Yükleniyor

Kuru İğne Tedavisi Nedir? Ne İşe Yarar?

Kuru İğne Tedavisi Nedir? Ne İşe Yarar?

Kuru iğne tedavisi, ağrılı kas düğümlerini ve spazmları tedavi etmek için kullanılan bir tekniktir. Bu yöntemde, ince filiform iğneler kaslara doğrudan sokulur. Kuru iğne tedavisi kaslardaki tetik noktaların ilaçsız iğneler yardımıyla uyarılmasını sağlar. Böylelikle uygulama sırasında kasın tetik noktalarının uyarılması ve gevşemesine bağlı olarak ağrı görülebilir.

İçindekiler

Kuru İğne Tedavisi Nedir?

Kuru iğne tedavisi, farklı boylarda çeşitli iğnelerin kaslara batırılmasıyla uygulanarak kasa bağlı ağrıların tedavisi için yararlanılan yöntemdir. İntramuscular Stimulation yani IMS olarak kısaltılan bu tedavi yönteminin bir uzman kontrolünde yapılması gerekir. Aksi takdirde çeşitli yan etkiler görülebilir.

Kişi fazla yorulduğunda kaslar gerilebilir. Yoğun antrenman programı, ısınmadan yapılan egzersizler veya çeşitli sağlık sorunları da kasların gerilmesine ve kasılmasına yol açarak hayatı güçleştirebilir. Kuru iğne tedavisi bu güçlüğü gidermek ve kasları ideal boyutlarına ulaştırmak için küçük iğnelerden yararlanır. Kas içerisine batırılan iğneler kastaki gerginliğin ortadan kalkmasını sağlayarak daha rahat hareket etmeye yardımcı olur. 

IMS, günlük hayatı kolaylaştıran tedavi yöntemlerinden biridir. Zira bazı durumlarda kasılan kas eski halini alamaz ve bu durum kişileri hareket edemez hale getirebilir. Kaslara olması gerekenden fazla yük bindirildiği zaman kas liflerine yeteri kadar kan ulaşamaz. Bu da kasın, ihtiyaç duyduğu oksijenden ve besinden mahrum kalmasına yol açar.

Kasın normal formuna ulaşabilmesi içinse oksijene ve kana ihtiyacı vardır. Yeteri kadar beslenemeyen kas kasılır ve kasıldığı bu bölgelere "tetik nokta" adı verilir. Tetik noktanın etrafındaki sinirler hassaslaşır ve kas ağrısına neden olur. Oluşan ağrı bazı durumlarda yalnızca kasılan kasta değil farklı bölgelerde de vuku bulabilir. Gün geçtikçe şiddetlenebilen ağrı hastanın hayatını olumsuz yönde etkiler.

Fizik tedavide kuru iğne tedavisi, tetik noktalara ilaçsız iğneler batırmak suretiyle gerçekleşir. Bu iğneler tetik noktaları uyararak kasılan kasın gevşemesine ve eski halini almasına aracı olur.

Kuru İğne Tedavisi ile Akupunktur Arasındaki Fark Nedir?

Kuru iğne tedavisi ve akupunktur yapılış şekilleri dolayısıyla birbiriyle karıştırılan iki ayrı yöntemdir. Akupunktur, geleneksel Çin tıbbına dayanan bir yöntemdir ve enerji noktalarını hedef alır. Vücuttaki enerji akışını dengelemek için enerji yollarına akupunktur uygulanır. Kuru iğne tedavisinde ise kasılan kaslar hedef alınır ve kas-iskelet sisteminin dengeye ulaşması sağlanır. Ayrıca kuru iğne tedavisindeki iğneler sıklıkla kas içine uygulanırken akupunturda vücudun farklı noktalarına iğne yapılabilir.

Kuru İğne Tedavisi Ne İşe Yarar?

Kuru iğne tedavisinde kaslardaki tetik noktalar ilaçsız iğneler yardımıyla uyarılır. Uyarılan bölgeye kan akışı başlar ve kas yavaş yavaş gevşemeye başlar. Kasın gevşemesi ile birlikte sinirler de gevşer. İğne batırılması sonucu doğal ağrı kesiciler olan endorfinler salgılanır ve hissedilen ağrı seviyesi azalır. Kasılan kasların neden olduğu hareket kısıtlığı kuru iğne tedavisi sayesinde giderilmiş olur. Bazı hastalarda ilk seansta ağrıda azalma ve hareket kabiliyetinin artışı gözlense de bazı hastalarda tedavinin yanıt vermesi için birkaç seansa ihtiyaç duyulabilir.

Kuru İğne Hangi Hastalıkların Tedavisinde Uygulanır?

