Yükleniyor

Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir? Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer?

Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir? Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer?

Balgam, grip ve soğuk algınlığı gibi solunum yolları enfeksiyonu nedeniyle akciğer ve boğazdan gelen normalden daha kıvamlı sarı ya da yeşil renkli mukus türüdür. Halsizlik, uykusuzluk ve ateş gibi belirtilerle ortaya çıkan soğuk algınlığı ve gribin bir belirtisi olarak balgamlı öksürük görülür.  Burun veya geniz akıntısından gelen mukustan farklıdır. Boğazda rahatsızlık oluşturan balgamlı öksürüğe karşı önlemler alabilir ve çeşitli tedavi yöntemlerinden yararlanarak semptomlarını azaltabilirsiniz.

İçindekiler

Balgamlı Öksürük Neden Olur?

Solunum yollarında oluşabilecek problemlerden sonra vücut mukus üreterek boğazda balgam oluşturur. Balgamlı öksürüğün genelde nedeni, akciğerde oluşan hasar, kronik reflü, KOAH, bronşit, verem, alerji, zatürre ve sinüzittür. Günlük hayat kalitesini etkileyen ve halsizliğe neden olan balgamlı öksürük solunum yollarında oluşarak kişiye rahatsızlık hissi vermektedir.

Solunum yollarında oluşan bu mukus hava kirliliği ve polen gibi alerjik olarak ortaya çıkan, hastalık olmayan durumlarda da oluşabilir. Bu da solunum yollarının temizlenmesine yardımcı olarak tahrişe neden olabilecek maddelere karşı korur. Hastalıklarla beraber mukus üretimindeki artış balgamlı öksürüğün oluşmasına zemin hazırlar. Akciğer ve boğazda tıkanma hissine yol açan balgamdan dolayı öksürük refleksi oluşur ve balgamın dışarı atılması hedeflenir. Balgamsız öksürük ise kuru öksürük olarak görülür. 

Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Bol su tüketmek, tuzlu su gargarası yapmak, limonlu su içmek, sıcak buharlı duş almak ya da sıcak su buharı solumak, bal yemek, zencefil, kekik ya da karanfil gibi bitki çayları içmek mukusu inceltip, parçalamayı sağlayarak balgamlı öksürüğe iyi gelir.

Balgamlı öksürüğü durdurmak için şu doğal yöntemleri uygulayabilirsiniz:

 • Bol su içmek
 • Zerdeçal, nane, meyan kökü, kekik ve karanfil gibi ılık bitki çayları tüketmek
 • Tuzlu su ile gargara yapmak
 • Limon, karabiber ve bal karışımı yemek
 • Limonlu ılık su içmek
 • Boğaz pastili emmek
 • Bulunulan ortamı nemli tutmak
 • Okaliptus yağı damlatılmış sıcak su buharı solumak
 • Burun tıkalıysa temizleyip, hava akımını açık tutmak

Bol su içmek

Yeterince sıvı içmek, mukus akışına yardımcı olabilir. Su ve diğer sıvılar mukusunuzun hareket etmesine yardımcı olarak boğazda oluşan tıkanıklığı giderebilir.

Okaliptus yağı damlatılmış su buharı solumak

Okaliptüs yağı balgam söktürmeyi yani balgamı parçalayarak öksürük yolu ile balgamı atmayı kolaylaştırır. Diğer yandan yine öksürüğe sebep olan burun tıkanıklığı içinde burun mukozasındaki reseptörlere etki ederek mentol benzeri bir şekilde etki gösterir.

Boğaz pastili emmek

Öksürük damlaları ve boğaz pastilleri benzer şekilde çalışırlar. Her ikisi de öksürüğü rahatlatmaya yardımcı olan mentol içerir. Boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olan benzokain gibi bir analjezik içeren pastiller ayrıca boğazda tükürük üretimini artıracağı için balgamı atmayı da kolaylaştıracaktır.

Sıcak, buharlı duş almak

Sıcak buhar, tıkalı solunum yollarını açar ve nemlendirir ve mukusun inceltilmesine yardımcı olarak öksürük yoluyla balgamı dışarı atmayı kolaylaştırır.

Ortamı nemli tutmak

Nemli hava solunduğunda nem mukusu inceltip gevşetmeyi sağlar. Böylece daha kolay öksürülür ve boğazda mukusun tıkanıklık yaratması önlenebilir.

Zerdeçal, nane, meyan kökü, kekik ve karanfil gibi bitki çayları içmek

Zerdeçal, meyan kökü, kekik ve karanfil gibi çayların antiinflamatuar veya antimikrobiyal özellikleri balgamlı öksürüğe neden olan durumu ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Özellikle sıcak sıvılar mukusun gevşemesine veya parçalanmasına yardımcı olur, bu da mukusun öksürülmesini kolaylaştırır.

Bal, limon ve karabiber karışımı yemek

Limon, karabiber ve bal, öksürük semptomlarını hafifletmeye yardımcı olan antimikrobiyal ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir.

Tuzlu su ile boğaz gargarası yapmak

Tuzlu su gargarası, solunum yollarınızda ve burun boşluklarınızda biriken mukusu inceltir. Ayrıca boğazdaki alerjenler, tahriş edici maddeler, bakteriler, mantarlar ve diğer patojenlerin parçalanmasına da yardımcı olur.

Burun içini temiz tutmak

Aşırı mukus üretimi burun akıntısı veya tıkanıklığına, öksürüğe veya geniz akıntısına sebep olurken, bu doğrudan burnun arkasından gelen mukusun boğazdan akmasına  neden olur.

