Yükleniyor

Hatmi Çiçeği Nedir? Hatmi Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

Hatmi Çiçeği Nedir? Hatmi Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

Hatmi çiçeği, Avrupa ve Doğu Asya’ya kadar birçok bölgede görülebilen hatmi çiçeği, sağlık açısından sağladığı faydalar sebebiyle sıklıkla çay olarak tüketilir. Temmuz ve ağustos aylarında çiçek verir, sonbahar aylarında ise toplanarak kurutulur. Pembe, kırmızı, turuncu ve lila renklerde görülebilir. Ülkemizde her bölgede görülebilen hatmi çiçeği, sulak alanlar ve dere kenarlarında yetişir.

İçindekiler

Hatmi Çiçeği Nedir?

Hatmi çiçeği, öksürük, grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı kullanılan, halk arasında ise hire, silindir çiçeği, deve gülü, gülhatmi isimleriyle bilinen ebegümecigiller ailesine ait bir bitkidir. İngilizce adı “marshmallow” olan hatmi çiçeği birçok tedavide kullanılır. Aynı zamanda faydaları sebebiyle yağ, sirke, krem ve çay olarak da üretilip, tüketilmektedir.

Asırlardır doğal bir tedavi yöntemi olarak kullanılan hatmi kökü yara iyileşmesinde, metabolizmayı hızlandırmada, öksürük ve boğaz ağrısının tedavisinde, vücuttaki ödemi azaltmada, sindirim sorunlarını düzeltmede ve antioksidan özelliği ile saç ve cilt sağlığını korumada kullanılmaktadır.

Hatmi Çiçeği Faydaları Nelerdir?

Hatmi çiçeği, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücut direncini artırır. Ciltte ve sindirim sisteminin astarında koruyucu bir tabaka oluşturur, boğazı yatıştırarak öksürüğü azaltır ve yaraların iyileşmesini hızlandırır.

Hatmi çiçeğinin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Astım ve bronşit gibi solunum yolu sorunlarına iyi gelir
 • Öksürüğü azaltır
 • Cilt tahrişini hafifletir ve yara iyileşmesini hızlandırır
 • Hatmi kökü ağrı kesicidir. Boğaz ağrısını yatıştırır
 • İdrar söktürücüdür ve idrar yolu enfeksiyonu tedavisine yardımcıdır
 • Kabızlık, mide ekşimesi ve ülseri tedavi edebilir
 • Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi bağırsak rahatsızlıklarının düzelmesinde etkilidir
 • Antioksidan görevi görebilir
 • Karaciğer ve kalp sağlığını destekler
 • Bağışıklığı güçlendirir

Solunum yollarına iyi gelir

Kış aylarında ya da mevsim geçişlerinde vücut direncimiz düşer ve solunum yolu hastalıklarına yakalanabiliriz. Hatmi, şiddetli öksürük, soğuk algınlığı ve grip tedavisinde tercih edilen bir bitki türüdür. Öksürük nedeniyle oluşan boğazda oluşabilecek ağrı ve tahrişi azaltır. Ağızda oluşabilecek kuruluk durumunda tükürük üretimini artırmada etkili olur. Solunum yolları problemleri yaşayanlar için hatmi çiçeği çayı, iyi bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilir.

İdrar söktürücüdür

Hatmi, içeriği sayesinde bağırsakların hızla çalışmasında etkili olur. Tüketildiğinde vücutta biriken fazla suyun idrar yoluyla atılmasını sağlar. Böylelikle vücuttaki sıvı dengesini de oluşturur.

Sindirimi düzenler

Hatmi kökü şişkinlik ve gaz ile ilgili sorunların giderilmesinde kullanılır.

Kalp ve Karaciğer sağlığını destekler

Tıkalı damarlardan dolayı birçok kalp problemleri oluşabilmektedir. Hatmi çiçeği demlenerek tüketildiğinde kan damarlarının açılmasında etkili olur. Bu hatmi çiçeğinin az bilinen faydalarından bir olarak bilinir. Karaciğer fonksiyonları üzerinde etki sağlayan hatmi çiçeği, kronik inflamasyona karşı da savaştığı bilinmektedir.

Ağrı kesici etki gösterir

Gün içerisinde yaşanan stres, sinir ve olumsuz duygular vücutta sağlık problemlerine neden olabilir. Stresin etkisiyle birlikte uykusuzluğun görülmesi kişinin bağışıklık sisteminin düşmesine yol açar. Hatmi çiçeği, çay olarak tüketildiğinde doğal bir ağrı kesici görevi görür. Vücudun sakinleşmesini sağlayarak oluşabilecek sağlık problemlerine karşı korur.

