Yükleniyor

İhmal Edilen Gastrit Ciddi Hastalıklara Neden Oluyor

İhmal Edilen Gastrit Ciddi Hastalıklara Neden Oluyor

Midede yanma, ağrı ve şişkinlik gibi belirtilerle kendini gösterebilen gastrit, mide iç duvarının iltihaplanması anlamına geliyor. Önemsenmeyerek tedavisi geciktirilen gastrit sorunu, kansere kadar gidebilen ciddi hastalılara zemin hazırlayabiliyor. Memorial Dicle Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Remzi Beştaş gastrit hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Gastrit mutlaka erken dönemde tedavi edilmeli

Gastrit, her yaşta görülmekle birlikte genellikle erişkin yaştaki bireylerde ortaya çıkmaktadır. Akut yani aniden ve kronik yani yavaşça gelişen gastrit 2 ayrı grupta incelenir.  Alkol, aspirin, ağrı kesici ilaçlar ve stres genellikle akut gastrit tablosuna yol açarken; helikobakter pylori adı verilen ve mide iç duvarında yaşayan, genellikle çocukluk çağlarında kirli sulardan bulaşan çubuk şeklindeki bakteri kronik gastritin en önemli nedenidir. Günümüzde birçok insanın problemi olan gastrite safra reflüsü ve bazı enfeksiyonlar yol açabilmektedir.  Tedavi edilmeyen kronik gastrit vakalarında, mide iç duvarında çeşitli doku değişiklikleri oluşabilmekte ve bu durumda genetik yatkılığı olan, kanserojen maddelere maruz kalan kişilerde kanser oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

Geçmeyen mide şikayetleri yaşıyorsanız…

Gastritin belirtileri hastadan hastaya farklılık göstermekle beraber, genellikle mide yanması, ağrı, bulantı, kusma, şişkinlik hissi, geğirme, erken doyma, iştahsızlık ve yemeklerden tiksinme gibi şikayetlere neden olmaktadır.  Bu tarz şikayetleri olan hastaların mutlaka bir uzmana başvurması önerilmektedir.

Şiddetli mide ağrısına dikkat!

Gastrit tanısı hasta öyküsünün alınması ve yapılan muayene ile rahatlıkla konulabilmektedir.  Ancak hastalarda ağrı şiddetli ise, aşırı veya sürekli bulantı ve kusma varsa ve buna kilo kaybı da eşlik ediyorsa, ilaç kullanımına rağmen iyileşme olmuyorsa veya bu şikayetler 55 yaşın üzerindeki bir kişide yeni ortaya çıkmışsa hasta ileri tetkiklerle değerlendirilmelidir.  Bu tetkiklerden en önemlisi, midenin içinin ucunda kamera olan ve endoskop denilen bir alet ile görüntülenmesidir. Bu sayede doğru tanı konulabilmektedir.

Gastrit hastalarına 8 önemli öneri

Hastalığın en önemli tedavisi yaşam tarzı değişiklikleri ve diyet önerileri ile ilaç tedavisinden oluşmaktadır. Bu hastaların uyması gereken diyet önerileri;

 

  1. Hızlı yemek yeme alışkanlığı bırakılmalı,
  2. Gıdalar iyi çiğnenerek yutulmalı,
  3. Sigara ve alkolden kaçınılmalı,
  4. Kızartmalar, aşırı yağlı yemekler ve baharatlı gıdalar tüketilmemeli,
  5. Sucuk, salam, sosis gibi besinlerden uzak durulmalı
  6. Aşırı sıcak ve soğuk gıdalar ile içeceklerden uzak durulmalı
  7. Gazlı içeceklerin yerine su tüketilmeli
  8. Bol miktarda taze sebze ve meyve ile beslenilmeli.

 

Hastalara asit baskılayıcı ilaçlar ve eğer helikobakter pylori pozitif saptanmışsa buna yönelik antibiyotikler verilmelidir. Gastrit ilaç ve diyet önerileri ile genellikle başarılı bir şekilde tedavi edilebilen iyi seyirli bir hastalıktır. Düzenli takipler ihmal edilmemelidir.

 

Güncelleme Tarihi : 27 Mayıs 2022

Yayınlanma Tarihi: 23 Temmuz 2020

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al