Yükleniyor

Mekonyum Nedir? Mekonyum Aspirasyonu Ne Anlama Gelir?

Mekonyum Nedir? Mekonyum Aspirasyonu Ne Anlama Gelir?

Mekonyum, yenidoğan bebeğin ilk kakasıdır. Yenidoğanın ilk bağırsak hareketini oluşturan bu ilk dışkı kalın, yapışkan ve koyu kahverengi veya yeşil renklidir. Doğumdan sonraki ilk 24 ila 48 saat içinde mekonyumun bebeğin sisteminden geçmesi beklenir. Kalın ve yapışkan bir yapısı olan bu ilk dışkı, bebeğin sağlıklı bir sindirim sistemiyle dünyaya geldiğini gösterir. Bebeğin bu mekonyumu yutması da ihtimal dahilindedir ve bu durum normal karşılanır ancak mekonyumun solunması akciğerler için bir tehdittir. Bu soluma işlemine mekonyum aspirasyonu adı verilir.

İçindekiler

Mekonyum Nedir?

Mekonyum, yenidoğan bebeğin, rahimde geçirdiği süre boyunca yuttuğu besinler ve amniyoatik sıvıların bağırsaklardan dışarı çıkıp meydana getirdiği kalın ve yapışkan ilk dışkıdır. Bebek anne karnındayken, etrafını saran amniyotik sıvıyı içine alarak içme hazırlığı yapar.

Daha sonra vücut bu atıkları işler ve sıvıları sindirim sistemi yoluyla filtreleme işlemi gerçekleştirir. Bebek hala rahimdeyken sıklıkla idrar çıkarsa da, doğumdan sonraya kadar dışkı yapmaz. Doğumdan sonra yapılan bu ilk dışkı mekonyumdur. İdeal olarak bebeğin doğumdan kısa bir süre sonra mekonyumu yapması beklenir. Bazı durumlarda ise yenidoğan bebeklerde mekonyum işlemi doğumdan önce gerçekleşir. Ancak işin özünde meydana gelen bu mekonyumun doğumdan sonraki ilk 24 ila 48 saat içinde gerçekleşmesi beklenir.

Mekonyumun rahimde yutulması zararlı değildir ancak solunması sonucu ciğerlere çekilmesi ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Mekonyumun aspire edilmesi veya solunması bebeğin zor nefes almasına sebebiyet verebilir. Bu durum da solunum sıkıntısına, enfeksiyona veya diğer ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Mekonyum Nasıl Oluşur?

Mekonyum, bebeğin doğumdan sonra bağırsaklarından çıkan, tipik dışkıdan daha farklı olan kalın, yapışkan ve koyu renkli ilk dışkıdır. Bu ilk dışkı, gelişen fetüsün, anne karnında yuttuğu besin ve amniyoatik sıvıların bağırsaktan dışarı çıkması sonucunda meydana gelir. Genellikle epitelyal veya yüzey hücreleri, mukus ve safradan oluşur.

Gerçekleşen bu mekonyum işlemi, doğumdan sonraki ilk 24 ila 48 saat içinde gerçekleşir ve bu durum sağlıklı kabul edilir. Bebek anne sütü veya takviye besinlerle beslenmeye başladığı zaman dışkının rengi ve kıvamı değişir.

Mekonyum Ne İşe Yarar?

Bebeğin anne karnında besinleri ve amniyotik sıvıyı yutması sonucu mekonyum oluşur. Amniyotik sıvı bebeğin bağırsaklarından geçerken amniyotik sıvının su olan kısmı emilir. Geriye ise yapışkan, katran benzeri bir madde kalır. Bu kalıntı, yapışkan ve koyu renkli olan mekonyumdur ve bebeğin kalın bağırsağını kaplar. Bebek hamileliğin sonunda dünyaya geldiğinde bağırsakları mekonyumla dolar. Doğumdan sonra mekonyumun geçmesi ise bebeğin sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalıştığını gösterir.

Mekonyum Aspirasyonu Ne Anlama Gelir?

Mekonyum aspirasyonu, yenidoğan bir bebeğin doğum sırasında akciğerlerine amniyotik sıvı sonucu oluşan mekonyumu çekmesi sonucu ortaya çıkar. Bu durum sırasında bebek mekonyumu yutarsa bir sorun oluşmaz ancak bebeğin mekonyumu soluması ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu sağlık sorunlarının başında nefes darlığı, solunum sıkıntıları ve enfeksiyon gelir.

Doğumların yaklaşık yüzde 5 ile 10’unda görülen mekonyum aspirasyonu, bebekte birtakım semptomlar ortaya çıkarabilir.

Bu belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

  • Bebeğin teninde mavimsi bir renk
  • Solunum problemleri
  • Bebeğin homurdanması veya kendi başına nefes almıyor gibi gözükmesi

Mekonyum aspirasyonu tedavisi için doktorun yönlendirmesiyle hemşire bebeği ısıtmak ve bebeğin vücudunun nefes almaya başlamasını sağlamak için bebeği havluyla ovuşturmaya çalışır. Bebek hala nefes almakta zorlanıyorsa veya kalp atış hızı düşük bir şekilde devam ediyorsa bebeğin ciğerlerini doldurmak için oksijen maskesi uygulayabilirler.

Ayrıca mekonyum aspirasyonu yaşayan bebekler aşağıdaki yöntemler denenebilir:

  • Takibi kolaylaştırmak için bebeğin yenidoğan yoğun bakım ünitesine yerleştirilmesi
  • Enfeksiyon ihtimaline karşı antibiyotikler
  • Bebeğin kendi başına nefes alamadığı durumlarda vantilatör uygulaması
  • Bebeğinizin vücut ısısını korumak için baş üstü ısıtıcı

Uygulanan bu tedavi yöntemleri sonrasında yenidoğan bebeklerde gelişen mekonyum aspirasyonunun çoğu iyileşir. Mekonyum geçtikten sonra bebeğin dışkısının rengi, kıvamı ve kokusu değişir. Bu değişimin sebebi bebeğin öncelikle anne sütüyle beslenmesi, dönem dönem ek gıda kullanması ve aldığı besin kaynağının miktarına bağlıdır.

Mekonyum Hakkında Sık Sorulan Sorular

Mekonyum ne demek?

Mekonyum, gelişen fetüsün bağırsaklarında bulunan ilk maddedir ve yenidoğan bebeğin ilk bağırsak hareketi anlamına gelir. Bu da bebeğin yaptığı ilk dışkı demektir.

Bebek mekonyum yutarsa ne olur?

Bebeğin mekonyum yutması, doğumla birlikte ilk dışkının ciğerlere geçmesidir. Bebek mekonyum yuttuğunda solunum problemleri ve nefes darlığı meydana gelebilir, bebek için ciddi bir tablo ortaya çıkabilir.

Mekonyum ne zaman biter?

Mekonyum doğumdan sonraki ilk 24 ve 48 saat içinde gerçekleşir, daha sonraki 2-3 gün içinde de bebeğin anne sütüyle beslenmeye başlamasıyla birlikte normale döner.

Mekonyum hangi renk olur?

Mekonyum, yeşil-siyah renk aralığında kalın ve yapışkan bir dışkıdır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 23 Ocak 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al