Yükleniyor

Tenisçi Dirseği Nedir? Tenisçi Dirseği Tedavisi ve Egzersizleri

Tenisçi Dirseği Nedir? Tenisçi Dirseği Tedavisi ve Egzersizleri

Tenisçi dirseği isminden dolayı sadece sporcularda görüldüğü düşünülse de herkeste görülebilecek bir durumdur. Sürekli aynı kol hareketlerin tekrarlanmasından kaynaklı olarak koldaki kaslar zayıflar, kası kemiğe bağlayan tendonlar yırtılabilir. Tenisçi dirseği hastalığında kolları büküp, düzeltmeye çalıştığınızda ağrı ile karşılaşabilirsiniz. Birçok kişi tenisçi dirseği rahatsızlığını ameliyat olmadan da atlatabilmektedir.

İçindekiler

Tenisçi Dirseği Nedir?

Tıptaki adı lateral epikondilit olan tenisçi dirseği, tekrarlayan hareketler ve aşırı yüklenmeden dolayı kasları kemiklere bağlayan dokularda iltihaplanma, yırtılma gibi ağrılı yaralanmaların oluşmasıdır. Genelde raketleri sıkı bir şekilde tutan tenisçilerde görüldüğünden bu adı almıştır. Herkesi etkileyebilecek bir durum olan tenisçi dirseği, kol ya da bilekleri kullanırken ağrılara neden olur.

Tenisçi Dirseği Neden Olur?

Tenisçi dirseği, ön kasların yorulmasından kaynaklı olarak yırtılma ve iltihaplanmaların görülmesi nedeniyle oluşur. Bunun yanında tenis oynamak da bilekte aynı hareketin tekrarlanmasından dolayı ortaya çıkabilir. Tenisçi dirseğine neden olan faktörler şöyle sıralanabilir:

Aşırı kullanım

Tenisçi dirseği, ön kol kasındaki hasardan dolayı kendini gösterir. Aşırı kullanım sebebiyle de zayıflayan kaslardan lateral epikondile bağlandığı tendonda yırtıklar oluşur. Bu da iltihaplanmaya ve ağrılara neden olur.

Aktiviteler

Ön kol kaslarının ve bileklerin aktif olduğu iş ve eğlence aktivitelerinin tekrarlaması durumunda tenisçi dirseği görülebilir. Tesisatçı, marangoz ve ressamlarda tenisçi dirseği gelişebilir.

Yaş

Tenisçi dirseği görülme yaşı 30 ila 50 arasında değişmektedir. Yaş da tenisçi dirseğine neden olan faktörler arasında yer alır.

Tenisçi Dirseği Belirtileri Nelerdir?

Tenisçi dirseği hastalığında semptomlar yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır. Tenisçi dirseği ağrısı günler ve haftalar içerisinde kötüleşebilir. Tenisçi dirseği belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Dirseğin dış bölümünden bileğe kadar giden yanma ve ağrı
 • Kolu uzatırken ağrı hissi ve sertlik
 • Dirsek ekleminde şişlik
 • Raket, kalem ya da İngiliz anahtarı gibi nesneleri tutmaya çalışınca zayıflık

Tenisçi Dirseği Tanısı Nasıl Konur? 

Tenisçi dirseği belirtileri fark ettiğinizde uzman doktor, dirsek eklemi ağrısı, şişme ve sertliği kontrol etmek için fiziki muayene yapacaktır. Bunun yanında doktor ağrıya neden olabilecek durumlarla ilgili size soru yöneltebilir. Tenisçi dirseğinin tanısı konulurken şu testler ve tetkikler yapılır:

Tenisçi Dirseği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tenisçi dirseği tanısı konulduktan sonra kendi kendine iyileşme ihtimali düşüktür. İyileşme süreci 12-18 ay arasında değişiklik gösterir. İyileşmeyi hızlandırmak için cerrahi olmayan ya da minimal invaziv tedavileri bulunur.

Dinlenme: Tendonlarda oluşan yırtıkların iyileşmesi için dinlenme gereklidir. Aktiviteleri durdurarak zaman tanımak önemlidir.

Steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID'ler): ibuprofen ve naproksen içeren ilaçlardan yararlanarak ağrı ve iltihabı azaltılabilir.

Bilek desteği: Uzman doktor karşı kuvvet desteği adı verilen ve tendon ve kaslardaki gerilimi alan çıkarılabilir bir tenisçi dirseği bandı takmanızı önerebilir.

Fizik tedavi: Fizik tedavi yöntemi ile yapacağını egzersizler ön kol kaslarını ve tutuşunu güçlendirir. Bunun yanında tenis dirseği masajı ve kas uyarıcı tekniklerinden yararlanarak ağrının azalmasını sağlayabilirsiniz.

Steroid enjeksiyonları: Enjekte edilen kortikosteroidler ile geçici olarak eklem ağrı ve iltihap giderilebilir.

Trombosit (PRP) tedavisi: Trombositler, kanda iyileşmeye destek olan küçük hücre parçalarıdır. PRP tedavisinde az miktarda kan alınır ve trombositleri diğer kan hücrelerinden ayırır ve sonrasında ağrılı bölgeye enjekte edilir.

