Yükleniyor

Kimyonun Faydaları Nelerdir? Kimyon Nelere İyi Gelir?

Kimyonun Faydaları Nelerdir? Kimyon Nelere İyi Gelir?

Kimyon, beyaz ve pembemsi çiçek formunda açan ve maydanozgiller ailesinden olan bir bitki türüdür. Boyu 40 ila 60 cm arasında değişen otsu bir bitki, fiziksel ve zihinsel sağlığa iyi geldiği için sıkça tüketilir. Geleneksel tıpta ''cuminum cyminum'' olarak isimlendirilir. Mayıs ve Haziran aylarında açan kimyonun sağlık açısından birçok faydası bulunur. İçerisinde; demir, potasyum, magnezyum ve kalsiyum barındıran kimyon, C ve A vitamini yönünden de oldukça zengindir. Kimyon, öğütülerek baharat, preslenerek yağ ve tohum formu da çay olarak tüketilebilir.

İçindekiler

Kimyon Nerelerde Kullanılır?

Birden çok formda kullanılabilen kimyonun en sık kullanıldığı yer mutfaklardır. Baharat olarak tohum ya da çekilmiş toz halinde neredeyse her yemeğe ilave edilebilen kimyon, aromatik tadıyla özellikle etle hazırlanan köfte, kokareç, lahmacun ve güveç gibi yemeklere, soslara ve harçlara hatta sebze ve baklagil türünde ki gıdalara dahi lezzet katar.  

Henüz öğütülüp toz haline gelmemiş tohumlarından kimyon çayıda yapmak içinde kullanılabilir. Özellikle çay olarak tüketildiğinde, B, B12, A ve C  gibi vitaminleri barındırdığı için vücut fonksiyonlarının aktif çalışabilmesine de yardımcı olur.

Bir diğer kullanım alanı, dstilasyon(damıtma) yöntemi ile elde edilen kimyon yağı formudur. İdrar attırıcı olması yanı sıra gaz ve şişkinlik giderici etkisi ile sıra hazmı da kolaylaştırır.

Kimyonun Faydaları Nelerdir?

ntioksidan özellikleri ile kimyon inflamasyonu iyileştirme, gaz ve şişkinlik gibi mide ve sindirim sistemine yardımcı olma, kan şekeri ve kolesterol seviyelerini düzenleme, zayıf bağışıklık sistemini güçlendirme ve viral enfeksiyonlara karşı önlem almayı sağlar.

Kimyonun faydaları genel olarak şöyle başlıklandırılabilir:

Bağışıklık sistemini destekler

Tohumunda bulunan C vitamini sayesinde vücudun bağışıklık sistemini destekler. Stres, soğuk ve kötü hava koşullarından etkilenen vücutta bağışıklık sistemi düşer. Tohumlarından hazırlanan çay bağışıklığı güçlendirerek bu sorunların giderilmesine yardım eder.  

Solunum yolu rahatsızlıklarında etkilidir

Tohumları balgam söktürücü özelliği ile nefes yollarında oluşan mukusun kolaylıkla temizlenmesine yardım eder. Vücutta uyarıcı görevi görerek nefes yollarından mukusun temizlenmesinin ardından rahatsızlık durumunun iyileşmesini sağlar.  

Enfeksiyonlara karşı savaşır

Antibakteriyel özellikleri ile vücutta adeta bir dezenfektan görevi görerek gıda kaynaklı rahatsızlıklara ve enfeksiyonlara karşı savaşır. Antibakteriyel özelliği ile vücuda giren ve rahatsızlığa sebep olabilecek bazı bakterileri etkisiz hale getirme konusunda vücudu destekler.

Sindirim sistemini düzenler

Suya eklediğinizde bağırsak hareketlerini düzenleyip sindirime yardımcı olur. Sindirim enzimlerini uyararak, genellikle yemek sonralarında hissedilen şişkinliğe engel olur.

Metabolizmayı çalıştırır

Vücudun metabolizma hızının yavaş olması, vücutta bulunan yağ ve şeker depolanacağı için kilo alımına neden olur. Metabolizmayı harekete geçirir ve kilo alımına neden olan yağ ve şekerin fazlasını yakar.

