Yükleniyor

Kalp Sağlığınız İçin Yap-Yapma Listeniz Olsun

Kalp Sağlığınız İçin Yap-Yapma Listeniz Olsun

İnsan vücudunun lokomotifi kalbin adeta bir saat gibi işlemesi genel sağlığımız açısından son derece önemli. Ancak ne yazık ki ülkemizde ve dünyada kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümler halen ilk sırada yer alıyor. İstatistiklere göre 2030 yılında 22 milyondan fazla insanın kalp-damar hastalıkları nedeniyle yaşamını yitirebileceği öngörülüyor. Kalp sağlığı için yapılması gerekenler kadar, yapılmamasına özen gösterilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunuyor. Memorial Ankara Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Oto, kalp sağlığı konusunda önemli bilgiler verdi. 

Bu Liste Kalbe İyi Geliyor

1. Sigara İçmeyin

Tütün ve tütün ürünleri kalbin bir numaralı düşmanıdır. Sigara kullanıyorsanız bir an önce bırakmalısınız.

2. Sağlıklı Beslenin, Kilonuzu Kontrol Edin

Fazla kiloluysanız ideal kilonuza gelin, yağlı ve kalorisi yüksek yiyeceklerden uzak durun, sebze – meyve ağırlıklı beslenin.

3. Hareketsiz Kalmayın

Haftada en az 5 gün, günde yarım saat yürüyüşü alışkan haline getirin.

4. Kan Şekerinizi Ölçtürün

Şekerinizin ideal sınırlarda olduğundan emin olmak için ölçtürün, diyabet hastasıysanız tedaviye ve doktorunuzun tavsiyelerine uyun.

5. Kan Basıncınızı Öğrenin

Tansiyonunuzun 14’e 9’un altında olduğundan emin olun. Tansiyon hastasıysanız hekiminizin tedavi planına uyun.  

6. Kan Yağlarınıza Baktırın

Basit ama hayat kurtaran bu tavsiyelere uyarak kalp sağlığınızı koruyabilir, kalp-damar hastalığı riskini en aza indirebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra geçtiğimiz dönem dünyayı etkisi altına alan Covid-19’a yakalananların da mutlaka kalp kontrolünden geçmeleri ve virüsün yeni varyasyonlarından korunmak için hijyen kurallarına uymaları gereklidir. Ayrıca bilinen risk faktörleri dışında hava kirliliğinin de kalp hastalıklarını artırıcı etkisi akılda tutulmalı, çevreye saygılı bir yaşam biçimi için çaba gösterilmelidir. 

Güncelleme Tarihi : 3 Ekim 2023

Yayınlanma Tarihi: 3 Ekim 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al