Yükleniyor

Hurmanın Faydaları Nelerdir? Hurma Sağlığa Nasıl Etki Eder?

Hurmanın Faydaları Nelerdir? Hurma Sağlığa Nasıl Etki Eder?

Hurma, palmiyegiller familyasından (Arecaceae) bir ağaç olan, Phoenix dactylifera olarak bilinen hurma ağacından elde edilen tatlı bir meyvedir. Binlerce yıldır Ortadoğu’nun temel gıdası olan hurma, son yıllarda oldukça popüler hale gelerek sıkça tüketilmeye başlandı. Hurmanın çeşidine bağlı olarak boyutları ve rengi değişebilmektedir. Yüksek miktarda lif içeren hurma, tatlı bir tada sahiptir. Ayrıca demir açısından yüksek olduğundan kansızlıkla mücadelede önemli bir rol oynar.

İçindekiler

Hurmanın Besin Değeri Nedir?

Hurma, özellikle kurutularak tüketilmektedir. İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde kalp ve akciğere fayda sağlamaktadır. Ortalama büyüklükte bir kuru hurmanın besin değeri şu şekilde açıklanabilir:

 • Kalori: 20
 • Toplam yağ: 0.03 gram (g)
 • Toplam karbonhidrat: 5.33 g
 • Diyet lifi: 0.6 g
 • Şeker: 4.5 gr
 • Protein: 0.17 gr
 • B-6 vitamini : 0.012 miligram (mg)
 • Demir: 0.07 mg
 • Magnezyum: 3 mg
 • Potasyum: 47 mg

İçerdiği besin değeri ile kanser ve felç gibi riskleri azaltan antioksidanlar açısından zengin olan hurma, kolorektal kansertip 2 diyabet ve kalp hastalığı riskini azaltabilir.

Hurma Nasıl Tüketilir?

Hurma, taze ya da kuru olarak tüketilebilir. Hurma tüketmek isteyen kişiler, tatlı veya tuzlu yemeklerine ekleyebilmektedir. Hurmanın tüketim şekilleri şu şekilde sıralanabilir:

Atıştırmalık hurma: Kişiler hurmaları badem, ceviz veya Antep fıstığı ile atıştırmalık olarak tüketebilir.

Salatalar: Doğranmış, dilimlenmiş veya çekirdeksiz hurmalar salatalara lezzet katabilmektedir.

İçecek:  Hurmaları muz ile karıştırarak içecek haline getirmek, doğal tatlılık ve ekstra besin değeri sağlayacaktır.

Enerji topları: Hurmalar fındık, yulaf, Hindistan cevizi gevreği veya çeşitli diğer malzemelerle karıştırarak pişmeyen enerji topları olarak tüketilebilmektedir.

Taze hurmalar hava geçirmez bir kapta buzdolabında aylarca ve hatta dondurucuda daha uzun süre saklanabilmektedir. Kurutulmuş hurma, hava geçirmez bir kapta yaklaşık 1 yıl ve dondurulursa uzun yıllar dayanabilir.

Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Hurma, A ve C vitaminlerinin yanı sıra kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan manganez açısından doğal bir kaynaktır. Hurmanın faydaları arasında sayılabilecek örnekler, lif kaynağı olduğu için sindirim ve gastrointestinal sistemi düzenler, beyin fonksiyonlarının gelişimini destekler, kemik sağlığını güçlendirir, normal doğum yapacak anne adaylarında rahim ağzının genişlemesini sağlamasıdır. 

Hurmanın faydaları şunlardır:

 • Hurma sindirimi düzenlemeye yardım eder
 • Vücudu serbest radikallere karşı korur
 • Beyin fonksiyonlarının gelişmesini sağlar
 • Hurma kemik sağlığını güçlendirir
 • Normal doğumu kolaylaştırır
 • Diyabet gibi kronik hastalık risklerini azaltır
 • Kolesterolü düzenleyerek kalp sağlığını korur
 • Hurma doğal tatlandırıcıdır
 • Kilo kaybına yardımcı olur

Sindirim sistemini düzenler

Hurmanın, lif bakımından zengin olması bağırsak hareketlerinin düzenlenmesi ve sindirim sisteminde oluşacak hastalıkların engellenmesinde etkili olmaktadır. Sindirim sisteminin düzenli işlemesi karaciğer ve böbrek sağlığının da sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Düzenli hurma tüketimi, kabızlık sorununu çözerek, hafiflemesine yardımcı olmaktadır.

