Yükleniyor

Kalp Damar Sağlığınız İçin Varislere Dikkat Edin

Kalp Damar Sağlığınız İçin Varislere Dikkat Edin

Fazla kilolar, hareketsizlik ve sürekli ayakta kalmak gibi nedenler tetiklenebilen varisler tedavi edilmediği takdirde ciddi tablolara neden olabiliyor. Memorial Ankara Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cem Yorgancıoğlu, kalp ve damar sağlığı için büyük risk oluşturabilen varisler ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Yalnızca estetik değil sağlık açısından da önemsenmeli

Toplardamarların genişlemesi ve şişmesi olarak adlandırılan, kanın cilt altı damarlarda anormal şekilde toplanmasıyla meydana gelen, mavimsi-mor, şiş ve kıvrıntılı damarlarla ortaya çıkan varis, genellikle bacaklarda, daha sık olarak da baldırda görülür. Variste toplardamar içerisindeki küçük kapakların kanı kalbe doğru itme özelliğini yitirmesi altta yatan en önemli patolojidir. Varis; bacaklarda ağrı,  dolgunluk, ağırlık hissi, gece krampları, karıncalanma, uyuşukluk, atmalar, genişlemiş, görünür toplar damarlar, ayak bileklerinde şişlik ve deride deride renk değişiklikleri ile cilddi vakalarda cilt ülserleri gibi belirtilerle kendini gösterir. Tedavi edilmediğinde; flebit yani toplardamarın iltihabı, bacak ülser oluşumu ve varisli damarın patlaması gibi sorunlara neden olabilir.

Varis tedavisinde hastaya uygun seçenekler

Cerrahi olarak bacaktaki en büyük yüzeyel damar olan “safen ven” çıkarılabilir. Cerrahi olarak safen ven çıkarılması; yüzeyel venöz yetmezlik varlığı, büyük varislerin bulunması, ağrı, bacakta ağırlık ve yorgunluk hissi, flebit, bacağın görünümünün düzeltilmesi ve lipodermatosklerozis (yüksek venöz basınca bağlı olarak zamanla cilt altı yağ dokusunun sertleşmesi) durumlarında uygulanır. Venin cerrahi olarak çıkarılması 1-1,5 saat sürer. Hasta genel ya da epidural (belden iğne) anestezi ile ameliyat edilir. Biri kasıkta, diğeri ayak bileğinin iç kısmında olmak üzere iki küçük kesi yapıllır. Özel cerrahi bir tel aracılığıyla başka bir kesiye ihtiyaç duyulmadan toplar damar çıkarılır. Hastanın hastanede bir gece yatışı yapılır ve ertesi gün taburcu edilir. 1 hafta içerisinde normal aktiviteye dönülebilir.

Skleroterapi: En sık uygulanan tedavi metodlarından biridir. Kimyasal özel bir solüsyonun varisli toplar damar içine enjeksiyonu ve buna bağlı olarak varisli damarın  kapanmasıyla kanın sağlıklı toplar damarlara yönlendirilmesi prensibine dayanır. Damar sertleşir ve sonrasında kaybolur. Skleroterapi küçük, orta çaplı damarlarda uygulanır. Prosedür anestezi gerektirmez. Skleroterapide; toplar damarda irritasyon, tedavi uygulanan toplar damar içinde pıhtı oluşması ve verilen özel sıvının cilt alt dokuya kaçarak renk değişikliği yada nadiren ülser oluşturması gibi ender komplikasyonlar görülebilir.

Lazer Termal Ablasyon: Lazer varisli damar üzerine uygulanarak varis yok edilir. Varisin çok hafif formları üzerinde etkilidir.

Endovenöz Termal Ablasyon: Daha büyük varisli venleri yoğun ısı kullanarak yok etmeyi amaçlayan (büyük ya da küçük safen ven), cerrahi olarak toplardamarın çıkarılmasına (stripping) alternatif, daha yeni ve girişimsel bir yöntemdir.  Bu prosedürde, toplardamar içerine oldukça ince bir kateter sokulur ve ucundan damar çeperine ısı uygulanır. Kateter çekildikten sonra ısı toplar damarın kapanmasına ve kanın sağlıklı damarlara yönlenmesine olanak sağlar.

Radyofrekans (VNUS) termal ablasyon: Toplardamarın kapanmasına olanak sağlayan kateter ucundan uygulanan enerji ısı değil radyofrekans dalgalarıdır. Hasta bir kaç gün içerisinde normal aktivitesine döner.

Endovenöz Lazer Ablasyon (EVLA): Venöz dokuların termal olarak hasarlanması prensibine dayanır. Çıplak bir lazer fiberi yoluyla toplardamar içerisindeki hastalıklı kısma ulaşılarak lazer enerji verilir.

Endoskopik Perforan Ven Cerrahisi: Hastada ciddi derecede ilerlemiş cilt ülserleri varlığında endoskopik perforan ven cerrahisi tercih edilir. Küçük bir kesi vasıtasıyla video kamera yerleştirilerek bacakta derinde bulunan toplardamarlarla, cilde yakın bulunan yüzeyel toplardamarlar arasında bağlantı sağlayan perforan venler bağlanır. Bu sayede iki sistem arasındaki iştirak kesilir.

Ambulatuvar Flebektomi: Bu prosedür sayesinde cilde yapılan küçük kesilerle küçük venler çıkarılır. Bu tedavi yöntemleri oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Ağrı azaltılır ve kozmetik görünüm düzeltilir. Çok düşük olasılıkla zamanla varisin tekrar oluşumu, sinir arazı ve minimal nedbe dokusu oluşumu gözlenebilir.

Varis oluşumuna karşı alınması gereken önlemler

  • Fırsat buldukça bacakları yukarı kaldırılarak istirahat etmek
  • Varis çorabı kullanmak
  • Fazla kilolardan kurtulmak
  • Uzun süre sabit ayakta kalmamak
  • Uzun süre sabit oturmamak
  • Sabah ve akşam soğuk su ile 10-15 dakika masaj yapmak
  • Düzenli spor yapmak (özellikle yüzme ve tempolu yürüyüşler)
  • Bol sıvı tüketilmesi
  • Uzun topuklu ayakkabılar kullanmamak.

Güncelleme Tarihi : 14 Nisan 2023

Yayınlanma Tarihi: 5 Haziran 2014

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al