Yükleniyor

Karnıyarık Otu Nedir? Ne İşe Yarar?

Karnıyarık Otu Nedir? Ne İşe Yarar?

Alternatif tıpta kullanımı araştırıldığında Japonya kültürünün izlerini taşıdığı gözlenen karnıyarık otu, Ege ve Akdeniz bölgesinde ile Batı Asya’da yetişen bir bitkidir. Modern tıpta bitkisel kaynaklı hammaddelerin kullanımının artması karnıyarık otunu görünür hale getirmiştir. Bağırsak sağlığı denilince ilk akla gelen bitkiler arasında yer alması günümüzde gıda takviyesi ya da çay olarak tüketilmesini öne çıkarmıştır.

İçindekiler

Karnıyarık Otu Nedir?

Plantaginaceae familyasının Plantago psyllium L. türüne sahip karnıyarık otu, çok yıllık otsu bir bitkidir. Dünya üzerinde farklı 300 türü bulunan Karnıyarık otunun Türkiye'de 21 türü bulunur. Bodur çalılardan oluşan bitkinin gıda alanında çiçek, tohum, yaprak, gövde gibi kısımları kullanılır. Tohumları yüksek oranda lif ve müsilaj içermektedir. Müsilajın bileşenlerinin %22 arabinoz, %74 ksiloz ve eser miktarda diğer şekerlerden oluşur. Protein açısından da zengin olan karnıyarık otu, trisakkarit planteoz ve az miktarda fitosterol, triterpen de barındırmaktadır. Glikozit ve alkaloid içerikleri hammaddenin insan vücudunda pozitif etkilerini arttırmada rol oynar.

Karnıyarık Otu Ne İşe Yarar?

Çok yönlü özellikleri sayesinde vücut homeastasisinin korunmasında önemli bir destek birimi haline gelebilir. Kurutulmuş bitki formu ve daha konsantre ekstrakt formunun kullanımı yapılır. Ancak, içeriğinden yüksek oranda verim almak adına ekstrakt formu kullanılması önerilir. Solunum yolu enfeksiyonlarında, astım, diş ağrısı, bağırsak problemleri, sindirim sistemi problemleri, mide problemleri, iltihabik hastalıklar, ishal, nasır, yara oluşumu, idrara çıkma problemi, kilo problemi gibi durumlarda yardımcı rolünün öne çıktığı vurgulanır.

Karnıyarık Otu Tozu Ne İşe Yarar?

Müsilaj içeriği sayesinde bitkinin tozunun bağırsağın iç hacminde dolgunluk hissi oluşturması kişide tokluk hissi vermeyi destekler. Bu sayede, kilo kontrolünde öne çıkan bitkinin tozu obezite tedavisine de yardımcı olarak kullanımı devam etmektedir. Tohumun laksatif etki göstermesi bağırsaklarda sıvı hacmini attırarak feçes ağırlığını yükseltir, böylece sindirim sisteminin fiziksel uyarımını sağlar. Kolondan atık maddelerin geçişinin sağlanması zararlı mikroorganizmalarında bağırsaklardan uzaklaşmasına yardımcı olur. Hazımsızlık ve gaz problemlerinin giderilmesinde yardımcı bir faktör oynar. Katı ve sıvı yoğunluğunun artması ayrıca ishal-kabızlık dengesinin kurulmasında destekleyici bir etki yaratır.

Karnıyarık Otu Ne İyi Gelir?

Karnıyarık otu organ ve sistem seviyesinde sindirim, boşaltım, metabolik denge ve hormonal salgı sentezine destekleyici faktörü ile öne çıkar. Bu bilgiler ışığında, bağırsak, karaciğer, böbrek, pankreas ve mide sağlığına katkı sağlayan etkileri ile takviye edici ürün olarak ilk sıralara yerleşmiştir.

Karnıyarık Otu Nasıl Kullanılır?

