Yükleniyor

Mate Çayı Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Mate Çayı Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Mate çayı; 200'den fazla türe sahip Çin'in doğu ve güneyinde yayılım gösteren bir bitkinin çay türevidir. Mate yaprağının kullanımı özellikle Arjantin, Çin, Peru ve Brezilya'da oldukça yaygındır. Yaygın içilen ülkelerde aynı bardaktan içilen mate çayının bağlılığı güçlendirdiği yönünde bir inanış da vardır. Yüksek kafein seviyesi nedeniyle Güney Amerika'da geleneksel bir içecek olarak da sıklıkla tercih edilir.

İçindekiler

Mate Çayı Nedir?

Mate bitkisi Aquifoliaceae ailesine ait Ilex paraguariensis türü ile bilinir. Mate bitkisinin yapraklarının özel tekniklerle kurutulması ve işlemden geçmesi ile elde edilir. Bu bitkinin çayı Amerika’da Jesuit’s Brazil Çayı, Yerba Mate, St. Bartholomew’s çayı, Paraguay çayı olarak bilinir. Türkiye'de ise mate çayı olarak adlandırılır. Türkiye’de Kuzey Anadolu'nun Trabzon-Maçka bölgesinde bitkinin yetiştiği gözlenir.

Mate Çayı Ne İşe Yarar?

Fitokimyasal bileşenleri ile mercek altında olan bitkinin çayı fosfor, kalsiyum, manganez, potasyum, selenyum, demir, A, E, C, B2, B1, B3, B5 vitaminleri, klorofil, 15 farklı protein yapıtaşı içerir. Bununla birlikte, spesifik bileşenler arasında yer alan ksantinler (kafein ve teobromin), saponinler ve polifenoller öne çıkar.

İçeriği göze alındığında mate bitki çayının antioksidan gücü yeşil çaydan da daha yüksektir. Bitkinin besin içeriğine bağlı olarak 40-300 mg arasında kafein içeririken, yüksek kafein başta olmak üzere bu bileşenlerin bir araya gelmesi insan vücudunda uyarıcı etki yaparak enerji seviyesinin artmasına yardımcı olmaktadır.

Böylece, kişinin yoğun iş tempolu bir günde yorgunluk, halsizlik, uyku hali ve enerji düşüklüğü gibi semptomlardan arınmasına destekleyici olur. Termojenik etki ile vücut ısısını artmasına bağlı olarak metabolizma hızını yukarı yönlü yönlendirmeye yardımcı olur. Bu özelliğin ortaya çıkması tüketilen gıdaların kalori yakma hızını arttırmada destekler. İnsan vücudunda karbonhidratlar çabuk yakılabilirken protein ve yağ moleküllerinin daha yavaş yakıldığı bilinir. Mate çayı zayıflatır mı sorusuna metabolizma hızını etkilediği için evet yanıtı verilebilir. Ancak bu durum, tüketim alışkanlıkları gündelik yaşam ile doğrudan ilişkili olduğu için kişiden kişiye değişebilir.

Mate Çayı Faydaları Nelerdir?

Mate yaprağının termojenik, uyarıcı, antioksidan, idrar söktürücü, kardiyokoruyucu, mikrop öldürücü, enfeksiyon giderici, depresyon önleyici, DNA hasarını önleyici gibi etkileri mate çayı faydası olarak bilinir. Bunlarla birlikte mate çayı faydaları arasında şunları da sayabiliriz:

 • Mate çayı metabolizmayı hızlandırdığı için tüketilen gıdaların kalorisinin yakılma hızını arttırır.
 • Güçlü bir antioksidandır
 • Enerji seviyesinin arttırır
 • Kas gerginliklerinin azalmasına katkı sağlar
 • Ödem attırır
 • İdrar söktürücüdür
 • Kalp sağlığına iyi gelir
 • Depresyon semptomlarının azalmasında destekleyici rol üstlenir
 • Besin patojenlerine karşı mikrop öldürücü etkisinin desteğiyle zararlı etkileri minimize etmeye yardımcıdır yardımcıdır
 • Mate çayı stres faktörünü azaltılmasına yönelik avantajlar sağlar.
 • Testosteron ve östrojen hormonlarının sentezinde dengeleyici bir rol oynar
 • Hücrede toksik etki yaratan maddeleri uzaklaştırır.