Serbest radikallere karşı korur

Hurma, antioksidan açısında zengin bir besin olarak bilinmektedir. Antioksidanlar, hücreleri vücutta zararlı reaksiyonlara neden olabilecek ve hastalığa yol açabilecek serbest radikallerden korumaktadır. Aynı zamanda hurma, kronik hastalık yaratacak riskleri engellemeye yardımcı olan polifenol ve lignan içermektedir.

Beyin fonksiyonlarını geliştirir

B vitamini içeren hurma Alzheimer hastalığına karşı faydalı olmaktadır. Düzenli hurma tüketimi, Alzheimer hastalığı riskiniz azaltarak nörolojik hastalıkların oluşmasına engel olmaktadır.

Kemik sağlığını arttırır

Hurma bakır, magnezyum, selenyum ve manganez kaynakları açısından zengindir. Bu vitamin ve mineraller, kemikleri sağlıklı tutmak ve osteoporoz gibi kemikle ilgili sağlık durumlarını önlemek için önemli olmaktadır. Hurma ayrıca kemik sağlığına etki edecek K vitamini ve bor da içermektedir.  

Normal doğumu kolaylaştırır

Hurma hamilelerde kasılmaları kolaylaştırır. Rahim ağzı genişlemesi sağlayarak doğumu daha sancısız geçirebilmeye yardım eder.

Diyabet riskini azaltır

Hurmadaki antioksidanlar aynı zamanda diyabetin neden olduğu oksidatif strese karşı da koruma sağlar. Doğal bir tatlandırıcı olan hurma kan şekerini olumsuz etkilemeden, vücuda şeker sağlar.

Kolesterolü dengeler, kalp sağlığını korur

Hurma, içeriğinde kolesterol bulunmamasından dolayı kalp sağlığı desteklemektedir. Ayrıca demir açısından zengindir ve muzdan daha fazla lif içermektedir.

Doğal tatlandırıcıdır

Hurma, meyvelerde bulunan doğal bir şeker türü olan fruktoz içermektedir. Bu nedenle karamele benzer tatlı bir tada sahiptir. Sağladığı lif ve antioksidanlar sayesinde beyaz şeker yerine alternatif bir seçenek olarak kullanılmaktadır. Hurmanın kalorisi yüksek olduğundan ölçülü olarak tüketmek önemlidir.

Cildi gençleştirir

Hurma, cildin elastikiyetini korumaya yardımcı olan ve cildi pürüzsüz olmasına etki eden C ve D vitamini kaynağı olarak bilinmektedir. Hurma ayrıca yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir ve melanin (cilt pigmenti) birikimini önlemektedir.

Kilo kaybına yardımcı olur

Her sabah spor yapmadan önce aç karnına hurma tüketmek enerjik hissetmeye ve sağlıklı kilo vermenize yardımcı olabilmektedir. Hurmaların lif açısından yüksek olması ve kalın bağırsakta emilimini yavaşlatması uzun süreler tok hissetmenizi sağlar.

Hurma Tüketiminin Riskleri Var mı?

Bazı kişilerde hurma alerjisi ortaya çıkabilir ve buna ek olarak sülfit adı verilen bileşikler bazı hassas kişilerde alerjik semptomlara neden olabilmektedir. Hurma alerjisi belirtileri ağız ve dilde kaşıntı, hapşırma, burun akıntısı olabilmektedir. Bu gibi durumlarda uzman doktora başvurmak önemli olmaktadır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 12 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 11 Mart 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al