Yükleniyor

Meniden Kan Gelmesi (Hematospermi) Nedir? Meniden Kan Gelmesi Nasıl Geçer?

Meniden Kan Gelmesi (Hematospermi) Nedir? Meniden Kan Gelmesi Nasıl Geçer?

Menide kan gelmesi ciddi bir sağlık sorunu olarak tanımlanmasa da en yaygın nedenleri arasında çatlayan damarlar yer alır. Bu durum zaman içerisinde tedavi gerekmeden kendi kendine düzelebilir. Özellikle 40 yaş altındaki erkeklerde görülen hematospermi, uzun sürdüğü durumda uzman doktora görünmek önemlidir. Meninizdeki kan, kahverengimsi ya da kırmızı renkte görünür. Meniden kan gelmesinin yanında enfeksiyon görülebilir ve genellikle ağrılı idrara çıkma gibi diğer belirtilere neden olur.

İçindekiler

Meniden Kan Gelmesi (Hematospermi) Nedir?

Tıbben hematospermi  olarak ifade edilen meniden kan gelmesi, idrar yolu enfeksiyonu, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, böbrek taşı, damar çatlaması ve prostat sorunları nedeniyle menide kan bulunması durumudur. Bu durum birkaç hafta içerisinde kendi kendine düzelebilir. Meniden sıvı gelmesi genellikle 40 yaş altındaki bireylerde görülebilir. Büyük bir tıbbi sorunu işaret etmese de ilerlediği durumda takip edilmesi gerekebilir.

Meniden Kan Gelmesi (Hematospermi) Neden Olur?

Meni, cinsel birleşme sonrasında boşalma için üretradan geçer ve bu geçiş sırasında bir dizi tüpten geçer. Meniden kan gelmesinin nedeni klamidya gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyon kapılması, idrar yolu enfeksiyonu, böbrek taşı, prostat büyümesi ve daha nadir olarak prostat kanseridir..

Meniden kan gelmesi nedenleri şöyle sıralanabilir:

Enflamasyon

Seminal veziküllerin iltihaplanması nedeniyle menide kan görülebilir. Erken cinsel organında bulunan tüp, kanal ya da bezler iltihaplanarak menide kan oluşmasına sebep olabilir. Enflamasyon yani iltihap ağrılı idrara çıkmaya ve cinsel bozukluk gibi belirtiler görülmesine neden https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberi/inflamasyon-nedir-neden-olurolur. İltihap aynı zamanda prostat, seminal veziküller, mesane veya üretradaki taşlardan da kaynaklanabilir.

Enfeksiyon

Enflamasyonda geliştiği gibi erkek cinsel organındaki herhangi bir bez, kanal veya tüp menide kan oluşmasına neden olabilir. Bunun yanında klamidya, bel soğukluğu veya herpes gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar menide kana neden olabilir. Virüslerin, bakterilerin veya mantarların neden olduğu enfeksiyonlar da bu duruma yol açabilir.

Tümörler

Prostat, testisler, epididimit ya da seminal veziküllerdeki iyi huylu polipler veya kötü huylu tümörler menide kan oluşmasına neden olabilir. Böylelikle hematospermi görülür.

Vasküler anormaliler

Erkek cinsel organında yer alan damar kistleri gibi damarsal anormallikler menide görünen kanı açıklayabilir. Menide kan görülmesi bu nedenle gerçekleşebilir.

Meniden Kan Gelmesi (Hematospermi) Nasıl Teşhis Edilir?

Meniden kan gelmesi durumunda uzman doktor kişinin tıbbi geçmişini inceleyerek fiziki muayene yapar. Bunun üzerine kişiye ne sıklıkla, ilk ne zaman fark edildi ve kullanılan ilaçlar neler gibi bazı sorular yöneltir.

Meniden kan gelmesi teşhisi için bazı testler uygulanır. Bunlar şöyle sıralanır:

  • Dijital rektal muayene: Dijital rektal muayene prostattaki şişlik ya da hassasiyeti kontrol eder.
  • İdrar tahlili: Bir idrar tahlili ile vücuttaki enfeksiyonların kontrolü sağlanır.
  • CYBE testi: Bu test ile cinsel yolla bulaşan enfeksiyonun varlığını ortaya çıkarılması hedeflenir.
  • Prostat spesifik antijen (PSA) testi: PSA testi ile prostat kanseri kontrol edilir.
  • Transrektal ultrason: Vücutta kist, taş, varis ya da inflamatuar açısında değişiklikler varsa bunların ortaya çıkarılması sağlanır.
  • Görüntüleme testleri: Bilgisayarlı tomografi (BT) taraması ya da manyetik rezonans görüntüleme (MR) taraması, yumuşak doku görüntülerinin detaylı incelenmesini sağlar.

Meniden Kan Gelmesi (Hematospermi) Tedavisi Nasıl Olur?

Menide gelmesine bağlı olarak uygulanacak tedavi altta yatan nedene bağlı olarak farklılık gösterir. Menideki kanın çoğunlukla belirgin bir nedeni olmadan gelişir ve kendiliğinden iyileşebilir. Eğer hematospermi, enfeksiyondan kaynaklanıyorsa antibiyotik kullanılması gerekebilir. Meniden kan gelmesinin sebebi tıkanıklık ise, ürolog tıkanıklığı gidermek için bir prosedür uygulayabilir. Bu prosedürler ameliyat, radyasyon tedavisi ve hormon tedavisini içerebilir.

Meniden Kan Gelmesi (Hematospermi) Hakkında Sık Sorulan Sorular

Menide kan önlenebilir mi?

Meniden kan gelmesi birçok şeyden kaynaklanabilir. Bu da nedenle neye karşı önlem alınması gerektiği bilinmeyebilir. Fakat her durumda cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı korunmak, tüberküloz veya parazit solucanlar bulunan bölgelere seyahat etmekten kaçınmak gerekebilir.

Menide kahverengi kan ne anlama gelir?

Hematospermi yani meniden kan gelmesi, kırmızı, pembe ya da kahverengi olarak görülebilir. Menideki kahverengi kan, genellikle üreme sisteminizde eski kanın temizlendiğinin bir işareti olarak belirtilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 30 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al