Cildi Onarır

Bazı bitki türlerin cildin yenilenmesinde ve onarılmasında önemli rol oynar. Hatmi çiçeği de güneşin zararları etkilerinden biri olan lekelere ve yanıklara karşı kullanılır. Çiçek yaprakları ve köklerinden elde edilen hatmi çiçeği suyundan cilt tedavisinde yararlanılır. Hatmi çiçeğinden oluşturulan sıvıyı cildinize uygulamadan önce mutlaka uzman doktordan görüş almanız gerekmektedir.

Bağışıklığı güçlendirir

Hastalıklara karşı vücut direncimizi korumanın yolu bağışıklık sistemimizi güçlendirmekten geçer. Bu noktada vücut direncini artırmak için tüketilen bitki çayları önem taşır. Hatmi çiçeği de vücut direncini artırır, hastalıklara karşı daha dirençli olmanızı sağlayarak bağışıklık sistemini güçlendirir.

Hatmi Çiçeği Nasıl Kullanılır?

Hatmi çiçeği, eski zamanlardan bu yana şifalı bir bitki olarak kullanılır. En çok bitki çayı formunda görülen hatmi çiçeği, soğuk algınlığı, öksürük ve gribe karşı koruyucu olarak tercih edilir. Özellikle kış aylarında kuru öksürüğe karşı fayda sağlar. Vücut direncini artırmak ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için tüketilen bitki çayları arasında yer alır. Vücudu rahatlatan ve sakinleştirici özelliği de kullanımını artıran nedenlerdendir.

Merhem

Toplanıp kurutulan hatmi çiçeğinin köklerinin ılık su ile karıştırılarak merhem haline getirilir. Cilt lekelerini önlemede kullanılan hatmi çiçeği merhemi, cildi yeniler ve hücre oluşumunu desteklemeye yardımcı olur.

Bitkisel takviyeler

Hatmi çiçeği, bitkisel takviye şeklinde de karşımıza çıkmaktadır. Kullanımı kişiye göre değişebilir. Bu yüzden takviyeyi almadan önce mutlaka uzman doktordan görüş almanız gerekmektedir.

Çay

Hatmi çiçeği, öksürüğü kesmeye yardımcı olması sebebiyle özellikle solunum hastalıklarına karşı çay olarak tüketilebilir.

Hatmi Çiçeği Çayı Demlenir?

Kurutularak elde edilen hatmi çiçeği çayı, kaynamış suya atılır ve 5 dakika demlendikten sonra süzülüp içilebilir. Dilerseniz içerisine bal ilave edebilirsiniz. Hatmi çiçeği çayını günde iki kez olacak şekilde tüketebilirsiniz.

Hatmi Çiçeği Hangi Sıklıkla Tüketilmelidir?

Hatmi çiçeği, solunum yolları hastalıkları, sindirim sistemi problemleri ve bağışık sistemini güçlendirmeye kadar birçok alanda fayda sağlar. Hatmi çiçeği, düzenli bir şekilde her gün tüketilirse 3 ya da 4 gün içinde etkisini gösterebilir. Her bitki türünde olduğu gibi uzun süreli tüketilmesi tavsiye edilmemektedir. Gün içerisinde 1 ya da 2 defa hatmi çiçeği çayı içilebilir.

Hatmi Çiçeğinin Zararı Var Mıdır?

Her bitki çayında olduğu gibi hatmi çiçeğinin aşırı tüketimi durumunda riskleri bulunmaktadır. Hatmi çiçeğinin bilinen ciddi bir zararı yoktur fakat tüketmeden önce mutlaka uzman doktordan görüş almanız gerekebilir. Aşırı tüketimi durumunda oluşabilecek zararları şu şekilde sıralanabilir:

 • Diyabet hastaları, düşük kan şekerine neden olabilir.
 • Alerjik reaksiyon oluşturabilir.
 • Hamilelik döneminde olan kadınların tüketmemesi önerilir.

Kronik rahatsızlığı olup ilaç kullanan kişiler, tüketmeden önce mutlaka uzman doktora danışmalıdır.

Hatmi Çiçeği ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Öksürük için hatmi çiçeği çayı nasıl yapılır?

Öksürüğe karşı kurutulmuş hatmi çiçeğini sıcak suda demleyebilir ve içebilirsiniz.

Hatmi çiçeği ciğerleri temizler mi?

Hatmi çiçeği, ölçülü tüketildiğinde ciğerleri temizleyebilir. Böylelikle öksürük ve nefes darlığı şikayetlerini de azaltabilir.  

Hatmi çiçeğinde hangi vitaminler var?

Hatmi çiçeği çayında, A, C, B vitaminleri, demir, manganez, fosfor, çinko ve potasyum mineralleri bulunur.

Hatmi çiçeği uyku yapar mı?

Hatmi çiçeği, içerdiği uçucu yağ sayesinde sakinleştirici etkisi yaratarak uyku yapabilmektedir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 6 Mayıs 2024

Yayınlanma Tarihi: 27 Şubat 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al