Kalp Damar Hastalıklarında Kişiye Özel Tedavi Önemli

Dünyada ölüm nedenleri arasinda kalp hastaliklari ilk sirada yer almaktadir. Toplumun artan yas ortalamasinin yani sira; sigara kullanimi, yanlis beslenme aliskanliklari, obezite, yüksek tansiyon, diyabet gibi çogu kontrol edilebilir faktörler, kalp ve damar hastaliklarinin temel nedenleri olabilmektedir. Koroner arter hastaliginin tedavisi ise ilaç kullaniminin yani sira yasam tarzi degisikligi ve cerrahi müdahale de gerektirebilmektedir. Memorial Ankara Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Baskani Prof. Dr. Cem Yorgancioglu, koroner arter hastaligi ve tedavi yöntemleri ile ilgili bilgi verdi.

Sol kola vuran agri damar tikanikligi habercisi olabilir

Koroner arter hastaligi, kalp adalesini besleyen ve “koroner arterler” olarak adlandirilan atardamarlarin siklikla “ateroskleroz” adi verilen damar sertligi sonucunda daralma veya tikanmasi sonucu kalbin kan ihtiyaci ile gelen kan miktari arasindaki dengesizlikten dolayi ortaya çikan tablodur. Daralma sonucunda gelen kan miktarindaki azalmaya bagli olarak yorgunluk, gögüste gerginlik, baski hissi, yanma, genellikle sol kola vuran agri, çeneye dogru yayilan agri hatta bazen mide agrisi seklinde yakinmalar gözlenir. Egzersiz ve stres gibi kalbin kan ihtiyacini artiran durumlar bu yakinmalari baslatabilir. Bu yakinmalar genellikle dinlenildiginde geçer.

Tani kalp damarlarinin görüntülenmesiyle konuluyor

Koroner arter hastaliginin kesin tanisi “koroner anjiyo” olarak adlandirilan kalbin damarlarinin görüntülenmesi ile konulmaktadir. Son yillarda bilgisayarli tomografi ile de görüntü alinsa da “altin standart” kasik ya da kol atardamarindan girilerek yapilan klasik anjiyodur. Tanisal anjiyo sonucunda hastaya tedavi seçeneklerinden uygun olani önerilmektedir.

  • Tibbi tedavi: Bu tedavi seçenegi genellikle hastanin damar yapisinin herhangi bir girisimsel müdahaleye gerek olmadigi ya da cerrahi veya stent islemlerinden yeterli faydanin saglanamayacagi hallerde önerilmektedir.
  • Balon veya stent:  Böyle bir girisim, genellikle hastanin damar yapisindaki darligin bu tedavi yöntemine uygun oldugu ve yeterli kazanimin saglanacagi durumlarda ya da cerrahi tedavi riskinin çok yüksek oldugu vakalarda önerilmektedir
  • Koroner bypass: Cerrahi tedavi ise genellikle hastanin damar yapisina bir girisimin gerekli oldugu ve hastanin en düsük riske karsin en yüksek kazaniminin cerrahi tedavi ile oldugu durumlarda önerilmektedir. Koroner bypass, darlik olan bölgenin daha ilerisine kani götürmek amaci ile yapilan bir köprüleme islemidir. Bu islem bir açik kalp ameliyati olarak yani kalbi durdurarak yapilabilecegi gibi, kalbi durdurmadan çalisan kalpte de yapilabilmektedir. Kesi klasik olarak her iki meme arasindan orta hatta olabilecegi gibi küçük ya da yandan da olabilmektedir. Yöntem seçiminde temel hedef, hastanin genel durumuna ve riskine uygun olarak en faydali ayni zamanda da en risksiz ameliyati gerçeklestirmektir. Islem sonrasinda hastalarin büyük bir çogunlugu, 5-7 gün içinde taburcu olarak saglikli bir sekilde gündelik hayatlarina dönebilmektedir.

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

Bu Konuda Uzman Doktorlar

Sosyal Medya Hesaplarımız
Kolay Randevu Al