Ekstrakorporeal şok dalgası tedavisi: Bu tedavi yöntemi ile ses dalgaları yara dokusunu parçalanarak ağrılı bölgeye kan akışı düzenlenir.

Cerrahi müdahale: Nadir olarak tercih edilen cerrahi müdahale diğer tedavilerin yetersiz kaldığı durumlarda yapılabilir.

Bunların yanında tenisçi dirseği egzersizlerinden yararlanarak ağrıları hafifletebilir, iyileşme sürecine katkıda bulunabilirsiniz.

Tenisçi Dirseği Egzersizleri Nelerdir?

Tenisçi dirseği hareketleri dirseklerdeki kaslarının ve tendonların güçlenmesine yardımcı olur. Tenisçi dirseği egzersizleri şu şekilde sıralanabilir:

Dirsek Uzatma ve Bükme Hareketi: Dirsek bölgesindeki kasları güçlendirmek için yapılan egzersiz türüdür. Bir yere oturduktan sonra dirseklerinizi 90 derece açı ile büküp sonrasında kollarınızı düz hale getirin. Her gün yavaş hareketlerle bu egzersizi uygulayabilirsiniz.

Bükme ve Gevşetme Egzersizi: Elde ve bilekte yer alan kasların güçlenmesi için lastik bir bandı elinizin etrafına sararak parmaklarınızı bükün ve gevşetin. Kademeli olarak bu egzersizi yapabilirsiniz.

Forearm Twist Egzersizi: Tendonların ve dirsekteki kasların güçlenmesini sağlayan bir egzersiz türüdür. Kolunuzu masaya yerleştirin, ağırlık yardımıyla yavaş hareketlerle el bileğinizi çevirin.

Sıkma Egzersizi: Elinize çok sert çok da yumuşak olmayan bir nesne alarak kolunuzu sabitleyin. Elinizdeki nesneyi sıkın 10 saniye sonra bırakın ve bu hareketi setler halinde tekrarlayın.

Havlu Bükme Egzersizi: İki elinizle bir havluyu tutun. Havlunun suyunu çıkarıyormuş gibi zıt uçlardan çevirin. Bu egzersiz türünü 10 kez tekrarlayabilirsiniz.

Tenisçi dirseği egzersizleri sırasında ağrı ya da rahatsızlık hissederseniz, hareketi bırakmanız gerekmektedir.

Tenisçi Dirseği Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Tenisçi dirseği oluştuktan sonra, tedavi uygulanmazsa kas ve tendonlarda kronikleşen bir enflamasyon ve laksite oluşma riski vardır. 5- 6 hafta sonra kronik ağrı gelişebilmektedir. Ağrı gün gün artarak daha uzun süreler devam edebilir.

Tenisçi Dirseği Kimlerde Görülür?

İsmi tenisçi dirseği olsa da bu hastalık kasap, marangoz, ressam ya da tesisatçı gibi mesleklerde de görülebilir. Bunun yanında tenisçi dirseği yaş ve cinsiyete bağlı olarak gelişebilmektedir. Tenisçi dirseği görülebilecek ve risk faktörü taşıyan kişiler şöyle sıralanır:

 • Elleri ve kolları sürekli tekrar eden hareketler yapan kişiler
 • 50 yaş ve üstü kişilerde
 • Tenis, bisiklet, voleybol, golf gibi sporlarla uğraşan kişilerde
 • Kuvvetsiz kas ve tendonlara sahip olanlarda görülebilir.

Tenisçi Dirseği Nasıl Önlenir?

Tenisçi dirseğini önlemenin en büyük adımı yırtığın oluştuğu bölgeyi zorlamamak olacaktır. Bunun yanında tenisçi dirseğini önlemenin yolları şöyle sıralanabilir:

 • Bileği ve kolu desteklemek için uygun ekipman alın
 • Bilek ve kollardaki baskıyı azaltmak için kasları güçlendirin
 • Bir işe başlamadan önce bilek ve kolları gerin
 • Semptomları hafifletmek için bir dirseklik ya da bant takın
 • Raket seçimine dikkat edin

Tenisçi Dirseği Hakkında Sıkça sorulan Sorular

Tenisçi dirseği kendiliğinden geçer mi?

Tenisçi dirseği, bileği ve kolu dinlendirerek geçebilir. Bunun yanında egzersizlerle tedavi süreci hızlandırılır.

Tenisçi dirseğinde kolun neresi ağrır?

Tenisçi dirseği, dirseğin dış bölümünde ve ön kol bölgesin ağrıya neden olur.

Tenisçi dirseği bandı günde kaç saat kullanılır?

Tenisçi dirseği bandı aktivitenin olduğu zamanlarda kullanır ve daha sonrasında çıkarılabilir. Aktivitenin süresi genellikle birkaç saati geçmemektedir.

Tenisçi dirseği ne kadar sürede iyileşir?

Tenisçi dirseği yapılan egzersiz ve tedavi yöntemlerine göre 1-2 ayda düzelebilirken bazılarında 1-2 yıl sürebilir.

Tenisçi dirseği fizik tedavisi nasıl yapılır?

Tenisçi dirseği yapılacak egzersizlerle fizik tedavi uygulanabilir. Fizik tedavi uygulamaları sırasında fizyoterapistin tavsiye ettiği egzersizlere harfiyen yapılmalıdır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 31 Mayıs 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al