Yükleniyor

Periferik (Dijital Morfoloji) Testi Nedir? Neden Yapılır?

Periferik (Dijital Morfoloji) Testi Nedir? Neden Yapılır?

Periferik yayma testi, kan örneğinin incelenerek kan hücrelerinin yapısı, sayısı ve morfolojisini değerlendiren bir laboratuvar yöntemidir. Bu test, kan hücrelerinin mikroskobik özelliklerini detaylı bir şekilde inceleyerek lösemi, enfeksiyonlar veya hematolojik bozukluklar gibi sağlık sorunlarını teşhis etmeye yardımcı olur.

İçindekiler

Periferik (Dijital Morfoloji) Yayma Nedir?

Periferik yayma testi, kan örneklerinin laboratuvarda, kliniklerde kullanılan özel boyaların kullanılmasıyla incelenmesi neticesinde inceleme süreci olarak ele alınır. Bu incelemeler esnasında kan hücrelerinin sayıları, boyutları, şekilleri ve yapılarıyla ilgili bilgi edinilmesi amaçlanır. 

Bilgisayar yazılımları kullanılarak kan hücrelerinin görüntülerinin analiz edilmesi dijital morfoloji süreci olarak adlandırılır. Böylece mikroskobik inceleme sürecine oranla daha hızlı ve tutarlı sonuçların elde edilmesi kolaylaşır.

Güvenilir ve doğru sonuçların elde edilmesini sağlayan bu test, birçok hastalığın tanısında önemli rol oynar. Böylece erken tanı gerektiren rahatsızlıkların yanı sıra ciddi rahatsızlıklarda doğru teşhisi mümkün kılarak doğru tedavi yöntemlerinin daha hızlı şekilde uygulanmasını sağlar. Bu test sayesinde birçok rahatsızlığa hızlı müdahale edilebilir.

Periferik Yayma Testi Nedir?

Periferik yayma testi, alınan kan örneğinin bir cam plakaya yayılmasının ardından özel boyalarla boyanması sonucunda mikroskop altında incelenmesi sürecini kapsar. Böylece güvenilir ve doğru bir testin hazırlanması sayesinde birçok hastalığa dair önemli veriler elde edilebilir. 

Laboratuvar sonuçlarına göre hastalar, doktorları tarafından periferik yayma testi ile kan hastalıklarının tanısı ve tedavisinde bir yol haritası oluşturabilir. Kanda görülebilen birçok hastalığa karşı doğru bir adım atmayı mümkün kılabilecek bu test sayesinde kan hücrelerinin detaylı incelendiği sonuçlara erişilebilir.

Periferik Yayma Testi Neden Yapılır?

Periferik yayma testi, kan hücrelerinin mikroskobik olarak incelenerek çeşitli hastalıkların tanısında kullanılmak için yapılır. Kan hücrelerini sayılarını, boyutlarını, yapılarını ve hatta şekillerini tespit edebilen bu test sayesinde birçok hastalığın tespiti mümkün hale gelir. 

Kanda bulunan temel bileşenlerin ölçümlerini sağlayan bu test, tam kan sayımını sağlayan bu test ile kan hücrelerinin sayısı boyutu, şekli ve yapısı belirlenmesinde rol oynar. Böylece tam kan sayımını sağlayan yayma testi sayesinde kan ile ilgili önemli veriler elde edilebilir.

Periferik (Dijital Morfoloji) Yayma Testinde Nelere Bakılır?

Periferik yayma testi, kan hücrelerinin incelenmesi sonucunda elde edilen verilerle birlikte önemli kan tahlili türüdür. Bu test sayesinde kan hücrelerinin farklı detaylarına bakılır. Oksijen ve karbondioksit taşımakla görevli olan eritrositleri (kırmızı kan hücrelerini) inceleyen bu test, eritrositlerin yapılarını incelemeyi sağlar. 

Vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan beyaz kan hücrelerini (lökositleri) de inceleyen periferik yayma testi ile bu hücreler incelenebilir. Ayrıca kanamayı durduran trombositler de bu test esnasında bakılan detaylar arasında bulunur. 

Kan hücrelerinin sayısı, bu test ile incelenerek bazı hastalıkların tanısını kolaylaşır. Örneğin; anemi kan hücrelerinin durumundaki kandaki kırmızı kan hücrenin azalması sonucunda ortaya çıkabilir. Kan hücrelerinin boyutunu da inceleyen bu test, kan hastalıklarının teşhisinde önemli bir göstergedir. Enfeksiyonlarla değişim gösterebilen kan hücrelerinin yapılarını da inceleyen bu test sayesinde birçok hastalığın tanısı kolaylaşır. 

Periferik Yayma İle Hangi Hastalıkların Tanısı Koyulur? 

Periferik yayma testi, birçok hastalığın tanısında en önemli testlerden biri olarak öne çıkar. Erken tanı ihtiyacı duyulan, hızla müdahale edilmesi gereken durumlarda bu test birçok hastalığın tanısını mümkün kılar. 

