Yükleniyor

Işkın Otu Nedir? Işkın Otunun Faydaları Nelerdir?

Işkın Otu Nedir? Işkın Otunun Faydaları Nelerdir?

Bilimsel adı Reus Ribes olan, Çin, İran, Türkiye, Hindistan ve diğer birkaç ülkeye özgü ışkın otu, kalın, ekşimsi bir tadı olan, muz gibi soyularak yenen, 40-150 cm boylarına kadar yükselen, dağlık alanlarda ve karasal iklimin etkili olduğu bölgelerde yetişen çok yıllık otsu bir bitkidir. Doğu muzu olarak da isimlendirilen ışkın farklı yörelerde “ışgın” gibi farklı isimlerle de anılmaktadır. Fil kulağını anımsatan yaprakları ile öne çıkan ışkın otu, ülkemizde yetişen ilk yabani ravent türüdür.

İçindekiler

Bitkinin yapraklarının zehirli olduğu düşünüldüğü için sadece kökü ve gövdesi tüketilir. Sağlık açısından onlarca yararı bulunan otun yapraklarının yüzeyi pürüzlü olup oldukça serttir. Bitkinin yapraklarının zehirli olduğu düşünüldüğü için sadece kökü ve gövdesi tüketilir. Sağlık açısından onlarca yararı bulunan otun yapraklarının yüzeyi pürüzlü olup oldukça serttir.

Işkın Otu Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Anti-inflamatuar, antikanser, antibakteriyel ve antiviral dahil olmak üzere çok sayıda farmakolojik özelliği olan, alternatif tıp alanında da kullanılan ışkın, C vitamini oranı en yüksek bitkiler arasında yer alır. Vitamin, magnezyum ve potasyum açısından zengin olan ışkın otu, tarihte anemi, anoreksiya, halsizlik, anksiyete, depresyon ve diyabet tedavisi için geleneksel bitkisel ilaç olarak ve yine aynı zamanda yatıştırıcı ve ruh halini arttırıcı olarak da kullanılmıştır.

Bağışıklığı arttıran ışkın otunun faydaları şunlardır:

 • Işkın otu kökünün kaynatılması ile hazırlanan suyu kan şekerini dengelenmeye yardım eder
 • Işkın otu kanserli hücrelerin gelişimini durdurulmasına yardımcı olur
 • İştah açıcıdır
 • Balgam söktürücüdür
 • Gaz ve mide bulantısı gibi rahatsızlıkları rahatlatır
 • Sindirim sistemini düzenler
 • Mide asidini dengeler
 • Cilt yenileyici ve tazeleyici özelliklere sahiptir
 • Yaşlanma etkilerinin azaltılmasında destekleyicidir
 • Halsizlik, baş ağrısı gibi şikayetlere iyi gelir

K, A, E, B1 ve B2 vitaminleri açısından da oldukça zengin olan bitki, kanser ile mücadele noktasında pek çok araştırmaya konu olmuş, birçok rahatsızlığın tedavisinde de kullanılmıştır.

Işkın Otunu Kimler Kullanmalıdır?

Işkın otunu kullanabilecek kişiler şu şekilde listelenebilir:

 • Astım hastaları,
 • Şeker hastaları,
 • Tansiyon sorunu yaşayanlar,
 • Böbrek rahatsızlığı olanlar,
 • İshal, ülser ve hemoroid gibi sorunları olanlar,
 • Kanser ve lösemi hastaları ve 
 • Cilt problemleri yaşayan kişiler.

Işkın Otu Nasıl Kullanılır?

Işkın otunun farklı kullanımları bulunur. Semt pazarlarında, aktarlarda ve doğal ürün satan yerlerde satışa sunulan bitki ile yemek yapılabileceği gibi çay gibi hazırlanıp içildiği de görülür. Hem tatlılar hem de tuzlular için uygun olan bitkiyi makarnaya, salatalara ya da et yemeklerine ekleyebilirsiniz. Işkın ile reçel, tatlı ve pasta da yapabilirsiniz. Otun kurusundan krem de elde edebilirsiniz. Yoğurt ile karıştırarak cilt yüzeyindeki problemli bölgelere sürebilirsiniz. Tıbbi ilaç yapımında da kullanılan bitki, kaynatarak da içilebilir.

Işkın Otu Nasıl Yenir?

Taze olan halini tıpkı bir muz gibi soyup yiyebilirsiniz. Henüz olgunlaşmamış otun tadı kiviyi andırır, mayhoştur. Meyve olarak tüketilen bitki ile reçel yapabilirsiniz. Aynı zamanda ışkın kapuska ya da ışkın yumurta gibi zeytinyağlı yemekler de yapabilirsiniz. Et yemeklerinin üzerine serpiştirilen ışkın ile ışkın otu çayı da hazırlayabilirsiniz.

Işkın Otu Ne Zaman Çıkar?

Dağlık bölgelerde yetişen ışkın oyu, mayıs ve haziran aylarında çıkar.

Işkın Otu Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Mucizevi bitkinin pek çok yararı bulunsa da her bitki gibi fazla ve bilinçsiz tüketimi zararlı sonuçlar ve yan etkiler meydana getirebilir. Gebeler, emziren anneler, böbrek yetmezliği olanlar, böbrek taşları açısından riskli grupta yer alan kişiler, karaciğer ve hastalarının otu tüketebilmesi için doktora danışması gerekir. Aynı zamanda evcil hayvanların ve çocukların da bu ottan uzak durmalıdır. Oksalat bakımından zengin olan bitki, böbrek taşlarının oluşumuna neden olabilir. Işkın otu bitkisinin fazla tüketimi böbrek yetmezliğine neden olur.

Işkın Otu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Işkın Otu İshal Yapar mı?

Mayhoş ve ekşi bir tada sahip olan ışkın otun, kabız etkisi yapar. Düşük dozlarda ishal önleyici bir etkiye sahiptir.

Işkın Otu Kilo Verdirir mi?

İştah açıcı bir etkiye sahip olan şifalı bitki, kişilerin kilo almasına yardımcı olur. Işkın otu, kilo verdirmez.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 9 Eylül 2023

Yayınlanma Tarihi: 18 Nisan 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al