Yükleniyor

Meryem Ana Otu Nedir? Meryem Ana Otu Faydaları Nelerdir?

Meryem Ana Otu Nedir? Meryem Ana Otu Faydaları Nelerdir?

Meryem Ana otu, hikâyesi ile adından sıklıkla söz ettiren çocuk sahibi olmak isteyenlerin kullandığı bir bitkidir. Odunsu kuru kök şekline sahip olup şifalı yönleri ile bilinir. Kuru dal rengi yumruk görünümü ve tarçına benzer bir aromaya sahiptir. Doğurganlığı destekleyici bir bitki olan Meryem Ana otu, kolay ve rahat bir doğum yapmanıza yardımcıdır.

İçindekiler

Meryem Ana Otu Nedir?

Latince adı "Anastatika Hierochuntica" olan, halk arasında ise Fatma Ana Eli otu olarak da bilinen Meryem Ana otu, kapalı kuru dallarla çevrili kuru bir köke benzeyen, tadı tarçını anımsatan ve kadın sağlığı üzerinde olumlu etkileri bulunan şifalı bitkidir. Keşif yeri Namib Çölleri'dir. Anadolu ve Avrupa uygarlıklarında var olan bu bitki, yağmur yağdığı ya da suya atıldığı zaman yeşil renge dönüp açılır. Kuru bir köke dönüp açılana kadar gövdesinde suyu tutar.

Meryem Ana Otu Faydaları Nelerdir?

Yüksek antioksidan içeren, bileşikleri arasında flavonoidler bulunan Meryem ana otu özellikle doğum sürecini kolaylaştırmak, adet kramp ve kanamaları gibi üreme sorunları iyileştirmeye yönelik etkileri ile iltihaplanmayı azaltıp kan basıncı ve kan şekeri düzeyini düşürebilir. Meryem ana otunun faydaları şunlardır:

 • Hormonların düzgün bir şekilde salgılanmasına yardımcı olur. 
 • Doğum sürecindeki ağrı ve sancıyı hafifletir.
 • Rahim ağzını genişletme yönünden faydalıdır
 • Kan akışını düzenlemeye yardımcıdır.
 • Sperm kalitesini ve sayısını arttırır.
 • Gebelik ihtimalini yükseltir.
 • Doğal östrojen hormonu desteğinde bulunur.
 • İdrar kaçırma rahatsızlığına iyi gelir.
 • Cilt yaralarının iyileştirebilir.
 • Akne ve sivilce oluşumunu da önler.

Meryem Ana Otu Nasıl Kullanılır?

Her bitki gibi Meryem ana otu da bilinçli bir şekilde kullanılması gereken bir bitkidir. Kullanım amacına göre hazırlanma şekli değişebilir. Doktor kontrolünde düzenli bir şekilde kullanılması tavsiye edilir. Bu bitkisel desteğin hazırlanışı;

 • Hamile kalmak isteyenler, otu su dolu bir cam sürahinin içerisinde 1 gün süreyle bekletilir. Kadınlar yumurtlama döneminden birkaç gün önce içmeye başlar. 
 • Doğumunu rahat yapmak isteyenler, suyu geldiği zaman ya da süreç başlamadan hemen önce otun içinde bulunduğu 1 bardak suyu içer. 
 • İdrar kaçırma sorunu yaşayanlar, bu otun bulunduğu suyu kür olarak her gün 1 bardak içebilir. Bu durum, sıkıntıların azalmasına yardımcı olur.
 • Cildinde yara, sivilce ve akne olanlar ise, ot suda bekletildikten sonra her akşam sorunlu bölgeye sürülüp 5 dakika bekletilir. Durulanmaması gerekir. Düzenli kullanımda iyileşme görülür.

Meryem Ana Otu Gebelik İçin Nasıl Kullanılır?

Meryem Ana otunun, gebelik için kullanılmasında bilinen en faydalı yöntemin bitki köklerini suda beklettikten sonra suyu içmek olduğu belirtilir. Karışımı çiftlerin sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere içmesi önerilir. Suyu yumurtlama tarihinizi takip edip 2 gün önce içmeniz gerekir. Sperm kalitesini de artıran Meryem Ana otu ile yapılan bu kürü, eşiniz ile birlikte tüketerek hamile kalma ihtimalinizi artırabilirsiniz. Hamilelik öncesinde, 3 günden fazla tüketilmemesi önerilir. Bu kürün tehlike yaratmaması için doktor kontrolünde kullanılması gerekir. 

Meryem Ana Otunu Kimler Kullanmalıdır?

Kendi kendini çoğaltan Meryem Ana otu, hamilelik sürecini temsil eder. Hamile kalmak isteyen kadınların ovülasyon döneminden birkaç gün önce içmesi tavsiye edilir. Ayrıca, doğum sancıları başladıktan sonra ağrıyı hafifletmek amacıyla kullanılan Meryem Ana otu ile rahat ve kolay bir süreç gerçekleşir. Hamile kalmayı düşünenler ya da yakın zamanda doğuranlar tarafından kullanılır.

Meryem Ana Otu Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Bilinçsiz bir şekilde kullanıldığı zaman zarar veren Meryem Ana otu ile yapılan tariflerin doğru zaman ve şekilde içilmesi gerekir. Meryem Ana otunun yan etkileri ve zararları;

 • Aşırı tüketildiği zaman mide bulantısı ve kusma gibi sorunlara yol açabilir.
 • Kusmaya neden olan bu ot, vücutta su kaybı yaratır. 
 • Gün içerisinde birden fazla bardak içilmesi durumunda tansiyon düşüklüğüne neden olabilir. Bu yüzden, düşük tansiyon sahibi kişilerin içmesi sakıncalıdır.
 • Kronik ilaç kullanıcıları ve hamile kalmak isteyen kişilerin doktoruna danışmadan kullanmaması gerekir.
 • Taze tüketilmesi önemli bir detaydır. Bekleyen Meryem Ana otunun suyu midede yanma ve ekşime gibi sorunlara yol açabilir.

Meryem Ana Otu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Meryem Ana Otu Hamile Kalmayı Sağlar mı?

Erkeklerde sperm sayısı ve kalitesini artıran Meryem Ana otu, kadınların hormonal seviyesini iyileştirebilir. Bu bitki, hamile kalmanıza yardımcı olabildiği gibi doğru kullanım ile doğum sürecini de kolay bir hale getirir.

Meryem Ana Otunun Diğer Adı Nedir?

Meryem Ana otu halk arasında diğer adı Fatma Ana Eli ya da Fatma Ana otu olarak da bilinir.

Meryem Ana Otu Türkiye'de Yetişir mi?

Meryem Ana otunun Güney Afrika ve Suudi Arabistan'da bulunup Türkiye'de yetişmediği söylenir. Hac ve Umre ziyaretine gidenler tarafından ülkeye getirilir.

Meryem Ana Otu Menopoza İyi Gelir mi?

Hamilelik öncesinde ve sırasında kullanılması önerilen bu bitki, hormonal düzeni olumlu yönde etkiler. Eski çağlardan beri kadınlar tarafından kullanılan bu bitki, içeriği sayesinde vücudunuza östrojen takviyesi yapar. Bu yüzden menopoz sürecinde de kullanılır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 9 Eylül 2023

Yayınlanma Tarihi: 12 Nisan 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al