Yükleniyor

Kedi Otu Nedir? Kedi Otu Faydaları Nelerdir?

Kedi Otu Nedir? Kedi Otu Faydaları Nelerdir?

Kedi otu, Avrupa ve Asya’nın bazı bölgelerine özgü, Kuzey Amerika’da da yetişen, özellikle uykusuzluk için ve sakinleştirici olarak kullanılan bir bitkidir. Nepeta cinsine ait bir bitkidir ve tıbbi olarak kullanılan kedi otu, yaprakları ve çiçekleri kurutulduktan sonra çayı olarak da tüketilebilir.  Etkili bileşenleri arasında nepetalakton ve esansiyel yağlar bulunur ve taze ya da kurutulmuş bitki, kedi otu çayı, tentürü ve yağı gibi farklı formlarda kullanılabilir.

İçindekiler

Kedi Otu Faydaları Nelerdir ve Neye İyi Gelir?

Stresi azaltmaya, anksiyeteyi hafifletmeye ve uykusuzluğa iyi gelen, antispazmodik, antioksidan ve anti-enflamatuar etkileri olan kedi otu kökü ve kedi otu çayının faydalarını şöyle sıralayabiliriz:

Ancak, bu faydaların bilimsel olarak kanıtlanması için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Kedi Otu Nasıl Kullanılır?

Çay olarak: Yaprakları ve çiçekleri, kaynamış suya eklenerek çay olarak da kullanılabilmektedir. Birkaç dakika demleyerek içilebilir.

Yağ olarak: Kedi otunun çiçeklerinden elde edilir ve ağrı, stres veya anksiyete gibi sorunlarla mücadele etmek için kullanılabilir. Kedi otu yağı, cilt veya saç bakımı için de kullanılabilir.

Kapsül formunda: Otun yaprakları ve çiçeklerinden elde edilen özütlerin kapsüllerle ambalajlanmasıyla elde edilir.

Tentür ederek: Otunun yaprakları ve çiçeklerinin alkolle özütlenmesiyle elde edilir. Ağrı, stres ve diğer sağlık sorunlarına karşı kullanılabilir.

Kedi Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Kedi otu çayı, otun yaprakları ve çiçekleri kaynatılarak hazırlanır. İşte adım adım kedi otu çayı yapımı:

Malzemeler:

 • 1-2 çay kaşığı kedi otu yaprağı veya çiçeği,
 • 1 bardak su,
 • İsteğe bağlı olarak bal ya da limon.

Yapılışı:

 1. Bir su bardağı suyu kaynatın.
 2. Kaynayan suya 1-2 çay kaşığı kedi otu yaprağı veya çiçeği ekleyin.
 3. Kedi otu yaprakları veya çiçekleri suyun içinde 5-10 dakika kadar demlenmeli.
 4. Demlenme süresi sonunda, çayı süzün.
 5. İsteğe bağlı olarak, bal veya limon ekleyebilirsiniz.
 6. Sıcak veya soğuk olarak servis yapabilirsiniz.

Kedi Otu Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Tıbbi amaçlarla da kullanılsa da bazı kişilerde yan etkilere neden olabilir. İşte kedi otunun bazı yan etkileri ve zararları:

 • Baş dönmesi
 • Baş ağrısı
 • Kaşıntı veya kaşıntı hissi
 • Mide rahatsızlığı
 • Yorgunluk hissi

Bunlar hafif yan etkiler olup, karşılaşıldığında vakit kaybetmeden uzman bir doktora görünmeyi gerketiren ciddi yan etkileri ise şunlardır:

 • Deri döküntüsü ve kurdeşen
 • Unutkanlık
 • İdrar renginin koyulaşması
 • Ciltte veya gözlerde sararma
 • Bilinç bulanıklığı
 • Dil veya dudakta şişme

Kedi Otu Nerede Yetişir?

Kedi otu genellikle Avrupa, Asya’nın bazı bölgeleri, Kuzey Amerika, Kuzey Afrika ve Batı Asya'da yetişen bir bitkidir. Türkiye'de de bazı bölgelerde yetişebilir. Doğada kendiliğinden yetişebileceği gibi, bahçelerde veya saksılarda da yetiştirilebilir.

Kedi otunun yetiştiği ortamlar genellikle nemli ve gölgeli alanlardır. Ayrıca, iyi drene edilmiş toprakları tercih ederler. Kedi otu, tohum veya kök bölümleri ile çoğaltılabilir ve yaz mevsiminde çiçeklenir. Bitkinin yaprakları ve çiçekleri, tıbbi amaçlarla kullanılan bölümleridir.

Kedi Otunu Kimler Kullanmalıdır?

Kedi otu, tıbbi amaçlarla kullanılan bir bitkidir ancak herkesin kullanması uygun olmayabilir. Otu kullanabilecek kişiler şu şekilde listelenebilir:

 1. Uykusuzluk sorunu yaşayanlar
 2. Anksiyete veya stres bozukluğu olanlar
 3. Ağrı veya romatizma şikayeti olanlar
 4. Hazımsızlık şikayeti olanlar
 5. Kan basıncı yüksek olanlar.

Kedi Otu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kedi Otunun Sakinleştirici Etkisi Var mıdır?

Evet, sakinleştirici etkileri vardır. Kedi otunun içeriğindeki kimyasal bileşenler, beyindeki bazı sinirsel aktiviteleri etkileyerek sakinleştirici bir etki yaratır.

Kedi Otu Kedilerde Ne İşe Yarar?

Kedi otu, kedilerde birçok farklı amaç için kullanılır. Kedi otunun içindeki kimyasal bileşenler, kedilerde bazı sinirsel tepkilere neden olur ve kedinin dikkatini çeker. Bu nedenle, kedi oyuncaklarında veya tırmalama tahtalarında kullanılır. Sakinleştirici bir etki yaratabilir ve stres veya kaygı ile başa çıkmaya yardımcı olabilir. Kedilerde iştah açıcı bir etkiye sahip olabilir ve kedilerin yemek yemeye teşvik edilmesinde kullanılabilir. 

Kedi otunun kediler için kullanımı genellikle güvenlidir. Ancak, bazı kedilerde kedi otuna karşı alerjik reaksiyonlar görülebilir. Ayrıca, aşırı miktarda kullanımı, kedilerde kusma, ishal ve hatta nöbetlere neden olabilir. Bu nedenle, kedilere vermeden önce, özellikle aşırı kullanımdan kaçınmak için bir veterinere danışmanız önerilir.

Kedi Otu Kökü Ne İşe Yarar?

Kedi otunun kökünden yapılan bir özüt veya tentür şeklinde kullanılır. Kedilerde ilgi çekici ve sakinleştirici etkilere sahiptir.

Kedi Otu Uyku Getirir mi?

Sakinleştirici etkisi sebebi ile Hipokrat tarafından kedi otu kökü uykusuzluğu tedavi etmek için kullanılmıştır. Bitkisel tıp uzmanları da, kedi otunu uyku güçlüğü çeken kişilere tedavi olarak uygulamıştır. Yapılan araştırmalarda doğru dozda kullanılan kedi otunun insanların daha iyi uyumasına yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 9 Eylül 2023

Yayınlanma Tarihi: 6 Nisan 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al