyi Gelir?

Göz nezlesine iyi gelen doğal çözümlerin başında nezle geçene kadar günde birkaç defa etkilenen göze ılık veya soğuk kompres uygulamak gelir. Soğuk kompresle birlikte sıcak çaya batırılan peçete veya pamuğu gözün üstüne kompres yapmak da gözü rahatlatır ve göz nezlesi şikayetlerini azaltır.

Göz nezlesine iyi gelen yöntemler şunlardır:

Ilık veya soğuk kompres

Ilık veya soğuk kompres yapmak için temiz, tüy bırakmayan bir bezi suya batırın ve kapalı göz kapaklarınıza nazikçe uygulamadan önce sıkın. Genel olarak, soğuk su kompresi rahatlatıcı etki bırakacaktır ancak soğuktan etkileniyorsanız ılık veya sıcak kompres de uygulayabilirsiniz.

Siyah çay

Bir pamuğu veya peçeteyi sıcak çaya batırın 5-10 dakika, nezlenin meydana geldiği gözün üstünde tutun. Günde birkaç defa siyah çay uygulamasını yaparak göz nezlesi semptomlarını azaltabilirsiniz.

Aloe vera

Aloe vera jeli suyun içinde kaynatılır ve yeşil renk alması beklenir. Oluşan karışım göze damlatılır ancak bu uygulamayı doktor kontrolünde yapmak özellikle küçük çocukların göz sağlığı için daha önemlidir.

Patates

Göz nezlesi sonucu meydana gelen kızarıklık ve şişlik için patates dilimleri uyumadan önce gözün üstüne konulur.

Elma sirkesi kompresi

Elma sirkesini de göz nezlesinin meydana geldiği göze uygulayarak şikayetleri azaltabilirsiniz.

Göz damlaları

Yapay gözyaşı adı verilen reçetesiz göz damlaları semptomları hafifletebilir. Bazı göz damlaları, alerjik konjonktiviti olan kişilere yardımcı olabilecek antihistaminikler veya başka ilaçlar da içerebilir.

Göz hijyeni

Bu süreçte gözü temiz tutup, karıştırmadan, yabancı bir cisimle temas ettirmeden tutmak da göz nezlesine iyi gelir.

Göz Nezlesi Nasıl Teşhis Edilir?

Göz nezlesi teşhisi için göz doktoru öncelikle kişinin belirtilerini öğrenir ve etkilenen gözü fizik muayene ile inceler. Çok sık kullanılmasa da kültür adı verilen laboratuvar analizi için gözden akan bir sıvı örneği alınabilir. Ayrıca görüşün kontrol edilmesi için bir keskinlik testi de (göz çizelgesi testi) yapılabilir.

Göz Nezlesi Nasıl Geçer? Göz Nezlesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göz nezlesi tedavisinde özellikle bakteriyel konjonktivit söz konusuysa genellikle topikal olarak göz damlası veya merhem formunda verilen bir antibiyotik reçete edilebilir. Antibiyotiklerin amacı enfeksiyonun süresinin kısalması, komplikasyonların azaltılması ve bulaşma durumunun azaltılmasıdır.

Alerjilerin neden olduğu bir göz nezlesi durumu varsa reçeteli veya reçetesiz göz damlalarını içeren bir tedavi değerlendirlir. Bunlar, alerjik reaksiyonları kontrol etmek için antihistaminikler veya steroidler veya dekonjestanlar gibi antiinflamatuar ilaçlar içerir.

Göz Nezlesi Nasıl Önlenir?

Göz nezlesinin oluşmaması ve sağlıklı gözler için uyulması gereken bazı kurallar söz konusudur. Bunlar şöyle özetlenebilir:

 • Ellerinizle gözlerinize dokunup karıştırmayın
 • Ellerinizi sık sık yıkayıp temiz tutun
 • Yüzünüzü kurulamak için temiz bir havlu veya bez kullanın
 • Kişisel hijyen eşyalarınızı paylaşmamaya çalışın
 • Yastık kılıflarınızı sık sık değiştirin
 • Eskimiş göz kozmetik ve makyaj malzemelerini atın

Göz Nezlesi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Göz nezlesi bulaşıcı mı?

Özellikle viral ve bakteriyel göz nezlesi başkasına bulaşabilir. Göze değen el eşyalara temas edip, bu eşyalara başkası temas ettiğinde göz nezlesi kapma ihtimali vardır. Bu sebeple ellerinizi sık sık temiz tutmanız gerekir.

Göz nezlesi kaç günde geçer?

Göz nezlesi genellikle tedavi edilmeden ve tehlikeli sonuçlar doğurmadan 7 ila 14 gün içinde iyileşir. Ancak bazı durumlarda viral konjonktivitin iyileşmesi 2 ila 3 hafta gibi süreleri bulabilir.

Göz nezlesi en hızlı nasıl geçer?

Göz nezlesi tedavisi için en hızlı etki edecek yöntem ılık veya soğuk kompresle birlikte sıcak çayın göze batırılmasıdır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 29 Eylül 2023

Yayınlanma Tarihi: 26 Eylül 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al