Yükleniyor

Kalça Ağrısı Neden Olur? Sağ ve Sol Kalça Ağrısı Nedenleri

Kalça Ağrısı Neden Olur? Sağ ve Sol Kalça Ağrısı Nedenleri

Vücudun en büyük ve en hareketli organı olan kalça, kişinin hareket yükünün de büyük bölümünü karşıladığı için ortaya çıkan en ufak rahatsızlık günlük yaşamı ve bireyin hareket alanını olumsuz yönde etkiler. Eklem sorunları, travmalar, yaralanmalar ve yaşlılığa bağlı ortaya çıkan nedenler yaygın görülen kalça ağrısının meydana gelmesine sebebiyet verir ve yürüme-oturma gibi eylemlerde büyük rol üstlenen kalçanın temel işlevinin sekteye uğramasına neden olur.

İçindekiler

Kalça Ağrısı Nedir?

Kalça ağrısı, kaslar, bağlar, tendonlar ve diğer yumuşak dokulardaki problemler nedeniyle kalça eklemi veya çevresinde oluşan, kasık, uyluk ve dizlerde de hissedilebilen semptomdur. Başka bir deyişle kalça ağrısı, vücuttaki en büyük ve hareketli eklem olan kalçada veya çevresinde harekete bağlı ya da hareketsizken dahi meydana gelen ve ağrı veren rahatsızlıktır. Uyluk kemiğinin pelvise bağlandığı bölgede yer alan ve vücuttaki en büyük, en hareketli eklem olan kalça eklemi; tekrarlanan hareket, yoğun egzersiz, yıpranma, aşınma, travma ve yaralanmalar sonucu zarar verir. Oluşan bu zarar sonrası kalça ağrısı meydana gelir.

Çok çeşitli faktörlerin neden olabileceği kalça ağrısı, kalçanın iç ve dış kısmında ağrıya neden olabileceği gibi kasık, bel ve diz bölgesine kadar yayılan ağrı da meydana getirebilir. Çoğunlukla ciddi bir sorunun habercisi olmayan kalça ağrısı, hareketsiz bir yaşam ve ters bir hareketin bedeli olarak görülebilir. Genellikle kendiliğinden geçen kalça ağrısı, daha şiddetli vakalarda doktor kontrolü gerektirebilir. Doktor, röntgen ve görüntüleme testleriyle birlikte kalça ağrısının altında yatan nedeni belirler ve uygun tedavi yöntemini değerlendirir.

Kalça Ağrısı ve Kalça Kemiği Ağrısı Neden Olur?

Artrit, kalça yaralanmaları (kırıklar, çıkık), bursit, yapısal sorunlar, kireçlenme ve iltihaplanma kalça kemiğinde meydana gelen ağrıların en yaygın nedenleridir. Sporcu yaralanmaları, aşırı egzersiz ve ters hareketler de kalça kemiği ağrısı oluşumuna neden olurlar. Kalçadan kaynaklı ağrılarda, ağrı kalça ve kasık bölgelerinde görülür. Yaşanan ağrı kalçanın üst uyluk ve kalça etindeyse daha farklı nedenlerin işareti olabilir. Kalça ağrısının nedenleri şunlardır:

Kireçlenme (Osteoartrit)

Eklemlerde ağrı ve iltihaplanmaya neden olan artrit kalça bölgesinde de görülür. Yaygın görülen artritlerden biri de kalça artritidir. Özellikle yaşlı bireylerde kireçlenme olarak bilinen osteoartrit, kalça eklemindeki kemik yoğunluğu ve kalınlığının azalmasıdır. Kireçlenme ile birlikte romatoid artrid de, kalça ağrısının en sık görülen nedenlerindendir. Kişide ağrı, şişlik ve sertlik semptomları meydana gelir.

Bursit

Bursae adı verilen bursit hastalığı, küçük ve sıvı dolu kesede ağrılı bir şekilde oluşan şişliktir. Kalça bursiti de kalçadaki bursae şişip tahriş olduğunda yaşanır. Bu durum kalça kemiği ağrısına sebebiyet verir.

Tendon iltihabı

Akut kalça ağrısı olarak da adlandırılan kalça ağrısının en yaygın nedenlerinden biri de tendon iltihabı ve tendinittir. Sıklıkla yoğun egzersizden kaynaklanır ve rahatsız edici bir ağrı meydana getirir. Kendiliğinden geçmesiyle bilinir.

Kalça kırıkları

Yaşlı kişilerde, yaşa ve kemiklerin zayıflaması olarak bilinen osteoporoza bağlı olarak gelişen kalça kırıkları şiddetli ağrı oluşturur ve acil tıbbi müdahale gerektirir.

Yaralanmalar

Kalça ağrısının nedenleri listesine eklenecek nedenlerden biri de yaralanmalardır. Kalça yaralanmalarına, zorlanma sonucu oluşan yaralanmalar, sporcu yaralanmaları, düşmeler ve trafik kazaları, kalça kası gerilmeleri, kalça labral yırtıkları, kemik kırıkları ve kalça çıkıkları ve kemik tümörleri örnek verilebilir.

Kas veya tendon gerginliği

Tekrarlayan hareket ve aktiviteler, kalçaları besleyen kas ve tendonlara zarar verir, ağrı oluşturur. Kasların aşırı kullanımı sonrası kasların normal çalışma performansı etkilenir ve kalça ağrısı meydana gelir.