Bitkinin maksimum etken madde taşıdığı bölümünün ekstrakte edilerek ürün haline dönüştürülerek kullanılabilir. Ekstrakt haline getirilen bitki öncelikle toz haline getirilir. Karnıyarık tozu formunda direk kullanılabilir, kapsüllenebilir, tablet haline getirilebilir ya da çay olarak demlenebilir.

Karnıyarık Otu Tozu Nasıl Kullanılır?

Toz formunda ürün kullanımı kolay yutulması ve hızlı sindirimi nedeniyle sıklıkla tercih edilir. Direk dahili olarak günde 1-2 tatlı kaşığı sabah-akşam olacak şekilde tüketilebilir. Ilık bir içecekle karıştırılarak tüketilmesi sağlanabilir. Toz formu zenginleştirilerek karnıyarık otu kapsülü haline getirebilir.

Karnıyarık Otu Faydaları Nelerdir?

Bitkinin tohumunda yüksek oranda bulunan suda çözünmeyen lifler bağırsak aktivitesi üzerinde etkinliğin artmasında temel nedendir.

Kalın bağırsak üzerinde feçesin kolay uzaklaşmasına yardımcı olan karnıyarık otu kapsülü faydaları aşağıdaki gibi listelenebilir:

  • Karnıyarık otu müsilaj içeriği ile bağırsak hareketlerini hızlandırır.
  • Bağırsaklarda kolit, hemaroid, yara oluşumu gibi enfeksiyonu arttıran hastalıklarda ya da irritabl bağırsak sendromunu azaltır.
  • Antidiyaretik etkisi ile ishal probleminin şiddetini azaltmasında ve engellenmesinde yardımcı rol üstlenir.
  • Hipokolesterolemik etki ile karaciğerde kolesterolün biyokimyasal dönüşümlerinde destekleyici rol oynar.
  • Anti diyabetik etki göstermesi sayesinde pankreas iltihabının azalmasında yardımcı olur.
  • Bağırsakta glukoz (şeker) sindirimini yavaşlatması kan şekerinin ani yükselmelerinin önüne geçilmesinde destekleyicidir. İnsülin-glukagon hormon dengesini koruyarak fazla insülin salınımının bloke edilmesine yardımcıdır.
  • Stres faktörünün minimize edilmesinde destekleyici olur. Böylece, stresin neden olduğu depresyon belirtileri, baş ağrısı, göz yorgunluğu, mutsuzluk duygusu, takıntılık hali gibi semptomların azalmasına yardımcı olur.

Karnıyarık Otu Zararları

Bitkinin belirgin bir yan etkisi olmamakla beraber yüksek kullanım dozlarında bazı yan etkiler oluşabilir. Ayrıca, daha önce tüketilmediyse bitkiye karşı alerjen etkisi olup olmadığı kullanımı ile ortaya çıkabilir.

  • 5-10 gram gibi dozlara her gün 3 kez kullanıldığında ciddi yan etkiler oluşabilir. Bunlar arasında bağırsaklarda kramplar, gaz ya da kanama gibi reaksiyonlar oluşabilir.
  • Kronik hastalıklar için ilaç kullanılıyorsa doktoruna danışarak kullanımı tavsiye edilir.
  • Alerjen etkiniz varsa bitki kaşıntı, öksürme, zor nefes alma gibi problemler oluşturabilir.

Karnıyarık Otu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Karnıyarık Otu Tohumu Nasıl Kullanılır?

Kapsül olarak kullanılacaksa 200-1200 mg arasında tavsiye edilir. Toz formunda ise maksimum 2 tatlı kaşığı kullanılabilir.

Karnıyarık Otu Tozu Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır?

Karnıyarık otu kullananlar tokluk hissi yaşadığı için kilo kontrolünde yardımcı olur.

Karnıyarık Otu Tozu Bağımlılık Yapar mı?

Takviye edici ürünler vücutta bağımlılık edici etki oluşturmaz.

Karnıyarık Otu Tozu Günde Kaç Kez Kullanılır?

Gün içerisinde istenilen zamanda aç karnına ve günlük alım dozlarında kullanılabilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 7 Aralık 2023

Yayınlanma Tarihi: 8 Mayıs 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al