Balgamı Atmayı Kolaylaştıran Doğal Neler Tüketilebilir?

Pekmez

Balgamlı öksürüğe iyi gelen doğal çözümler arasında pekmez yer alır. 1 bardak suyun kaynatılmasının ardından içerisinde 1 kaşık tereyağı ve pekmez eklenir. Kaynadıktan sonra ılıtılır ve gün içerisinde tüketilebilir.

Limon, bal ve karabiber

Bal, karabiber ve limon karışımıyla oluşturabileceğiniz karışım, öksürüğe iyi gelerek solunum yollarında oluşabilecek tahrişe karşı kullanılabilir.

Keçiboynuzu

Keçiboynuzu, suyla kaynatılıp tüketildiğinde balgamı söktürmede etkili olur. Öksürüğe karşı da kullanılan keçiboynuzu kürü sayesinde boğazınızın yumuşamasını sağlayabilirsiniz.

Zerdeçal ve süt

Antiseptik bir içeriğe sahip olan zerdeçal balgamlı öksürüğe karşı kullanılabilir. Sütün içerisine eklene zerdeçal gün içerisinde sabah ve akşam tüketilerek boğazda oluşan balgam yumuşatılır.

Zencefil ve bal

Balgam söktürme ve öksürüğü azaltmada etkili olan zencefil, balgamlı öksürüğe karşı kullanılan doğal çözümlerdendir. Kaynatılan suyun içerisine 1 kaşık zencefil katılır ve bu şekilde demlemeye bırakılır. İçerisine bal da katabileceğiniz bu karışımı gün boyunca tüketebilirsiniz.

Siyah turp ve bal

Balgamlı öksürüğe karşı hazırlanan siyah turp ve bal karışımının sağlık açısından da birçok faydası bulunur. Orta boy siyah turpta 3-4 delik açıldıktan sonra bal eklenir ve bal bu deliklerden süzdürülür. Bal tamamen süzüldükten sonra balgamlı öksürüğe karşı bu karışımı kullanabilirsiniz.

Balgamlı Öksürük Tedavisi

Balgamlı öksürük, doktor kontrolünün ardından dinlenerek ve ilaç tedavisinin uygulanmasıyla birlikte geçmektedir. Balgamlı öksürük tedavisinde doktorunuz şu ilaçlardan yararlanabilir:

 • Pastiller
 • Öksürük dindiren ilaçlar
 • Astım ilaçları
 • Balgam söktüren ilaçlar
 • Burun tıkanıklığı için de kullanılan dekonjestanlar
 • Alerjinin neden olduğu öksürükte antihistaminik ilaçlar

Burada belirlenecek ilaçlar hastanın balgam öyküsü, rengi ve şiddeti yanı sıra hastanın ciğerlerinin durumuna göre değişiklik gösterebilir.

Balgamlı Öksürük Hakkında Sık Sorulan Sorular

Balgamlı öksürük nasıl geçer?

Bol miktarda su içmek, balgamın parçalanmasını ve öksürmeyi kolaylaştırmak için sıcak, buharlı bir duş almak ya da okaliptus yağı damlatılmış sıcak su buharı solumak balgamlı öksürüğe iyi gelir.

Balgamlı öksürüğü en hızlı ne keser?

En güçlü doğal balgam söktürücülerden biri baldır. Bir kaç çay kaşığı bal yemek ya da zerdeçal, zencefil, limonlu su, kekik çayı gibi içeceklerin içine bal ekleyerek içmek balgamı hızlı bir şekilde atmaya yardımcı olabilir.

Balgam çıkartmak iyi bir şey mi?

Vücudun mukus üretmesi solunum yolu hastalıklarına işaret etse de öksürerek, zorlamadan balgamın dışarı çıkması iyi bir şeydir. Böylelikle tahrişe neden olan maddeler, alerjenler ve enfeksiyon temizlenmiş olur.

Balgamlı öksürük tehlikeli mi?

Balgamlı öksürük hali uzun süreler devam ediyorsa ve yeşil, sarı, kahverengi, kırmızı ya da siyah renklerde görülüyorsa en kısa zamanda uzman doktora görünmek gerekebilir.

Öksürük ve balgam neyin belirtisi?

Öksürük ve balgam, solunum yolu ve çeşitli akciğer hastalıklarının belirtisi olarak görülebilir.

Balgam nasıl yok edilir?

Balgamı yok etmek için çeşitli bitkisel çaylardan yararlanabilir, bal zencefil karışımı, limon-karabiber- bal karışımı, siyah turp ve bal kürünü tüketerek balgamın yumuşatarak atabilirsiniz.

Balgamlı öksürük doğal yolla nasıl giderilir?

Balgamı doğal yoldan atmak için bir kase sıcak su içerisine nane yağı katarak buhar solumak, bol su tüketmek, tuzlu su gargarası yapmak, balgamı inceltip atmayı kolaylaştırmak için sıcak bitki çayları içmek balgamlı öksürükten kurtulmaya yardım edebilir.

Pekmez balgamı söker mi?

Evet, pekmez balgamı sökmeye yardımcıdır. Doğal yollardan balgamı sökmek için pekmezi kullanabilirsiniz.

Öksürük kesen pekmez ve bal nasıl yapılır?

Kaynatılan su içerisine eklenen pekmez ve tereyağı öksürüğe karşı kullanılabilir. Karışımın içerisine bal döküp limon sıkarak, karabiber ilave edebilirsiniz. Böylelikle öksürüğe karşı tahrişi de önleyecektir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 12 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 22 Eylül 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al