Yükleniyor

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik (Frijidite) Nedir?

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik (Frijidite) Nedir?

Erkeklerde veya kadınlarda görülebilen cinsel isteksizlik, çiftler arasında büyük sorunlara yol açabilir. Tıbbi, kültürel, sosyal, psikolojik nedenlere bağlı olarak oluşabilen bu sorun, tedavi edilebilir. Frijidite kadınlarda ve erkeklere yaşa bağlı olarak artar.

İçindekiler

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik (Frijidite) Nedir?

Kadınlarda cinsel isteksizlik, kadınların partnerlerinden gelen cinsel uyarıları almaması ve cinsel ilgi duymamasıdır. Cinsel isteksizlik durumunu yaşayan bir kadının cinsel etkinliği ve cinselliğe karşı duyduğu arzu azalır. Kadınlar sadece partnerlerine karşı değil kendi cinselliklerine de yabancılaşır. Mastürbasyon yapmak dahi istemeyen kadınlar cinsellikle alakalı tüm dürtülerden, fantezilerden ve düşüncelerden uzaklaşır.

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Neden Olur? Frijidite Nedenleri Nelerdir?

Cinsel isteksizlik tedavi edilmezse çiftler için sağlıksız bir cinsel hayatın oluşmasına neden olabilir. Bu durumun önüne geçmek adına öncelikli olarak cinsel isteksizliğin neden kaynaklandığını tespit etmeniz gerekir. Doğru tanı ve tedavi içinse mutlaka uzman bir hekime başvurmalısınız. Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülen cinsel isteksizliğin fiziksel nedenleri şu şekilde açıklanabilir:

 • Kronik hastalıklar,
 • Hormonsal değişiklikler,
 • Yaşlanma,
 • Kullanılan bazı ilaçlar,
 • Nörolojik sorunlar,
 • Menopoz dönemi,
 • Böbrek veya karaciğer hastalıkları.

Hastalıkların yanı sıra kadınlardaki cinsel isteksizliğin en önemli sebeplerini psikolojik boyut oluşturur:

 • İlişki ya da evlilik sorunları,
 • İş veya özel yaşantıda yaşanan stres,
 • Obsesif Kompülsif Kişilik Bozukluğu,
 • Geçmişte yaşanmış travmalar,
 • Cinsel kimlik gelişiminde yaşanan sorunlar,
 • Gebe kalma veya hastalık kapma korkusu,
 • Depresyon,
 • Dini inançlar ve kalıplar,
 • Cinsel ilişki sonrası duyulan suçluluk ve günahkar hissetme durumu,
 • Geçmişte yaşanan olumsuz cinsel deneyimler,
 • Beden ile barışamamak, kadınlığından utanmak.

Eğer kişide halihazırda vajinal kasların kasılmasından dolayı cinsel ilişkinin olmaması durumu olarak bilinen vajinismus sorunu varsa bu da ilerleyen safhalarda cinsel isteksizliğe dönüşebilir. Bu durumda öncelikli olarak cinsel isteksizlik hastalığı tedavi edilmeli ardından vajinismus tedavisine geçilmelidir.

Her sosyokültürel yapıdaki kadını etkileyebilen frijidite psikolojik, sosyal, kültürel, fiziksel birçok nedenden ötürü ortaya çıkabilir. Uzman bir doktor tarafından tanı konulduktan sonra uygulanan doğru tedavi cinsel isteksizlik sorununun ortadan kalkmasını sağlayabilir.

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Belirtileri Nelerdir?

Cinsel isteksizlikten şüpheleniyorsanız 6 ay kendinizi gözlemleyebilirsiniz. Dönem dönem cinsel isteğinizde artış veya düşüş gözükebilirken uzun süreli isteksizlik rahatsızlığın habercisi olur.

Alışkın olduğunuz cinsel ilişki sıklığında azalma olması, mastürbasyon dahil olmak üzere cinsel aktivitelerden uzak tutması veya bu aktivitelerden zevk almaması cinsel isteksizlik belirtileri arasında yer alır.

Cinsel isteksizlik yaşayan kadınlar; ilişkiye girmek istemediklerini, kendilerine dokunulmasını dahi istemediklerini dile getirir. İlerleyen safhalarda eşler arasında ayrılığa varabilecek kadar önemli olan bu sorunun tedavi edilmesine özen gösterilmelidir.

