Yükleniyor

Isırgan Otu Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Isırgan Otu Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Isırgan otu, yapraklarına dokunulduğunda kaşıntı yapan fakat tüketildiğinde içeriğindeki enzimler, mineraller ve vitaminlerden dolayı pek çok ilaçta da kullanılarak fayda sağlayan mucizevi ve şifalı bitkilerden biridir. Mayıs ve ağustos ayları arasında toplanan bitki, her tür toprakta yetişir. Bilimsel adı 'Urtica' olan ısırgan bitkisinin sürtünme ve dokunma durumunda kaşındırmasından ve batma hissi uyandırmasından dolayı halk arasında ısırgan otu olarak adlandırılır. Vücudu toksinlerden arındırma, idrar söktürme, kanın temizlenmesini sağlayarak anemi hastalığına iyi gelmesi gibi durumlar ısırgan otunun faydaları arasında sayılır. 

İçindekiler

Isırgan Otu Faydaları Nelerdir?

İçeriğinde yüksek oranda C vitamini bulunan ısırgan otu, antioksidan ve antimikrobiyal özelliğe sahiptir. Demir, histamin, C vitamini, klorofil ve aseltilkon içeren ısırgan otu faydaları arasında, ağrı kesici etki göstermesi, bağışıkık sistemini güçlendirmesi, göz sağlığını desteklemesi, enfeksiyonları önlemesi ve idrar söktürücü olması yer alır.

Isırgan otunun faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Isırgan otu vücuttan toksinlerin atılmasında rol oynar
 • Böbrek taşı ve kum oluşumunu engeller.
 • Isırgan otu idrar söktürücüdür
 • Kırmızı kan hücresi oluşumunu hızlandırarak kansızlığı önler
 • Diş eti kanamaları, ltihap ve ağız kokusunun önler
 • Karotenoid içeriğinden dolayı göz sağlığını korur
 • Kalp ve damar hastalıklarını riskini azaltır
 • Kemikleri güçlendirmede önemli rol oynar
 • Astım, saman nezlesi gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarını hafifletir
 • Saç dökülmesini engellemeye yardımcı olur
 • Cilt sağlığı üzerinde de oldukça yarar sağlayan otun sivilce oluşumunu önleyerek cildi güzelleştirdiği görülür
 • Emzirme döneminde olan annelerin sütünü artırmaya yardımcıdır
 • İshal ve mide bulantısına iyi gelen ot, aynı zamanda kireçlenmeyi, romatizmayı ve eklem ağrılarını da büyük ölçüde azaltır
 • Isırgan otu, gut hastalığının tedavisinde de oldukça etkilidir
 • Araştırmalarda prostat kanserine iyi geldiği görülür

Isırgan Otunun Saça Faydaları Nelerdir?

Sağlık açısından pek çok yararı bulunan ısırgan otunun saça faydalı olduğu da bilinir. Saç kepeklenmesi ve saç dökülmesi gibi sorunların giderilmesine ısırgan otu faydaları arasında yer alır. Isırgan otunun saçlara parlaklık ve canlı bir görünüm verdiği de düşünülür. Aşırı yağlanmasının önüne geçer. Aynı zamanda içerisindeki vitaminler sayesinde ince telli saçlara hacim kazandırarak gür görünmesini sağlar.

Isırgan Otu Ne İşe Yarar?

Isırgan otu kas ve eklem ağrıları, artrit ve gut hastalığı gibi eklem rahatsızlıklarının semptomlarını hafifletmeye, saman nezlesi semptomlarını ortadan kaldırmaya, kansızlığı önlemeye, kan basıncı ve kan şekeri düzeyleri yan ısıra iltihabı azaltmaya yardım eder. İdrar söktürücü özelliği ile vücuttaki toksinleri uzaklaştırmaya da destekçidir.

Isırgan Otu Nasıl Kullanılır?

