Yükleniyor

Güneş Yanıkları İçin Soğuk Duş Alın

Güneş Yanıkları İçin Soğuk Duş Alın

Yaz aylarında tatilde ve hafta sonları yapılan kısa gezilerde pek çok insan biraz bronzlaşıp kendini daha güzel hissetmek istiyor. Ancak cilt yapısına göre güneşle temastan kısa bir süre sonra bile oluşabilen, kızarıklıkla kendini belli eden ve ağrılara sebep güneş yanıkları, cilt lekelerinden; cilt kanserine kadar gidebilen olumsuz tablolara dönüşebiliyor. Memorial Şişli Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Füsun Bilgin Karahallı, güneş yanığı ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Güneş yanığı genellikle kızarıklıkla başlamakta ve 24 saat içinde en üst seviyeye gelmektedir. Bu yanıklar ciltte hassasiyet, ısı artışı, ödem ve sıvı dolu kabarcıklarla kendisini belli etmektedir. Güneş yanıklarından etkilenen bölgelerde birkaç gün sonra soyulma başlamaktadır.

Güneş yanığının nedeni derinin aşırı miktarda ultraviyole ışınlarına maruz kalmaktır. Güneş yanığı cilde uzun süreli bir zarar vermekle birlikte sadece kızarıklık görülmesi hafif bir belirtidir. Ancak kızarıklıkla birlikte yanık olan bölgede su dolu kabarcıklar oluşmuşsa bu cilt için çok daha zararlıdır mutlaka tedavi edilmelidir.

Çocuklar için daha tehlikeli

Ultraviyole ışınlarına maruz kalmanın dışında güneş yanığı oluşmasına etki eden diğer faktörler, hastanın deri rengi ile ifade edilen deri tipi, ışığın etki süresi ve şiddeti, deniz kenarı ve yüksek rakımlı yerler, ışığın yansıması, çocukluk çağı olarak sayılabilmektedir. Çocukluktan itibaren güneşe fazla maruz kalmak ve güneş yanığı geçirmek, ileriki yaşlarda deri kanseri riskini birkaç kez artırmaktadır. Açık ten, renkli göz, sarı-kızıl saçlı kişiler güneş yanığına özellikle duyarlıdır.

Cilt bakımı ihmal edilmemeli

Güneşten verdiği ultraviyole ışığı; alerjilere, çil ve lekelenmelere, deri kanserlerinin sıklığında artışlara olduğu kadar güneş yanıklarına da yol açmaktadır. Güneş ışınlarının tüm bu etkilerinden kaçınabilmek için doğru ve etkili bir biçimde güneşten korunmalıdır. Kışın yapılan cilt bakımını, yaz aylarında da ihmal etmemek güneşten, aşırı sıcaktan veya cildin kurumasından kaynaklı cilt lekeleri oluşumunu da engellemektedir.

Yoğurt ve diş macunu yanık bölgeye daha fazla zarar verir

Güneş yanığı olduğunu düşünenler mutlaka bir dermatoloji uzmanına muayene olmalıdır. Muayene olana kadar ise vücutta oluşan ağrı için ağrı kesici kullanılabilir. Bunun yanında güneş yanıkları için toplum arasında bilinen yanığa yoğurt ya da diş macunu sürmek gibi yöntemlerin yerine soğuk duş almak ve yanık bölgelerine soğuk kompresler yapmak ağrıları hafifletmektedir. Aloe vera içerikli ürünler ya da güneş sonrası bakım ürünleri de acıyı ve ağrıyı dindirebilmektedir. Bunun yanında güneş yanığı durumlarında kişilerin bol sıvı alması gerekmektedir. Ayrıca güneş yanığı sonrasında deri soyulma aşamasına geçildiğinde nemlendirici kullanılmalıdır.

Hava bulutlu da olsa güneş kremi şart

Güneş yanığına maruz kalmamak için bazı öneriler verilmektedir. Bu öneriler şöyle sıralanmaktadır:

  • Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde güneşlenmek doğru değildir.
  • Dışarıda durulması gerekiyorsa mümkün olduğunca gölgede kalınmalıdır
  • Güneşlenmeden önce 50 faktör güneş koruyucu kullanılmalıdır.
  • Güneş koruyucuları 2 saatte bir tekrar sürülmeli, hava bulutlu da olsa güneş koruyucu kullanmadan dışarı çıkılmamalıdır.
  • Güneş koruyucu ürünler güneşe çıkmadan 30 dakika önce uygulanmalıdır
  • D vitamini alma düşüncesinin güneş koruyucu kullanımında kaçışa neden olduğu görülmektedir. Oysa 10-20 dakika boyunca yüz ve ellerin güneş görmesi, D vitamininin yeterli miktarda alınmasını sağlamaktadır.
  • Güneşin dik geldiği saatlerde şapka ve gözlük kullanılmalıdır.
  • Çocukluk çağında güneş yanığı riski yüksek olmakla beraber, 6 aydan küçük bebeklerin uzun süreli direk güneş maruziyetinden korunması, 6 aydan büyüklerin ise yüksek koruma faktörlü ürünleri kullanması gerekmektedir.

 

Güncelleme Tarihi : 12 Mayıs 2023

Yayınlanma Tarihi: 23 Temmuz 2018

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al