  • Lösemi: Kan hücrelerinin kontrolsüz bir şekilde çoğalması sonucunda oluşan kan kanseri türü periferik yayma testi ile tespit edilebilir. 
  • Anemi: Kırmızı kan hücresi sayısının azalması sonucunda ortaya çıkan anemi, periferik yayma testi sonucunda anemi tipinin belirlenmesini sağlar. 
  • Enfeksiyonlar: Çeşitli bakteriyel ve viral enfeksiyonlar sonucunda kan hücrelerinin değişen yapısı ve işlevi periferik yayma testi ile tespit edilir. 
  • Trombositopeni: Trombosit sayısının azalması ile ortaya çıkan trombositopeninin kaynağı, periferik yayma testi ile belirlenir. 
  • Lenfoma: Lenf sistemi kanserinin tanısında da periferik yayma testi kullanılabilir. 
  • Hemolitik Anemi: Kırmızı kan hücrelerinin parçalanması ile ortaya çıkan bir anemi türü olan hemolitik anemi, periferik yayma testi ile tanı konulabilir. 
  • Aplastik Anemi: Kemik iliğindeki bulunan kan hücrelerinin azalması olarak tanımlanan bu rahatsızlık, periferik yayma testi ile tespit edilebilir. 
  • Koagülopatiler: Kanın pıhtılaşma işlevinin bozulması sonucunda ortaya çıkan bu rahatsızlığın ardındaki sebebin ne olduğu bu test ile tespit edilebilir. 
  • Kalıtsal kan hastalıkları: Talasemi, sferositoz veya hücre anemisi gibi kalıtsal kan hastalıklarının tespitinde de periferik yayma testi rol oynar. 

Kişilerin sağlıklı bir yaşam sürmesi için ihtiyaç duyulan erken tanı ve tedavi işlemlerinde önemli bir yer tutan periferik yayma testi sayesinde bu hastalıkların teşhisi mümkündür. Güvenilir ve doğru sonuçlar sunan bu test sayesinde kan hastalıklarına doğru adımları izlenebilir.  

Periferik Yayma Testi Nasıl Yapılır?

Periferik yayma testi, kan hücrelerini mikroskop altında incelenmesi adımıyla yapılan bir tahlil türüdür. Belirli adımlarla birlikte bu test işlevsel bir şekilde doğru sonuçları ortaya koyar. İlk olarak hastadan iğne ile damardan veya parmak ucundan alınan kan, incelenmeye başlanır. Kan örneğinin lam olarak adlandırılan bir cam plaka yayılmasının ardından bu lam, boyama solüsyonuna batırılır. Kurutulan lam, mikroskop altında incelenir. 

Bir laboratuvar teknisyeni veya patolog tarafından yapılan bu testte kan hücreleri dikkatlice incelenir, herhangi bir anormalliğe dair veriler kayıt altına alınır. Kan hücrelerinin sayımı ve dağılımı hakkında bilgi sağlanması, teşhis ve tanıyı mümkün kılar.

Periferik Yayma Testi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Morfoloji nedir?

Morfoloji, canlılardaki organizmaların form, yapı ya da şekillerini inceleyen bilim dalı olarak bilinir. Canlı organizmanın anotomisi, hücre yapısı, görünümünü içeren bir durumdur.

Lenfoma periferik yaymada çıkar mı?

Lenfoma, periferik yayma testinde çıkabilir. Vücudu enfeksiyonlardan ve diğer hastalıklardan korumaya yardımcı olan bir sistem olan lenf sisteminin kanser türü olan “lenfoma”, bir organ sistemidir. Lenfoma, lenf bezlerinde, lenf kanallarında ve diğer

güvenilir sonuçlar vererek bu kanser türünün erken teşhisini mümkün kılabilir.

Periferik kan yayma testi kaç günde çıkar?

Periferik yayma testi, genellikle kan alındıktan sonra 2 – 4 gün içinde çıkabilir. Fakat testin yapıldığı anlarda laboratuvarın yoğunluğu, testte istenilen sonuçların çeşitliliğine bağlı olarak süreç 1-7 gün arasında da değişkenlik gösterebilir. Bu test, kan hücrelerinin sayılarına, dağılımına ve yapılarına bağlı olarak farklı veriler elde edilmesi sebebiyle testin çıkma süreci değişkenlik gösterebilir.

Periferik yayma pozitif ne demek?

Periferik yayma testi, mikroskop altında kan hücrelerinin incelenmesiyle elde edilen bir kan tahlili türü olması sebebiyle kan hastalıklarının varlığına dair bilgi vermesinin yanı sıra ilerleme sürecini de gösterir. Periferik yayma pozitif, lösemi, anemi veya enfeksiyon gibi çeşitli hastalıkların varlığını gösterebilir. Fakat pozitif değer, her şart altında ciddi bir hastalığın varlığını göstermez. Bu nedenle test sonuçları öncelikle uzman doktor veya hematolog tarafından incelenmelidir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 26 Aralık 2023

Yayınlanma Tarihi: 13 Aralık 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al