Yükleniyor

Overthink Ne Demek? Overthinking (Aşırı Düşünme) Hastalığı Belirtileri

Overthink Ne Demek? Overthinking (Aşırı Düşünme) Hastalığı Belirtileri

Aşırı ya da fazla düşünmek anlamına gelen overthinking, kişinin bir konu üzerine uzun süreler düşünmesi durumudur. Aşılması zor bir alışkanlık olan overthink durumunda kişi konuyu sürekli olarak en kötü senaryolarıyla düşünüp kendi içerisinde kurabilir. Aşırı düşünme halinde olmak depresyon, anksiyete ve yeme bozuklukları gibi durumlarla ilişkilendirilir. Ruminasyon yani sürekli olumsuz düşünmek, kronik vücut ağrılar ve baş ağrısı overthink olan kişilerde yaygın görülen belirtilerdir. Kişinin aşırı düşünmesi hayatında daha fazla strese neden olabilir.

İçindekiler

Overthinking (Aşırı Düşünme) Nedir?

Overthink, bir şey hakkında çok fazla düşünmektir. Kişileri herhangi bir şey hakkında yararlı olmaktan ziyade zarara dönüşecek noktadadüşünmeye veya analiz etmeye çok fazla zaman ayırmaya neden olur. Bu kişiler geçmiş hakkında uzunca düşünürler ya da gelecek hakkında endişelenerek kendilerini zihin yorgunluğuna sürüklerler. Overthinking genellikle depresyon, anksiyete ve obsesif-kompulsif spektrum bozukluklarına bağlı olarak görülür.

Aşırı düşünen kişiler kendini sıkışmış hissedebilir ya da hiçbir eylemde bulunamayacak durumda olabilir. Sürekli düşündüğü konuyu aklından çıkarmak ya da başka bir şeye konsantre olmak zor gelebilir.

Overthinking (Aşırı Düşünme) Belirtileri Nelerdir?

Overthinking yani aşırı düşünme, korkuların ve düşüncelerin üzerine sık sık düşünerek baş ağrısı, stres, vücutta ağrılar gibi belirtilerin görülmesine neden olur.

Overthinking yani aşırı düşünme belirtileri şöyle sıralanır:

 • Aynı düşünceler, endişeler veya korkular üzerine tekrar tekrar düşünmek
 • Başka bir şey düşünememe halinde olmak
 • Sürekli endişeli veya kaygılı hissetmek
 • En kötü senaryoları hayal etmek
 • Düşünceler yüzünden sürekli kendini üzgün veya depresif hissetmek
 • Mental olarak yorgun hissetmek
 • Odaklanmada güçlük çekmek
 • Çok fazla olumsuz düşünceye sahip olmak

Overthinking (Aşırı Düşünme) Neden Olur?

Aşırı düşünme hastalığı, kişinin kendini koruma mekanizması olarak ortaya çıkan genellikle sağlık, iş, ve ilişkiler nedeniyle görülen bir durumudur. Kişi bu alanların kontrolünü kendinde hissetmek için sürekli olarak düşünür. Fakat çok düşünmesinden kaynaklı olarak verimsiz bir şekilde düşünmeye neden olur. Bunun yanında overthinking, kaygı, depresyon, anksiyete ve stresle ilişkilendirilir. Zihinsel bozukluk nedeniyle kişi aşırı düşünmeye odaklanarak günlük hayatının etkilenmesine neden olur.

Overthink yani aşırı düşünme nedenleri şöyle sıralanabilir:

 • Hata yapma korkusu
 • Stres
 • Duygusal travma geçmişi
 • Anksiyete
 • Depresyon
 • Düşük özgüven
 • Kaygı
 • Zihinsel bozukluklar

Overthinking (Aşırı Düşünme) Hastalığını Nasıl Durdurulur?

Aşırı düşünmeye karşı en etkili tedavi şekli bilişsel davranışçı terapidir. Terapinin etkisiyle beraber kişi olumsuz düşüncelere meydana okur ve endişelerini hafifletmek için çabalar. Bunun yanında meditasyon yapmak, günlük tutmak ya da yazmak kişinin olumsuz düşüncelere baş etmesini sağlar. Dengeli beslenmek ve egzersiz yapmak gibi sağlıklı alışkanlıklar da aşırı düşünme tedavisinin bir parçasıdır.

Overthinking hastalığını durdurmanın yolları şöyle sıralanabilir:

 • Zihninizi rahatlamaya odaklayın
 • Farkındalık pratiği yapın
 • Düzenli olarak meditasyon yapın
 • Bilişsel davranışçı terapiden destek alın
 • Vücudunuzu hareket ettirin

Zihninizi rahatlamaya odaklayın

Aşırı düşünme halinde olmak kişiden endişeye neden olarak sürekli olarak zihninin meşgul olmasına neden olur. Bu zihin yorgunluğunu beraberinde getirir. Gün içerisinde gevşeme ve rahatlama tekniklerinden yararlanarak zihnin rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Bunun için uzun yürüyüşler yapmak, derin nefes almak ve yoga yapmak işe yarayabilir.

Farkındalık pratiği yapın

Aşırı düşünme, farkında olunduğu durumda durdurulabilir bir durumdur. Farkında olmak hızlı bir çözüm gibi gözükse de bunu uzun vadeye yaymak önemlidir. Düzenli pratik yapmak, aşırı düşünülen zamanların daha fazla farkına varılmasına yardımcı olabilir.

Düzenli olarak meditasyon yapın

Meditasyon yapmak ya da yogadan yararlanmak kişinin düşüncelerini daha olumlu bir şekilde yönlendirmeye yardımcı olur. Meditasyon yaparken nefese odaklanmaya çalışmak önemlidir. Böylelikle kişi olumsuz düşüncelerinden sıyrılarak zihin rahatlığı yaşar. Meditasyon pratiği yapıldıkça ciddi bir sorun haline gelmeden önce aşırı düşünmeyi durdurmak daha kolay olacaktır.

Bilişsel davranışçı terapiden destek alın

Overthinking  yani aşırı düşünme halinden kurtulmak isteyen kişi terapiden destek alabilir. Aşırı düşünme, depresyon veya anksiyete gibi zihinsel sağlık sorunlarının bir belirtisi olabilir. Bunun yanında zihinsel sağlık sorunlarına yatkınlığınızı da artırır. Psikolog, kişiye uzun uzun düşünme ve faydası olmayan şeyler üzerinde durmayı bırakmasına yardımcı olacak beceriler öğretir.

Vücudunuzu hareket ettirin

Egzersiz, depresyon, anksiyete ve diğer zihinsel sağlık bozukluklarının hafiflemesine yardımcı olur. Böylelikle egzersiz yapmak, kronik aşırı düşünmenin iyileşmesini de destekler.

Overthinking (Aşırı Düşünme) Hakkında Sık Sorulan Sorular

Overthinker ne demek?

Sürekli olarak aşırı düşünme halinde olan kişiler overthinker olarak tanımlanır. Aşırı düşünme, kişide endişe, kaygı ve olumsuz düşüncelere kapılma eğilimini artırır.

Aşırı düşünmek nelere sebep olur?

Aşırı düşünme, kişinin günlük yaşamdaki hayat kalitesinin düşmesine neden olarak psikolojik durumunu olumsuz etkiler. Uzun vadede zihinsel sağlık sorunlarına neden olabilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 5 Nisan 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al