Ödem Attırır

İdrar söktürücü ile vücuttan yabancı maddelerin ve toksinlerin atılmasında yardımcı olması ödem seviyesinin de azalmasında destekleyici etki oluşturur. Yabancı maddelerin hızlıca vücuttan arındırılması enfeksiyon riskini de azaltır ve ödem oluşumunu da başlangıçtan önlemede yardımcı olabilir.

Kalbe İyi Gelir

Damar düzeyinde total trigliserit seviyesinin düşürülmesine yardımcı olması damar hasarının oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Bununla birlikte, damar iç çeperlerinde biriken yağ molekülleri damar sertleşmesi problemini tetikleyebilir. Lipit seviyesinin kan akışından uzaklaştırılması damar içi yağlanmanın en aza indirgenmesinde destekleyici olur.

Antioksidan İçerir

Vücutta antioksidan etkisi ile yavaşlayan organ performanslarının normal düzenine dönmesinde destekleyici olur. Antioksidan etkisi ile hücre yenilenme hızını arttırmaya yardımcı olarak cildin ve vücudun canlanmasında pozitif rol oynar.

Mate Çayı Yan Etkileri

Mate çayının içeriğinin kuvvetli olması yararlarını artırırken bazı zararlarını da gündeme getirebilir. Mate çayı zararlarını ve bazı alınması gereken önlemleri aşağıdaki gibi belirtilebilir:

 • Günlük kullanım miktarının aşılmamasına dikkat etmeniz gerekir.
 • Kafein içeriğinin yüksek olması kalpte çarpıntı, baş ağrısı, migren atakları, kan basıncının yükselmesi, yüksek tansiyon gibi yan etkiler oluşturabilir.
 • Kronik hastalıklar için ilaç kullanan kişilerin doktoruna danışarak kullanılması önerilir.
 • Parkinson ve depresyon ilaçları kullananların özellikle doktoruna danışması tavsiye edilir.
 • Hamile kişilerin kan değerlerini etkilemesi adına kullanımı önerilmez.

Mate Çayı Zayıflatır mı?

Mate çayı açlık ve susuzluk hissini ortadan kaldırıp, tokluk hissi verdiği için doğal yollardan kilo vermeye yardımcı olur. Obezite problemiyle savaşta hormonal ve yağ metabolizmasını olumlu etkileyerek kilo kontrolünde destekleyici rol oynar.

Mate Çayı Nasıl Demlenir?

Özel şartlarda kurutulmuş bitkiyi sıcak su içerisinde bir süre bekletilerek günün herhangi bir saatinde tüketebilirsiniz. Acımsı bir tada sahip bitki demlenme sonrasında da mayhoş bir tat bırakabilir. Kaynatma haznesine konulan bitki eklenen suyun ortalama 1/3 kadar ayarlanabilir. Ortalama olarak 5 dakika gibi bir sürede kısık ateşte demlenme sürecini gerçekleştirebilirsiniz. Yaz ve kış mevsiminde de tüketilebilen bitki, yazın soğuk çay olarak tercih edebilirsiniz.

Mate Çayı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Mate Çayı sakinleştirir mi?

Mate çayı, anti-depresan özellik gösterdiği için, sakinleştirici ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Ancak kafein içeriğinin yüksek olması nedeniyle uyku saatine yakın tüketmekten kaçınmalısınız.

Mate çayında kafein var mı?

1 bardak kahve içildiğinde ortalama olarak 80 mg kafein alınır. Bitkinin çayı da 1 bardak şeklinde tüketildiğinde aynı oranda kafein alınır.

Mate çayı tok tutar mı?

Bağırsaklardan sentezlenen bazı hormonları destekler. Bu şekilde beyin sinyallerinde tokluk hissinin oluşmasında yardımcı olduğu düşünülür.

Mate çayını emziren anneler içebilir mi?

Emziren annelerde kullanımı için doktor tavsiyesi alınması gerekir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 3 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 10 Mayıs 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al