Yükleniyor

Omurga Sağlığını Korumak İçin 7 Altın Kural

Omurga Sağlığını Korumak İçin 7 Altın Kural

Yaşın ilerlemesi ile beraber, omurgayı ve boynu oluşturan yapılarda yavaş yavaş aşınma ve yıpranma başlıyor. Kas, kemik, iskelet, eklemler ile vücudu ayakta tutan omurga sistemini; gün boyunca masa başında geçirilen saatler, aşırı kilo, yorgunluk, hareketsiz yaşam ve stres olumsuz etkiliyor. 50 yaşından sonra kemik erimesi ve dejeneratif omurga hastalıkları daha da belirginleşiyor ve kimi zaman cerrahi tedavi gerektirebiliyor. Bunun tespiti kolaylıkla ayrıntılı muayene ve gereğinde ileri tetkiklerle yapılabiliyor. Memorial Antalya Hastanesi Beyin Sinir ve Omurga Cerrahisi Bölümü’nden Prof. Dr. Mahmut Akyüz, omurga yıpranmasına bağlı oluşan kireçlenme ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Hareketsiz Yaşam Omurga Sağlığına Zarar Veriyor

Omurganın aşınması ve yıpranması uzun bir süre içinde gelişir. Dejenerasyon süreci sıklıkla omurlararası disklerin bulunduğu bölgede başlar. Şiddetli zorlanma ve ileri yaş, vertebral kısımlardaki aşınma ve yıpranmanın ana nedenlerindendir. Teknolojinin gelişimi hareketsiz bir iş yaşantısını beraberinde getirmektedir. Özellikle günün 8 saatini masa başında geçiren ofis çalışanlarında hareketsizliğe bağlı boyun, sırt ve bel ağrıları ortaya çıkmaktadır. Bu durum uzun süre devam ederse, hareketsizliğe bağlı kaslarda, eklemlerde ve omurgada kireçlenmeler başlar. Oluşan bu kireçlenme daha sonra kalıcı omurilik ve sinir hasarlarına kadar gidebilir. Bu aşamada araya giren hamilelik veya aşırı kilolar da bu süreci hızlandırır.

Bu belirtilere dikkat edin;

 • Kalıcı sırt ağrısı
 • Denge veya yürüme sorunları
 • İdrar yapma veya dışkılama sorunları
 • Kollarda veya bacaklarda zayıflık, uyuşukluk veya karıncalanma
 • Altı aydan uzun süren aralıklı gelen, bacaklara veya kollara vuran geçmeyen ağrılar

Mikrocerrahi İle Sonuç Daha Başarılı

Omurgada kireçlenme, omurilik ve sinir sıkışıklığı teşhisi konan hastalarda öncelikle risk faktörleri ortadan kaldırılmalıdır. Daha sonrasında sırasıyla ilaç, istirahat ve fizik tedavi seçenekleri değerlendirilir. Bu seçenekler yanıt vermezse mikro cerrahi yöntemi ile yapılan sinir ve omuriliği rahatlatıcı operasyonlar ile başarılı ve hayat kalitesini artıcı sonuçlar elde edilebilir. Ancak son çare olarak cerrahi tedaviye gitmek veya son aşamaya gelinceye kadar beklemek doğru değildir çünkü bu durum mikrocerrahinin etkinliğini düşürebilir.

Omurga sağlığınızı korumak için bunlara dikkat edin;

 1. Hem bedensel hem de zihinsel olarak kendinize dinlenecek zaman ayırın
 2. Dengeli ve doğal beslenmeye özen göstererek ideal kilonuzu koruyun
 3. Mümkün olduğunca bedenen ve zihnen hareketli olun
 4. Sigara kullanmayın
 5. Masa başında çalışıyorsanız, sık sık kısa molalar verin ve masa başı egzersizleri yapın
 6. Haftada üç gün yaklaşık 1 saat yürüyüş yapın ya da yüzme gibi düşük aktiviteli sporları tercih edin. Bu tür aktivitelere istikrarlı olarak devam etmenizin önemli olduğunu unutmayın
 7. Kısa mesafelerde asansör ve araba kullanmayın

Yayınlanma Tarihi: 17 Kasım 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al