Kuru iğne tedavisi kas-iskelet rahatsızlıkların birçoğunun tedavisinde rol üstlenir. Fakat sizin için bu tedavinin uygun olup olmadığına uzman doktorunuz karar vermelidir. Hastanın sağlık geçmişi, şu anki sağlık durumu vb. faktörler tedavi sürecinin belirlenmesinde etkilidir. Bu yüzden uzman bir hekim eşliğinde tedavi sürecinizi yönetmelisiniz. Kuru iğne tedavisi şu hastalıkların tedavisinde uygulanabilir:

Boyun, bel, sırt ağrıları. Ayrıca boyun fıtığı kuru iğne tedavisi de fıtık hastalarına uygulanabilen bir diğer yöntemdir. Bel fıtığı kuru iğne tedavisi ile birlikte fıtık hastaları daha rahat bir yaşam sürebilir.

 • Kas spazmları başta olmak üzere birçok kas-iskelet sorunları
 • Fibromiyalji
 • Miyofasiyal ağrı sendromu
 • Omurga zorlanmaları
 • Spor yaralanması veya benzeri fiziksel yaralanmalar sonucu oluşan travmalar
 • Tenisçi dirseği
 • Shin splint
 • Kronik veya akut ağrılar
 • Kompartıman sendromları
 • Romatoid artrit
 • Duruş bozukluğuna bağlı gelişen kas gerginlikleri
 • Tendinit
 • Baş ağrısı ve migren

Kuru İğne Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

Kuru iğne tedavisi herhangi bir sağlık sorunu olmayan ve 12 yaşın üzerindeki bireylere uygulanabilir. Fakat tedavinin sizin için uygun olup olmayacağına mutlaka doktorunuz karar vermelidir. Hamilelikte kuru iğne tedavisi ise belirli koşullara bağlıdır. Bu noktada hamileliğinizin başından beri sizinle ilgilenen doktorunuzun yönlendirmelerine göre hareket etmelisiniz.

Kuru İğne Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastanın geçmişi ve şimdiki sağlık durumu incelendiğinde kuru iğne tedavisinin ideal olup olmadığına karar verilir. Ardından tedavi edilmesi hedeflenen kas grupları belirlenir. Uzun ve ince iğneler hazırlanır. Bu iğneler kasın yüzeyinden geçerek kas liflerine ulaşır. Bu noktada kastaki tetik noktaların doğru belirlenmesi ve iğnelerin o kısma yerleştirilmesi çok önemlidir. Yerleştirilen iğneler hafifçe hareket ettirilebilir. Yaklaşık 15-30 dakika arasında süren seanstan sonra gerekli durumlarda ek seanslar da hastaya önerilir.

Kuru İğne Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir?

Fizik tedavi kuru iğne tedavisi bazı yan etkiler doğurabilmektedir. İğneler ince olduğu için hastanın canı fazla yanmaz. Hatta bazı durumlarda hasta iğnenin vücuduna girdiğini dahi hissetmez. Uzman bir fizik tedavi uzmanı ile uygulandığında yan etkisi yok denecek kadar azdır. Uygulama şekline bağlı olarak lokal ağrı, yabancı cisim reaksiyonu gibi yan etkiler görülebilir.

Kuru İğne Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kuru iğne tedavisi yaptırmadan önce mutlaka uzman bir doktora danışmalı ve işlemi de yine fizik tedavi uzmanına yaptırmak önemlidir. Etkili ve doğru bir tedavi için uzman kontrolünde ilerlemek gerekir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta uzmanın önerdiği egzersiz programına uymaktır. Tedavi sonrasında kasların esnemesine yardımcı olan bir dizi egzersiz programı hastaya verilir. Bu program sayesinde tedavinin etkinliği de artar.

Kuru İğne Tedavisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular 

Kuru iğne tedavisi ne zaman etkisini gösterir? 

Kuru iğne tedavisinin etkisini göstermesi hastanın sağlık durumuna ve geçmişine, hastanın yaşına, ek tedavilerin olup olmamasına göre değişkenlik gösterir. Tedavi genellikle ilk seanstan sonra etkisini göstermeye başlar.

Kuru iğne tedavisi acıtır mı?

Kuru iğne tedavisinde kullanılan iğneler ince olduğu için hasta herhangi bir acı hissetmez. Kasın tetik noktalarının uyarılmasına ve gevşemesine bağlı olarak ağrı hissedilebilir.

Kuru iğne tedavisinden sonra ağrı olur mu?

Uygulama sonrası lokal ağrı olabilir. Fakat doğru yapılan kuru iğne sonrasında şiddetli bir ağrı gözlenmez.

Hamilelikte kuru iğne tedavisi yapılabilir mi?

Hamilelere kuru iğne yapılması için belirli şartlar vardır. Uzman hekiminize danışarak bu tedaviden yararlanıp yararlanamayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Kuru iğne ile fibromiyalji geçer mi?

Kuru iğne fibromiyalji tedavisinde de kullanılır. Etkisi kişinin sağlık durumuna ve vücudun verdiği tepkiye göre farklılık gösterebilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 19 Mart 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al