Yükleniyor

PET/CT kanser tanı ve tedavisine yön veriyor

PET/CT kanser tanı ve tedavisine yön veriyor

Kanser tedavisinde altın standartlardan biri olarak kabul edilen PET/CT  vücudun çeşitli bölgelerindeki kimyasal aktiviteyi belirleyerek kanserli dokuların tespit edilmesi ve tedavide yol haritasının çıkarılması açısından büyük önem taşıyor. Pozitron Emisyon Tomografisi (PET-CT)  ve Bilgisayarlı Tomografi’nin (CT) ile birleştirilmesi ile ortaya çıkmış olan bu özel teknoloji tüm kanser türlerinde kullanılabiliyor. Memorial Şişli Hastanesi Nükleer Tıp Bölümü’nden Uz. Dr. Remzi Karaman, kanser tedavisinde PET/CT görüntüleme yönteminin avantajları hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Kanser hücreleri, yüksek metabolizma hızına sahip olduğu için PET teknolojisi ile parlak noktalar olarak görülerek belirlenebilmektedir. Özellikle kanserin ilk teşhisi, evrelenmesi, yaygınlığının belirlenmesi, tedavilerin etkinliği ve nüks durumunun değerlendirilmesi için tüm aşamalar PET/CT cihazı ile gerçekleştirilebilmektedir.

PET/ CT teknolojisi beyin tümörü, meme, rahim ve rahim ağzı, pankreas, prostat, tiroid, yemek borusu, akciğer, baş-boyun, kalın bağırsak ve rektum, cilt kanserleri ve lenfoma da sıkça kullanılmaktadır. Bununla birlikte bazı kalp hastalıkları, beyne ait problemler ve çeşitli rahatsızlıkların tedavi planında da önemli rol oynar.

PET/CT’nin avantajları nelerdir?

  • Kanser hücrelerinin iyi ya da kötü huylu olduğunu belirleyebilir.
  • Doğru biyopsi uygulamaları için yol göstericidir.
  • Kanser tedavisi sırasında gereksiz uygulamaların önlenmesini sağlar
  • Vücutta kanserli dokuların dağılımını tek bir çekimde tespit edebilir.
  • Kanser tedavisinde doğru yolda olunup olmadığı konusunda önemli ipuçları sağlayarak tedaviye yön verir.
  • Cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi sonrası tedaviye yanıtı değerlendirir.
  • Kanserde nüks durumunun olup olmadığını ortaya çıkarır.

Ağrısız ve konforlu bir işlem

Hastalardan en az 6 saat açlıkla görüntüleme merkezine gelmeleri istenir. Kalp, diyabet ya da farklı bir kronik hastalık nedeni ile ilaç kullanan kişilerin PET/CT’ye girecekleri bilgisini doktorları ile paylaşması önemlidir. Buna göre ilaç düzenlemesi yapılabilir. İlk olarak hastanın kan şekeri ölçülür. Bu değer istenilen seviyede ise damar yolu ile hastaya zararsız bir radyoaktif madde verilir. Hastadan yaklaşık 1 saat istirahat etmesi istenir. Daha sonra hasta PET/CT odasına alınır ve işlem başlatılır. Tarama süresi hastaya göre değişebilmekle birlikte 15-30 dk arasındadır. Bu sırada kişi hiçbir ağrı ve acı hissetmez. Tetkik sonrası ise kişi günlük yaşamına dönebilir. Damar yolu ile verilen maddenin vücuttan atılması için bol su tüketilmelidir.

PET/CT sonucu önce Nükleer Tıp uzmanı hekim tarafından değerlendirilir. Çıkan sonuca göre gerekli tedavi planlaması yapılır. PET/CT’nin kanserin tanı ve evrelemesinde en ileri teknoloji tıbbi görüntüleme yöntemi olduğu unutulmamalı, tedavi sürecinde doktor tarafından istendiği takdirde mutlaka bu tetkik yaptırılmalıdır.

Güncelleme Tarihi : 20 Ağustos 2022

Yayınlanma Tarihi: 8 Ekim 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al