Yükleniyor

Passiflora Nedir? Passiflora Ne İşe Yarar?

Passiflora Nedir? Passiflora Ne İşe Yarar?

Çarka benzeyen görüntüsü neden iile çarkıfelek çiçeği olarak da anılan passiflora, çarkıfelekgiller familyasından 550'den fazla türü bulunan, beyaz ve mor çiçeklere sahip asma ya da sarmaşık tipte bir bitkidir. Amerika Birleşik Devletleri’nin güneydoğusu ile Orta ve Güney Amerika’ya özgüdür. Passiflora, kaygı ve uyku sorunlarının yanı sıra ağrı, kalp ritmi sorunları, menopoz semptomları ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunda kullanılabilir.

İçindekiler

Passiflora Nedir?

Passiflora (passiflora incarnata), kaygı, uykusuzluk, nöbet ve histeri tedavisinde kullanılan bitkisel bir takviyedir. Passiflora yüzyıllar boyunca yatıştırıcı olarak kullanılmıştır. İlkbahar mevsiminin sonunda ve yaz ortasında bitkinin çiçek açmadan önce ve meyveye dönüşmeyen dallarından toplanan yapraklar uygun bir ortamda kurutularak bitki kullanıma hazır hale getirilmektedir. 

Passiflora Ne İşe Yarar?

Diğer bir adı tutku çiçeği olan passiflora, hipnotik-sedatif amaçla kullanılmaktadır. Kronik uykusuzluk sorunu yaşayanlarda kaygı, korku ve gerilimi azaltmada faydalanılabildiği gibi anksiyete, uykusuzluk ve histeri tedavisinde de kullanılmaktadır.

Passiflora sakinleştirir mi?

Yapılan araştırmalarda endişe ve gerginliği azalttığı belirlenmiştir.

 • Anksiyete sorununda sıksa kullanılan bir takviyedir.  
 • Sakinlik vermesi nedeniyle kullanılmaktadır.
 • Kronik uykusuzluk sorununa iyi gelmektedir.
 • Cerrahi operasyonlardan 30-90 dakika önce alındığında kaygıyı azaltmaktadır. Ancak bazı anestezi ilaçlarıyla da etkileşime girebilir.

Passiflora Ne İçin Kullanılır?

Uyku sorununun yanı sıra passiflora çiçeği bazen ek bir tedavi olarak da kullanılabilmektedir. Bunlar:

Passiflora Nasıl Tüketilir?

Passiflora çay olarak tüketilebilir. Uykusuzluk sorununa yardımcı olması için akşamları yatmadan önce 1 bardak içilmesi vücudun rahatlamasını ve gevşemesini sağlayarak uyku sorununa çözüm olabilmektedir. Passiflora çayı,bir tatlı kaşığı kuru yaprak üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek 15 dakika süreyle demlenmek suretiyle hazırlanabilir.

Ayrıca passifloranın meyveleri  erik ya da kiraz gibi yenenebilir. Yaprakları kadar meyvesi de rahatlamaya ve sakinleşmeye yardımcı olur. Bir günde 1-2 adet yenilmesi yeterli olacaktır. Passifloranın meyvesinde C, B1, B2, B5 vitaminleri ile kalsiyum ve fosfor gibi mineraller bulunmaktadır. Passifloranın meyvesi de protein açısından da zengindir.

Passifloranın Zararı Var mı?

Pasiflora zararlı bir bitki değildir. Kullanmadan önce mutlaka uzman hekime danışılmalıdır. Başka bir ilaç kullanılıyorsa etkileşimi olup olmadığı netleştirilmelidir.

Yapılan araştırmalarda çok az da olsa passifloranın bazı yan etkilerinin olduğu belirlenmiştir.

 • Uyuşukluk
 • Zihinsel yavaşlama
 • Mide bulantısı
 • Hızlı kalp atımı
 • Kusma gibi belirtiler görülmektedir.

Passiflora İlaç mıdır?

Passiflora, Avrupa İlaç Kurumu (AİK) tarafından, geleneksel bitkisel tıbbi ürün olarak kabul edilmektedir. Passiflora bitkisi amamlayıcı tıpta yoğun olarak kullanılmaktadır. Passiflora çiçeğinin anksiyolitik etkilerinin, GABA ve dopamin dahil olmak üzere nörotransmiterler üzerindeki etkisinden kaynaklandığı düşünülmektedir. 

Passiflora İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Passiflora caerulea nedir?

Passiflora caerulea, mavi ve beyaz çiçekleri ve turuncu meyveleri olan, Güney Amerika'ya özgü Passifloraceae familyasından bir bitki türüdür. Kökleri ve yaprakları çay olarak hazırlanabilen bu bitki, bağırsak parazitlerini vücuttan atmaya yardım edebildiği gibi, uykusuzluğa karşı sakinleştirici ve kaygı azaltıcı etkiye sahiptir.

 

Passiflora antideprasanların yerine kullanılır mı?

Passifloranın, anksiyete semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğunu dair araştırma sonuçları bulunmaktadır. Klinik çalışmalarda bitkinin anksiyete yatıştırıcı (anksiyolitik) etkileri olduğu ortaya çıkmıştır. Psikiyatrik durumların tedavisinde çeşitli bitkisel ilaçların kullanımına ilişkin 2018 yılında yapılan bir çalışmada, passiflora çiçeğinin kaygı bozukluklarını hafifletmek için kullanımını destekleyen kanıtlar olduğu ileri sürülmüştür.

  Passiflora ne zaman içilmeli?

  Bazı hastalıklar söz konusu olduğunda sabahtan çay olarak ya da şurup alarak kullanmasına karşın, passiflora eğer uykusuzluğa çare olacaksa akşam yatmadan 1-2 saat önce alınmalıdır.

  Passiflora ne kadar sürede etki eder?

  Passifloranın etkisi zaman içinde görülmektedir. Uykusuzluk için kullanılacaksa etkisi 1-2 saat sonra ortaya çıkar.

  Passiflora diğer ilaçlarla etkileşime girer mi?

  Passiflora bitkisel ürünlerle tedavi konusunda eğitim görmüş hekim ve eczacı denetiminde kullanılmalıdır. İlaç etkileşimleri ve diğer etkileşimler benzodiazepinler gibi sentetik sedatiflerle ve fenelzin gibi MAO inhibitörleri ile etkileşir.

  Passifloranın şurubu ve tableti var mı?

  Passiflora takviyelerinin şurup, kapsül ve tabletleri bulunmaktadır.

  Güncelleme Tarihi : 24 Mayıs 2024

  Yayınlanma Tarihi: 19 Mart 2024

  Bu Konuda Uzman Doktorlar

  İletişim Formu

  Detaylı bilgi için iletişime geçin.

  * Bu alan gereklidir.
  Sosyal Medya Hesaplarımız
  Canlı Destek Kolay Randevu Al