Isırgan otu, kurutulduktan sonra uzun süre kavanozda muhafaza edilerek pek çok farklı şekilde kullanılabilir. Tohumu baharatçılarda, tazesi ise semt pazarlarında satışa sunulan ısırgan otu ile salata yapılabileceği gibi çay gibi hazırlanıp içildiği de görülür. Haşlayarak ve üzerine yoğurt ilave ederek salata şeklinde servis edebilirsiniz. Aynı zamanda haşlanmış ısırgan otunun içine biraz kıyılmış pırasa ekleyerek börek de yapabilirsiniz. Isırgan otu ile tohum çayı ve kök çayı da hazırlayabilirsiniz. Mutfağın yanı sıra kozmetik sektöründe de yer edinen bitkiyi saç bakımı için de kullanabilirsiniz. 

Isırgan Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Isırgan otu toplandıktan sonra kurutularak uzun süre muhafaza edilebilir. Isırgan otu çayının hazırlanması oldukça basittir. İlk olarak ince ince kıyılmış bir tatlı kaşığı ısırgan otu, kaynamakta olan bir su bardağının içerisine atılır. Suyun içinde 5 ile 10 dakika kadar haşlanır. Bu süre zarfında otun kokusu çıkar. Haşlama işlemi sonrasında sonra süzülür. Hazırladığınız çayı 5 dakika kadar dinlendirdikten sonra içebilirsiniz. Eğer ısırgan otunun tadından ve kokusundan haz etmiyorsanız içerisine doğal bal ya da birkaç nane yaprağı ekleyebilirsiniz.

Isırgan Otu Çayının Faydaları Nelerdir?

Isırgan otu, vücuda sağladığı faydaları ve tıbbi özellikleriyle bilinen bir bitki türü olduğundan yaygın olarak çay şeklinde de tüketilir.

Isırgan otu çayı faydaları şöyle sıralanabilir: 

 • Bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur.
 • İdrar söktürücü özelliği ile bilinir ve metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahiptir.
 • Ağız kokularının giderme noktasında oldukça katkı sağlar.
 • Mineral içerdiğinden kemik sağlığı açısından önemli bir husus teşkil eder.
 • Kuru öksürük olarak bilinen hastalığın tedavisinde oldukça etkilidir.

Isırgan Otu Zararları Nelerdir?

Isırgan otu, bitkinin yakıcı tüyleri cilt ile temas ettiğinde ilk olarak yanma ve kaşıntıya neden olabilir. Ayrıca alerjik reaksiyon yaratabildiği gibi ciltte döküntü, terleme, kusma, ishal ya da mide ağrısına sebebiyet verebilir. Öte yandan ısırgan otunun regl döngüsünü değiştirme riski de bulunur. Bu neden ısırgan otunu tüketmeden önce mutlaka uzman doktordan görüş alınız. 

Isırgan Otu İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Isırgan otu karaciğere iyi gelir mi?

Isırgan otu, bağışıklık sistemini güçlendiren bitki olarak karaciğerin temizlenmesinde önemli bir rol oynar. Isırgan otunun karaciğer yağlanmasına iyi geldiği gözlenir.

Isırgan otu iltihaba iyi gelir mi?

İdrar söktürücü, böbrek taşı önleyici, mukoza sağlamlaştırıcı ve kan temizleyici özelliğiyle şifalı bitkiler arasında yer edinen ısırgan otu, iltihap giderici olarak da kullanılır. Doğru ve düzenli bir şekilde tüketildiğinde vücutta bulunan iltihapların giderilmesine yardımcı olur.

Isırgan otu kanseri tetikler mi?

Isırgan otunun kanser önleyici ve tedavi edici etkisi bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Ancak yapılan çalışmalar özellikle prostat kanserine iyi geldiğini gösterir.

Isırgan otunu kimler kullanamaz?

Isırgan otu, kronik rahatsızlığı olan ve ilaç kullanan kişiler tarafından tüketilmemelidir. Isırgan otunun düzenli kullanımı için uzman bir hekime danışabilirsiniz. 

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 21 Mayıs 2024

Yayınlanma Tarihi: 19 Mart 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al