Yükleniyor

Beşinci Hastalık Nedir? Beşinci Hastalık Belirtileri Nelerdir?

Beşinci Hastalık Nedir? Beşinci Hastalık Belirtileri Nelerdir?

Beşinci hastalık, parvovirüs B19 isimli DNA virüsünün yol açtığı, özellikle 5-15 yaş aralığındaki çocukların yanaklarında parlak kırmızı döküntülere neden olan ve bu sebeple tokatlanmış yanak sendromu adıyla da bilinen viral bir hastalıktır. Kış sonu, ilkbahar başlarında daha çok çocuklarda görülen beşinci hastalığın en tipik belirtisi tokatlanmış yanak görüntüsü veren yüzde parlak kırmızı döküntüdür. Bu enfeksiyona sahip olan bir kişi, yaşına ve sağlık durumuna bağlı olarak çeşitli semptomları barındırabilir. Beşinci hastalık, tokatlanmış yanak döküntüsüyle bilinir. Küçük çocuklarda sıklıkla görülen parvovirüs B19,  adını çocuklarda sık görülen deri döküntüsü hastalıklarının beşinci sırasında yer almasından kaynaklanır.

İçindekiler

Beşinci Hastalık Nedir?

Beşinci hastalık, Parvovirüs B19'un neden olduğu, özellikle çocuklarda ortaya çıkarak yanaklarında tokat izine benzer bir kızarıklık oluşmasına neden olan bir DNA virüsüdür. Bulaşıcı olan beşinci hastalık, çoğunlukla hiç semptom göstermeden veya çok hafif semptomlarla görülür.

İnsanlarda bulunan parvovirüs, köpeklerde ve kedilerde bulunan aynı isimli virüsten farklı olarak insanları etkiler. Oluşan enfeksiyon hücrelerin üretiminin geçici olarak durmasına sebep olur.

Beşinci Hastalık (Parvovirüs B19) Belirtileri Nelerdir?

Parvovirus ‌B19 yani beşinci hastalık belirtileri arasında yanaklarda tokat izine benzer parlak kırmızı döküntü, ateş, baş ağrısı, halsizlik, huzursuzluk hissi ve lenf bezlerinde şişlik görülür. Gribal enfeksiyon belirtileri görülen parvovirüs B19 virüsünü kaptıktan bir hafta sonra virüs kan dolaşımına girer. Virüsün bulaşmasından 10 gün sonra ise hemoglobin düşüklüğü görülebilir.

Çocuklarda beşinci hastalık belirtileri şöyledir:

 • Yanaklarda tokat izine benzer kırmızı döküntü
 • Ateş
 • Baş ağrısı
 • Mide problemleri
 • Burun akması

Virüs bulaştıktan birkaç gün sonra çocukların yüzünde kırmızı döküntüler, yanaklarda belirgin kırmızı bir görüntü oluşur. Bu kırmızı döküntüler kollara, gövdeye, uyluklara ve kalçalara yayılabilir. Oluşan döküntüler pembe, hafif kabarık bir görünüme sahiptir.

Yetişkinlerde beşinci hastalık belirtileri ise şunlardır:

Yetişkinlerde meydana gelen parvovirüs B19 belirtileri, çocuklardaki gibi yanak döküntüsü olarak ortaya çıkmaz. Bunun yerine parvovirüs B19 enfeksiyonu geliştiği durumda yetişkinlerde eklem ağrıları görülür. Özellikle eller, bilekler, diz ve ayak bileklerinde eklem ağrıları meydana gelir.

Beşinci Hastalık (Parvovirüs B19) Neden Olur?

Beşinci hastalık, parvovirüs B19 virüsünün vücuda girmesiyle meydana gelen viral bir hastalıktır. Virüs, enfekte bir kişi öksürdüğünde, hapşırdığında veya bir yüzeye temas ettiğinde damlacıklar halinde yayılır.

Parvovirüs enfeksiyonu yani beşinci hastalık en çok kış ve bahar aylarında meydana gelen salgınlar sırasında ilkokul çağındaki çocuklarda görülür. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyon gibi kişiden kişiye nefes alma, öksürme ve tükürük yoluyla yayılır. Bunun yanında insanlar arasındaki yakın temas ve el ele temas yoluyla da yayıldığı olur.

Beşinci Hastalık (Parvovirüs B19) Nasıl Teşhis Edilir?

Uzman doktor yapacağı fiziki muayenede kişinin yaşadığı belirtileri, kullandığı ilaçları dikkate alarak teşhis koyabilir. Parvovirüs B19 virüsünden şüphelenildiğinde komplikasyon açısından yüksek risk altında olursanız kanı testi istenebilir. Geçmişte parvovirüs B19 olduğu düşünüldüğü durumda ise kandaki antikorlar kontrol edilebilir. Hamilelik olduğu durumda ise uzman doktor bebeğin kontrolü için ultrason önerebilir.

Beşinci Hastalık (Parvovirüs B19) Tedavisi Nasıl Olur?

Parvovirus B19, gribal enfeksiyon gibi çıktığı durumda kendi kendini sınırlayarak yok olabilir. Özellikle bağışıklığı yüksek çocuk ve yetişkinlerde tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Beşinci hastalığa karşı yapılabilecek tedavi şekilleri şöyle sıralanır:

 • Baş ağrınızı ve ateşinizi hafifletmek için ağrı kesici alın
 • Eklem ağrınız ve şişliğiniz için steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar alın
 • Bol miktarda sıvı tüketin ve dinlenin

Beşinci Hastalık (Parvovirüs B19) Nasıl Bulaşır?

Parvovirüs ‌B19 virüsü yani beşinci hastalık, kişiden kişiye solunum ya da damlacık yoluyla geçerek bulaşır. Öksürme, hapşırma gibi etkenlere bağlı olarak yayılan virüs 10 gün sonunda ateş ve halsizlik şeklinde kendini gösterir. İlerleyen zamanlarda ise çocuklarda döküntü ve kızarıklık olarak kendini belli eder.

Beşinci Hastalık (Parvovirüs B19) Hakkında Sık Sorulan Sorular

Beşinci hastalık ne demek?

Beşinci hastalık özetle parvovirüs B19 adı verilen virüsün kişiyi enfekte etmesiyle ortaya çıkan ve genellikle hafif geçirilen bir çocukluk hastalığıdır.

Beşinci hastalık (Parvovirüs B19) nasıl önlenir?

Parvovirüs enfeksiyonuna karşı bir aşı tedavisi bulunmamaktadır fakat enfeksiyonun oluşmaması için şu yöntemlerden yararlanılabilir:

 • Ellerin sık sık sabun ve su ile yıkamak
 • Enfekte olma ihtimali olan kişilerle yakın temastan kaçınmak
 • Hapşırma veya öksürme esnasında ağzı kapatmak
 • Buruna, ağza veya gözlere dokunmaktan kaçınmak

Beşinci hastalık (Parvovirüs B19) enfeksiyonu ne kadar sürer?

Parvovirüs B19 enfeksiyonu, üç gün ila üç hafta arasında sürebilir. Belirtiler ise ortalama olarak altı gün boyunca görülebilir. Beşinci hastalık belirtisi olan döküntüler ortaya çıktıktan sonra bulaşıcılığını yitirir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 20 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 20 Nisan 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al