Kimyon Nelere İyi Gelir?

Kimyon birçok rahatsızlığa iyi gelen şifalı bir bitki olmasıyla birden fazla formda kullanılır. Bu farklı formlar ve vücuda faydaları şu şekilde listelenebilir:

 • Yağ formu saçlarda kullanıldığında saç dökülmesini azaltır
 • Bolca demir barındırdığı için kansızlığa iyi gelir
 • Cilt problemlerini hafifletir
 • Metabolizmanın hızlandırıp, mide sorunlarını azaltır
 • İçeriğinde ki lif sayesinde kabızlık gibi bağırsak sorunlarına iyi gelir
 • Yaşlanmaya direnç göstererek, yaşlanma belirtilerini geciktirir
 • Detoks etkisi yaparak vücudu toksinlerden arındırır
 • Çay olarak tüketildiğinde zayıflamaya yardımcı olur

Kimyonun Zararları Nelerdir?

Kimyonun faydaları olduğu kadar aşırı kullanımında zararlı olup, yan etki yarattığı durumlarda söz konusudur. Aşağıda ki durumlara sahipseniz kimyon tüketirken dozunuzu koruyup, ihtiyatlı olmanız gerekebilir:

 • Kan şekeri düşürücü etkisi kan şekerinin düşmesine neden olabilir
 • Karaciğer ve böbreklerde ağrı yaratabilir
 • Hassas ve alerjik cildiniz varsa kaşıntı ve döküntü başlatabilir
 • Fazla tüketildiğinde mide bulantısına sebep olabilir

Kimyon Nasıl Tüketilmeli?

Kimyonu ister tohum halinde, ister öğütüp toz haline getirerek, isterseniz de tohumlarından elde edilen yağ formunda ihtiyacınıza yönelik olarak kullanabilirsiniz.

Bütün halinde bulunan tohumlarını çay olarak tüketebilir ve bitkinin faydalarından yararlanabilirsiniz. Ayrıca yemek pişirirken yağa atılıp hafif şekilde kavrulan tohumlar aromatik tadını yağa vererek yemeklerin farklı ve çok lezzetli olmasını sağlar. Toz halinde baharat olarak tüketilebileceğiniz kimyonu, yemekleri pişirme esnasında veya pişirdikten sonra ekleyebilirsiniz. Tüketim sırasında bitkiden elde edilen her ürün gibi aşırı tüketmekten kaçınmalısınız.

Kimyon Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kimyonu Kimler Kullanamaz?

Şeker hastası olanlar, karaciğer ve böbreklerinde sorun olanlar, hamileliğin ilk ayında olanlar, kronik hastalığa sahip olup ilaç kullanan kişiler ve tansiyon sorunu olan kişilerin tüketmesi, özellikle çayını içmesi uygun değildir. Bu tarz durumlarda olanların kullanmadan önce mutlaka uzman hekim tavsiyesi alması gerekir.

Kimyonlu Su İçmek Neye İyi Gelir?

Kimyonlu su, metabolizmayı harekete geçiren ve bağırsakların işleyişini kolaylaştıran bileşiklere sahiptir. Özellikle sindirimi iyileştirmesi, şişkinliği gidermesi ve hazmı kolaylaştırması sıklıkla kullanılmasının nedenleri arasındadır. Ayrıca ağrıları hafiflettir ve mide sorunlarına iyi gelir.

Kimyon Zayıflatır mı?

Kimyon, diyet yaparken kullanacağınız baharatlardan biridir. Çünkü, bağırsaklarınızın düzgün çalışmasını sağlayarak hazımsızlığı giderir. Böylece yediklerinizi kolayca hazmedebilirsiniz. Ancak hareketsiz bir yaşam tarzınız varsa ve çok fazla ve düzensiz yemek yiyorsanız bir mucizevi bir etki yaratmaz. Fakat yediklerinize dikkat eder dengeli ve düzenli beslenmeye özen gösterir, sporu yaşamınıza adapte ederseniz bu noktada zayıflama sürecinizi hızlandırma noktasında yardımcı olabilir. 

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 16 Ekim 2023

Yayınlanma Tarihi: 22 Mart 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al