Osteonekroz

Kalça kemiğine kan akışının yavaşlaması durumu osteonekroz olarak tanımlanır. Kan akışı yavaşladığında kemik dokusu ölür. Avasküler nektorz olarak da adlandırılan osteonekroz, en sık kalça bölgesinde yaşanır ve kişide ağrı yaşatır.

Snapping kalça sendromu

Özellikle dansçı ve atlet olan sporcularda görülen snapping kalça sendromu, kalçada kırılma ve çatlama hissidir. Bazı durumlarda ağrısız bazı durumlarda ise ağrı meydana getiren bu durum yürürken veya oturulan yerden kalkarken bile gerçekleşir.

Sağ Kalça Ağrısı Neden Olur?

Kalçanın sağ bölgesinde yaşanan sağ kalça ağrısının en yaygın nedeni tendinit, kireçlenme, yaralanma, iltihaplanma, yaşlılık ve obezitedir. Kalça bursiti de sağ kalça ağrısına neden olan bir başka sebeptir.

Sol Kalça Ağrısı Neden Olur?

Sol kalça ağrısının en yaygın nedeni kireçlenmedir. Kalçanın sol bölgesine vuran ağrı şeklinde ortaya çıkan sol kalça ağrısı; kireçlenmenin yanı sıra romatoid artrit, iltihaplanma ve yaşlılığa bağlı olarak görülür. Artrit, kalça ekleminin iltihaplanmasına ve kıkırdağın aşınmasına yol açar.

Kalça Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Kalça ağrısı, kişinin vücudunda bazı belirtiler ortaya çıkarır ve günlük hayatı olumsuz etkiler. Kalça ağrısı belirtileri aşağıdaki gibidir:

  • Kalça ekleminde ağrı
  • Şişlik ve kızarıklık
  • Hareket kısıtlılığı
  • Ağrıyla birlikte ateş
  • Rahatsızlık hissi

2 haftadan uzun süren kalça ağrılarında bir ortopedi uzmanına gözükmek daha sağlıklı olacaktır.

Kalça Ağrısı Nasıl Geçer?

15 dakikalık artışlarla kalçanın ağrıyan bölgesine buz torbası uygulayarak, buzun iltihaplanmayı ve donuk sinir uçlarını azaltması sağlanabilir, bu da ağrıyı hafifletir. Bunun yanı sıra kalça ağrısını geçirmek için reçetesiz satılan steroid olmayan antiinflamatuar ağrı kesiciler, dinlenme, hafif egzersiz, kas gevşetici ilaçlar ve kalça ağrısının şiddetine göre uygulanacak tıbbi tedaviler kalça ağrısını iyileştirme konusunda etkili olan çözümlerdendir. Ayrıca evde uygulanabilecek doğal yöntemler de kalça ağrısı tedavisinde tercih edilir. Bunlar şöyle sıralanabilir:

Mümkün olduğunca dinlenin

Kalça ağrısını iyileştirmek fiziksel aktivitelere ara verip dinlenmeniz gerekir.

Buz tedavisi uygulayın

Özellikle yaralanma meydana geldiği gün saatte bir 10-15 dakika uygulanacak buz kompresi kalça ağrısına iyi gelecektir. Doğrudan cilde olmamak kaydıyla buz paketini havluya veya beze sarın.

Sıkıştırma uygulayın

Kompresyon bandajı yardımıyla kalçanın etrafını sararak da ağrının önüne geçebilirsiniz.

Ayaklarınızı yüksekte tutun

Vücudunuzu kalp seviyesinin üzerine çıkararak kalçanızı yüksekte tutmaya çalışın.

Sağ ve Sol Kalçadan Bacağa Vuran Ağrı Neden Olur?

Kalçanın arkasından sağ veya sol bacakların yan tarafına yayılan ağrı daha çok belde sinir köklerinin tahrişinden kaynaklıdır. Dolayısı ile sağ ve sol kalçadan bacağa vuran ağrı genelde sinir yolu boyunca ilerleyen ağrı anlamına gelen siyatik kaynaklıdır. Siyatik sinir, kalçalar boyunca ve her bacaktan aşağı doğru hareket eder. Daha çok fıtıklaşmış bir disk veya aşırı kemik büyümesinin sinirin bir kısmına baskı uyguladığında oluşur.

Sağ Kalçadan Bacağa Vuran Ağrı Nasıl Geçer?

Sağ kalçadan bacağa vuran ağrıdan muzdarip olanların uygulaması gereken yöntem buz kompresidir. Birkaç saatte bir ortalama 15 dakikalık buz kompresi ağrınızı dindirmede yardımcı olacaktır.

Kalça Ağrısı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Gece artan kalça ağrısı neden olur?

İltihaplı eklem romatizmaları, gece artan kalça ağrısının nedenleri arasında gösterilir.

Oturunca artan kalça ağrısı neden olur?

Piriformis sendromu yaşayan bireyler, oturduğunda kalçada ağrı hissederler. Oturunca artan kalça ağrısının sebebi piriformis sendromudur.

Yürürken kalça ağrısı neden olur?

Yürür veya koşar haldeyken kalça kemiği kullanılmış olur. Tıbbi olarak kıkırdak yastıkçıklar kemiğin yuva içinde sürtünmesini engellediği için yürürken kalça ağrısı meydana gelir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 3 Mayıs 2024

Yayınlanma Tarihi: 10 Temmuz 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al