Evlilik Sorunlarıyla Gelen Cinsel İsteksizlik

Evlilik sorunları ile birlikte kadınlarda cinsel isteksizlik görülebilir. Evlendikten sonra zaman içerisinde partnerlerin birbirlerine duyduğu tutku, arzu ve aşk azalabilir, bununla birlikte cinsel isteksizlik ortaya çıkabilir. Partnerinin bedeniyle alakalı takıntıları olan kadınlar için de evlilik ile birlikte cinsel istekte azalma söz konusu olabilir. Birlikte yaşamaya başladıktan sonra eşinin ter kokması, elinin kirli olması gibi fiziksel noktalara takılan kadınlarda bu durum yaşanabilir. Bunların yanı sıra doğum sonrasında da kadınlarda cinsel isteksizlik görülebilir. Ayrıca bebekle birlikte gelen stres, çiftler arasında cinsel isteksizliğin boy göstermesine yol açabilir.

Cinsel İsteksizlik Farklı Cinsel Sorunları Beraberinde Getirir

Cinsel isteksizlik beraberinde getirdiği sosyal ve psikolojik sorunların yanı sıra farklı cinsel rahatsızlıklara da neden olabilir. Cinsel istek duymayan bir kadında zaman içerisinde vajinal kuruluk görülebilir. Olması gereken ıslanma düzeyi sağlanamadığı için baş gösteren vajinal kuruluğun yanı sıra orgazm olmama rahatsızlığı da cinsel soğukluk sonrasında ortaya çıkabilir. Tüm bu nedenler bir araya gelerek hastanın cinsellikten tamamen kopmasına yol açabilir.

Cinsel İstek Zamanla Azalır Mı?

Zaman içerisinde partnerlerin birbirlerine duydukları tutku ve arzu zayıflayabilir. Bu durumda cinsel istek de azalır. Kadınlarda menopoz dönemi yaklaştıkça da cinsel soğukluk görülmesi muhtemeldir. Tüm bunların yanı sıra cinsel ilişkinin monotonlaşması, tekdüze hal alması kadınlarda cinsel isteksizliğe yol açabilir. Zamanla kadınlar cinsel ilişkiyi hiç istememeye veya partnerlerinden uzaklaşmaya başlayabilir.

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik (Cinsel Soğukluk) Nasıl Teşhis Edilir?

Cinsel isteksizliğin tanısı, hastanın yaşam öyküsü dinlenerek ortaya konulur. Hasta, son 6 ayını baz alarak cinsellikle olan ilişkisini aktarır ve uzman doktor teşhisi koyar. Anlatılan yaşam öyküsüne binaen hastada cinsel isteğin hiç olmadığı ya da zamanla kaybolduğu ayrımına varılabilir.

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Tedavisinde Neler Yapılır?

Cinsel isteksizlik sorunu yaşayan bir kadının, öncelikle tedavi için uzman bir doktora başvurması gerekir. Bu süreçte partnerlerin sabırlı olması ve birbirlerine destek olması gerekir.  Çünkü bu süreç her iki tarafa da zorlayıcı olabilir. Uzman bir terapist ışığında çiftler arasında bozulan cinsel ilişki veya duygusal bağ yeniden inşa edilir.

Doktora gittiğinizde öncelikli olarak cinsel isteksizliğin altında yatan psikolojik veya fiziksel nedenler ortaya konur. Uzman hekim uygun gördüğü takdirde ilaç tedavisine başvurulabilir. Eğer cinsel isteksizliğin altında yatan sorun fiziksel değil de psikolojikse bir terapistten destek alınır. Terapiste, belirlenen takvim çerçevesinde  tek olarak veya zaman zaman partnerinizle birlikte gidebilirsiniz.

Cinsel isteksizlik yaşayan kadınların hemen hemen hepsinde cinsel uyarılma sorunu da bulunur. Frijidite ile birlikte farklı cinsel sorunların da olup olmadığı yapılan jinekolojik muayeneler sonucunda teşhis edilerek her sorun için ayrı bir tedavi planı oluşturulur.

Eğer siz de cinsel isteksizlik sorununuz olduğunu düşünüyorsanız, vakit kaybetmeden uzman bir hekime gitmeli ve tedavinizi başlatmalısınız.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 30 Mayıs 2023

Yayınlanma Tarihi: 13 Aralık 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al