Yükleniyor

Kemik Erimesine Karşı Önleminizi Alın

Kemik Erimesine Karşı Önleminizi Alın

Halk arasında “Kemik erimesi” olarak da bilinen osteoporoz, kemik kalitesi ve yoğunluğunun azalarak bu sebepten kırık riskinin artmasına neden olan bir hastalıktır. Kemiklerin kırılganlığı arttıkça kırık riskinin de arttığını böylelikle hastalığın karakterize bir iskelet sistemi sorunu haline geldiğini söyleyen Memorial Diyarbakır Hastanesi Ortopedi Bölümü’nden Op. Dr. Necati Aksoy osteoporoz hakkında açıklamalarda bulundu.

İçindekiler

 

Osteoporozun Görülme Sıklığı Yaş İlerledikçe Artıyor

50-60 yaş arasında %40-55 oranında görülen hastalık, 70 yaşından sonra %85-90 oranında görülebilir. Kadınların bu hastalığa yakalanma sıklığı erkeklere oranla daha fazladır. Kadınlarda, özellikle menopoz sonrası, östrojen hormonunun azalmasına bağlı olarak bu ihtimal daha da artar. Bu azalma, kadınlarda kemik erimesinin temel nedenidir.

Osteoporozun başlıca belirtileri ise şöyle sıralanabilir;

  • Bel ve sırt ağrısı
  • Boyda kısalma, omurgada kırık
  • Sırtta kamburlaşma, omuzlarda yuvarlaklaşma
  • El bileğinde kırık
  • Kaburga kırıkları
  • Kalça kemiğinde kırık

Risk Altında mısınız?

Kalıtsal faktörler kemik erimesi oluşumunda etkilidir. 60 yaş üzeri olanlar, sigara kullananlar, fazla miktarda alkol tüketenler, düşük fizik aktivitesi olanlar, uzun süreli yatak istirahati yapanlar, düşük kalsiyum olan gıdalarla beslenenler, kemik kaybına yol açtığı bilinen ilaçları kullananlar osteoporoz açısından risk altındadır.

 

Osteoporozun Önlenmesinde Kalsiyum En Önemli Etkendir

Genel sağlık için de zararlı olan sigara ve içkiden sakınılmalıdır. 65 yaşına kadar her gün 1000 mg, 65 yaşından sonra ise 1500 mg kalsiyum alınmalıdır. Yine kalsiyum kadar gerekli olan D vitamini de günde en az 10 dakika güneşlenerek alınabilir. Kişi, her hangi bir nedenle güneş ışığından etkileniyorsa, günlük D vitaminini bir bardak süt ya da hazır vitamin tabletlerinden yeterli miktarda sağlayabilir. Süt sevmeyenler ise yoğurt, peynir gibi süt ürünleri, koyu yeşil yapraklı bitkiler, deniz ürünleri, badem gibi besinlerle gerekli kalsiyum ve D vitamini miktarını alabilirler.

 

Osteoporozu Yaşam Tarzınızı Değiştirerek Önleyin

Kaybolan kemiği tekrar yerine koymak oldukça zor, pahalı ve uzun zaman alan bir durumdur Bu nedenle risk faktörlerini belirlemek, onları değiştirmek, erken tanı ile koruyucu tedavi uygulamak esastır Tedavide, yaşam tarzında değişiklikler yaparak daha aktif bir yaşam yaratmak, düzenli egzersiz (Fizik Tedavi Uzmanı tarafından önerilen) yapmak, beslenmeyi düzenlemek, yaşanılan ortamda değişiklikler yaparak düşmeleri engellemek, düzenli kontrollerle verilen tedaviye tam uyum sağlamak gerekir. Osteoporoz tedavisinde mutlaka bir uzman hekim kontrolünde ve düzenli takip ile devam edilmelidir.

Güncelleme Tarihi : 17 Nisan 2023

Yayınlanma Tarihi: 24 Ocak 2012

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al