Yükleniyor

Hamilelik Belirtileri Baba Adayında da Görülebiliyor

Hamilelik Belirtileri Baba Adayında da Görülebiliyor

Hamilelik süreci, hormonal ve fiziksel değişimler nedeniyle anne adayları için sıkıntılı geçebiliyor. Bazı hamilelik belirtileri baba adayında da görülebiliyor. Bu süreçte anne adaylarının en çok yaşadığı mide bulantısı, kusma, aşerme hatta anne adayı gibi karında şişme baba adaylarında da görülebiliyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Uzmanları, halk arasında sempatik baba sendromu olarak bilinen Kuvad sendromu hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Babalar da aşerebilir

Baba adayları; gebelik boyunca, doğum sonrasında veya her iki dönemde eşlerinin hamilelik rollerini taklit edebilmektedir. Halk arasında sempatik babalık sendromu olarak tanımlanan Kuvad sendromu daha çok mide bağırsak bozukluklarıyla kendini göstermektedir. Kuvad sendromu belirtileri genellikle hamileliğin 3. ayından itibaren ortaya çıkmakta ve doğumdan hemen önce veya doğum sırasında ikinci bir yükselişe uğrayabilmektedir. Kuvad sendromu;

  • İştahsızlık
  • Bulantı ve kusma (Özellikle sabah kusmaları)
  • Hazımsızlık ve tanımlanamayan karın ağrısı
  • Kabızlık veya ishal
  • Diş ağrısı
  • Depresyon ve gerginlik
  • Uykusuzluk, sinirlilik ve huzursuzluk
  • Zayıf düşme
  • Baş ağrıları
  • Nadirde olsa gebelikteki gibi aşerme ve karında şişme gibi şikayetlere yol açabilmektedir.

Baba farkında bile olmayabilir

Fransız Bask dilinde kuluçkaya yatmak, yumurtadan çıkmak anlamına gelen couver kelimesinden türetilen Kuvad sendromu; kaygılı bir yapıya sahip, sosyoekonomik ve eğitim düzeyi düşük, küçük yaşta babası tarafından terk edilmiş, plan dışı gebelik, evlilikte geçimsizlik, annelerine çok bağlı ve ilk cinsel ilişkisini 18 yaşından sonra yaşayan baba adaylarında daha sık rastlandığı görülmektedir. Kuvad sendromu, bilinenin aksine toplumda oldukça yaygın yaşanmaktadır. Belirtilerin bazıları çok baskın olduğu için teşhis konulurken hafif belirtiler yaşayan baba adayları rahatsızlığının farkında bile olmayabilmektedir.

Kendiliğinden geçebilir

Baba adayları genellikle tedaviye gerek kalmadan gebeliğin bitişi ile Kuvad sendromu ile vedalaşmaktadır. Bazen yaşanan sorunlar bitti sanılırken ikinci bir yükselişe geçebilmektedir.

Kuvad sendorumu yaşayan baba adaylarının kaygılarını azaltmaya yönelik destekler verilebilmektedir. Baba adayını gebeliğin doğal sürecine eklenmesi sağlanmalıdır. Annelerin hamilelikle ilgili katıldığı eğitimlere baba adaylarının da katılması sağlanmalıdır. Hamilelik konusunda babalara daha aktif roller verilmelidir. Bu sırada Kuvad sendromundan kaynaklanan sorunlara yönelik ilaç tedavisi uygulanabilmektedir. Belirtileri çok ağır yaşayan baba adayları için psikiyatrist desteği faydalı olmaktadır. Genellikle seyri iyi seyreden Kuvad sendromu sonraki gebeliklerde de ortaya çıkabilmektedir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 1 Haziran 2023

Yayınlanma Tarihi: 2 Temmuz 2019

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al