Yükleniyor

Kuru Öksürük Neden Olur? Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Kuru Öksürük Neden Olur? Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Kuru öksürük mukus üretimi olmayan boğazda gıdıklanma hissi ile ortaya çıkmaktadır. Soğuk algınlığı, grip ya da bronşitten sonra görülebilir. Bunların yanında kalp yetmezliği ve akciğer kanseri gibi hastalıklar da kuru öksürük nedenleri arasında sayılır. Bazı kişilerde kuru öksürüğün yanında göğüste sıkışma ve göğüs ağrısı da olabilir.

İçindekiler

Kuru Öksürük Nedir?

Kuru öksürük, balgam veya mukus üretilmemesiyle ortaya çıkan verimsiz öksürük çeşididir. Kuru öksürük genellikle geçicidir ve aslında nadiren arkasında ciddi bir sebep yatar. Kuru öksürüğü balgamlı öksürükten ayıran farkı balgamın vücuttaki mikrobu atmaya, boğazı temizlemeye yardımcı olmasıdır, kuru öksürükte bu gerçekleşmediği için ataklar halinde gelebilen kuru öksürük oldukça rahatsız edicidir. üst solunum yolları enfeksiyonu olarak bilinir. Bunu yanında alerjiler ve virüsler de kuru öksürüğe zemin hazırlar. Evde uygulayabileceğiniz yöntemler ve bitkisel tedaviler kuru öksürüğe iyi gelir.

Kuru Öksürük Neden Olur?

Grip ve soğuk algınlığı döneminde ıslık ve mukuslu öksürük görülse de hastalığın sonlarına doğru kuru öksürük görülmektedir. Kuru öksürüğe çeşitli enfeksiyon, hastalık ve diğer faktörler neden olabilir. En yaygın nedeni üst solunum yolları enfeksiyonu ve bronşit olan kuru öksürüğün nedenleri şöyle sıralanabilir:

 • Soğuk algınlığı ve grip
 • Covid-19
 • Alerjiler ve astım
 • Bronşit
 • Çocuklarda görülen krup hastalığı
 • Gastroözofageal reflü hastalığı
 • Yüksek tansiyon
 • Reflü
 • Zatürre
 • Sigara tüketimi
 • Boğmaca
 • İlaçların yan etkileri

Bunların yanında soğuk hava, hava kirliliği, nemsiz bir ortam, toz, polen ve duman gibi nedenlerden de kuru öksürük ortaya çıkabilir.

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Özellikle su tüketimini artırmak, sıcak duş almak, ballı limonlu su içmek, zencefil, zerdeçal veya hatmi kökü gibi sıcak bitki çayları tüketmek, tuzlu su gargarası yapmak, boğaz pastili emerek tükürük üretimini harekete geçirmek ve öksürük şurupları kullanmak kuru öksürüğe iyi gelir.

Kuru öksürük şikayetinden kurtulmayı sağlayabilen doğal yöntemler şunlardır:

 • Bol bol su içmek
 • Boğaz pastili emmek
 • Zencefil, zerdeçal veya hatmi kökü gibi sıcak bitki çaylar
 • Sıcak duş almak ve buhar solumak
 • Ilık tuzlu su gargarası yapmak
 • Ballı limonlu ılık su içmek
 • Bulunulan ortamı nemlendirmek
 • Bromelain almak
 • C vitamini takviyesi
 • Duman veya ağır kokular gibi boğazı tahriş edebilecek maddelerden kaçınmak

Bol sıvı tüketin

Su başta olmak üzere sıvı tüketimi boğaz kuruluğunu önler, boğazın nemli kalmasına ve yumuşamasına yardımcı olarak kuru öksürüğe iyi gelir. Günde en az 8 bardak su içilmesine dikkat edilmelidir. 

Sıcak duş veya sıcak su buharı soluyarak boğazı nemli tutun

Sıcak duş almak hem vücudu rahatlatır hem de buharın etkisiyle boğaz kuruluğunu azaltarak kuru öksürüğün hafiflemesine yardımcı olur.

Tuzlu su ile gargarası yapın

Ilık tuzlu su ile yapılan gargara kuru öksürük nedenli boğazda oluşan rahatsızlık ve tahrişi hafifletmeye yardım eder, kuru öksürüğe iyi gelir. Tuzlu su gargarası aynı zamanda boğazdaki bakterilerin öldürülmesini de sağlar. Bir çay kaşığı tuzu bir bardak su da eriterek gargara yapabilirsiniz.

Boğaz pastilleri emin

Kuru öksürük durumunda bal, okaliptüs, mentol gibi bileşene sahip olan boğaz pastillerini emmek, tükürük üretimini artırmaya yardım eder, boğazdaki kuruluğu önleyerek öksürüğü ortadan kaldırmaya destek olur.

Bal tüketin

Her türlü öksürüğe karşı tüketilen bal, bilinen en eski öksürük kesici besinler arasında yer alır. Bal, zencefil, limon, tarçın ve karabiber karıştırıldığında da hem boğaz tahrişini önler hem de kuru öksürüğü hafifletmeye yardımcı olur. Doğal bir anti-inflamatuar etki yaratan bal, enfeksiyonların hafiflemesinde de etkilidir.

Ilık ballı limonlu su için

Bal ve limon kuru öksürük için etkilidir. Balın antibakteriyel özellikleri kuru öksürüğe neden olan bakterilerle savaşabilirken, limonun güçlü antioksidan özellikleri bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Tahriş olmuş solunum yollarını rahatlatmak için sıcak çay veya ballı ve limonlu su içebilirsiniz.

Zencefil, zerdeçal veya hatmi kökü gibi bitki çaylarından yararlanın

Zerdeçal ve zencefil antibakteriyel ve antinflamatur özelliklere sahiptir. Zerdeçal'ın içindeki kurkumin maddesi kuru öksürükte dahil olmak üzere pek çok boğaz rahatsızlığına iyi gelir. Hatmi kökü ise öksürük şurupları ve pastillerinde kullanılan bir bitkidir ve aynı zamanda antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Ortamı nemlendirin

Nem, burun üzerinden hava geçişi sağlar ve boğaz ağrısını rahatlatarak kuru öksürüğü hafifletir. 

Kuru Öksürüğe İyi Gelen Bitki Çayları Nelerdir?

 Özellikle içerisinden antioksidan ya da bağışıklık güçlendirici bazı bitkiler kuru öksürüğe iyi gelir. 

Zencefil

Mide rahatsızlıklarına karşı etkili olan zencefil, kuru öksürüğe de iyi geldiğini bilinmektedir. Solunum yollarındaki kasların gevşemesine yardımcı olarak öksürük refleksinin baskılanmasını sağlar. Bal ile beraber tüketilen zencefil, çay ya da şeker şeklinden de yenebilir.

Zerdeçal

Anti-inflamatuar özelliği bulunan zerdeçal, uzun yıllardır alternatif tıp alanında kuru öksürüğe karşı kullanılır. Astım ve kuru öksürük gibi semptomların hafiflemesine yardımcı olur. Zerdeçal kapsül ya da çay olarak tüketilebileceği gibi bal ile karıştırılarak da kuru öksürüğe karşı tüketilir.

Mercan köşk

Kekik türü olarak bilinen mercan köşk, astım, bronşit ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı tüketilmektedir. Bu hastalıklarla ilişkili olan kuru öksürüğün de giderilmesini sağlar. 4 çay kaşığı kurutulmuş mercan kökünü sıcak suda demleyin. Gün 3 defa tükettiğinizde anti-inflamatuar etkisi sayesinde öksürüğün hafiflemesini sağlar.

Meyan kökü

Meyan kökü, boğaz ağrısının hafiflemesine ve boğazın nemli kalmasına yardımcı olan bileşenler içerir. Meyan kökü tüketmek kuru öksürüğe iyi gelmektedir. 2 yemek kaşığı meyan kökünü kaynar suya attıktan sonra 10 dakika demlenir ve süzülerek tüketilir. Meyan kökü kullanımında doz önemlidir. Uzun süreli kullanımda baş ağrısına ve yorgunluğa neden olabilir.

Hatmi kökü

Hatmi bitkisinin kökü olan hatmi kötü, eski zamanlardan bu yana boğaz ağrısına karşı kullanılmaktadır. Genellikle şurup ya da pastil şeklinde bulunan hatmi kökü kuru öksürüğe de iyi gelerek tahrişin önlenmesine yardımcı olur.

Kekik

Kekik, boğazdaki kasların gevşemesine yardımcı olarak içerisindeki timol bileşiği sayesinde kuru öksürüğe iyi gelir. Kekiği çay olarak tüketmek için 4 çay kaşığı kurutulmuş bitkiyi kaynara suya atarak demleyebilir ve süzebilirsiniz. Boğazı yumuşatmak için içerisine bal katarak da tüketmek kuru öksürüğe iyi gelmesini sağlar.

Kuru Öksürük Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kuru öksürüğü hemen ne keser?

Ilık bir çay ya da su başta olmak üzere bol sıvı tüketmek, sıcak duş almak ve buhar solumak, boğaz pastili tüketmek kuru öksürüğe neden olan kuruluğu önleyip, boğaz bölgesini ıslak tutacaktır. Kuru öksürüğü önlemek için zencefil, karabiber, bal, limon ve tarçın karışımı da tüketilebilir.

Geçmeyen kuru öksürük için ne yapılır?

Bol su içmek, reçetesiz satılan öksürük önleyici ilaçlar kullanmak, solunum yollarında ki kuruluğu önlemek için bulunulan ortamı nemlendirmek tekrar eden kuru öksürük için uygulanabilecek doğal yollardandır.

Geceleri artan kuru öksürük nasıl geçer?

Havayı nemlendirmek, sıcak bir duş ya da sıcak sudan çıkan buharı solumak, bal yemek, su, sıcak çay, et suyu, tavuk suyu gibi sıvılar tüketmek geceleri ortaya çıkan kuru öksürüğü kontrol altına almayı sağlar.

Bebeklerde kuru öksürük nasıl geçer?

Bebeğe sık sık su içermek ya da emzirmek boğazının yumuşamasını sağlayarak kuru öksürüğe iyi gelmesini sağlar.

Kuru öksürük ile ıslak öksürük arasındaki fark nedir?

Akciğer ya da hava yollarında biriken balgam öksürüğün mukuslu olmasına neden olur. Balgam biriktiği durumlarda nefes darlığı gibi problemler ortaya çıkabilir. Kuru öksürükte ise mukus bulunmamaktadır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 26 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 14 Haziran 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al