Yükleniyor

Pkos Sendromunuz Varsa Bu 8 Belirtiye Dikkat

Pkos Sendromunuz Varsa Bu 8 Belirtiye Dikkat

Polikistik over sendromu (PKOS) kadınlarda 18-44 gibi daha genç yaşlarda ortaya çıkarak, ilerleyen dönemlerde farklı jinekolojik hastalıklara neden olabiliyor. PKOS yaşayan kadınlarda uzun dönemde adet düzensizlikleriyle birlikte çoğu zaman hiç adet görememe de gerçekleşebiliyor. Birkaç yıldan fazla adet görmeyen veya düzensiz adet kanamaları olan kadınlarda endometrium kanseri oluşabiliyor. Birçok kanser türüne ve rahatsızlığa zemin hazırlayan polikistik over sendromu rahim içinde kanser oluşumunu da tetikleyebiliyor. Memorial Dicle Hastanesi'nden Op. Dr. Sibel Gökmen, polikistik over ve neden olduğu kanser türlerinden olan endometrium kanseri hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Rahim içi (endometrium) kanseri polikistik over sendromuyla aynı belirtileri verebilir

Adet düzensizlikleri ile birlikte anormal kanamaların gerçekleştiği rahim içi kanseri regli dönemi dışındaki kanamalarla erken belirtiler vermektedir. Karnın alt bölgesinde ağrı ile ilk belirtilerini veren endometrial kanser türünün erken evrede teşhisi mümkün olabilmektedir. Kanser tedavileri kişiye özel planlanmaktadır. Endometrium kanseri olan kadınlarda tedavi planı oluşturulurken; hastanın genel sağlık durumuna, kanser tedavisinde kullanılan ilaçlara dayanma eşiğine, hastalığının ne kadar yayılıp yayılmadığına da bakılarak ilerlenmelidir. Endometrium kanseri belirtilerine baktığımız zaman vajinal akıntı oluşumu hastalığın belirtilerinin başında gelebilmektedir.

Rahim içi (endometrium) kanserinin risk grubunda olabilirsiniz

Polikistik over sendromu olan kadınlarda yaşam tarzında yapılan değişikliklerle birlikte vücut ağırlığında azalmaların gerçekleşmesi adet düzenini sağlayabilir. Bu sendromu uzun süredir yaşayan kadınlarda kolesterol yüksekliği ile birlikte obezite ve diyabet de gelişebilmektedir. Polikistik over sendromu olan kadınların en çok şikayet ettikleri konu ise genellikle androjen fazlalığı oluştuğu için ciltte yağlanmayla birlikte seyreden akne oluşumu ve erkek tipi tüylenme rahatsızlıkları olabilmektedir. Bu rahatsızlıkların çözümü için kapsayıcı bir tedaviyle birlikte hekim önerisi alınarak tüylenme için lazer epilasyon, ciltteki problemler için ise dermatoloji değerlendirmesi önerilir. Polikistik over sendromu olan kadınlarda adet düzensizliklerinin uzun süre görülmesi ya da uzun süreli adet olmama durumlarıyla birlikte endometrium dokusunda kalınlaşma görülebilir ve zamanla endometrium kanserine sebep olabilmektedir. Adet dönemi dışında vajinal kanama yaşayan polikistik over sendromlu kadınlar endometrium kanseri riski taşıyabilmektedir.

Endometrium kanserinin bu belirtilerine dikkat edin

  1. Menopoz dönemini geç yaşamak
  2. Obezite riski olanlar veya obez olanlar
  3. Uzun süre adet görememe
  4. Diyabete yakalanma, insülin direnci artışı
  5. Hormonel Bozukluklar yaşamak
  6. Erken yaşta regli olmuş olma
  7. Cinsel ilişki sırasında yanma hissi, ağrı
  8. Düzensiz adet döngüsünü sık sık yaşamak

Kadın sağlığını korumak için yapılması gerekenler

Polikistik over sendromu yaşayan kadınlar özellikle adet döngülerinde gerçekleşen düzensizlikleri fark ettikleri gibi hekimlerine başvurmalıdır. Uzun süreli adet görememe problemi yaşayan veya menopoz sürecine girmiş ileri yaştaki kadınlara hekim yardımıyla adet döngülerinde iyileşme sağlayacak ilaçları tercih etmeleri tavsiye edilmektedir. Kadın sağlığında en önemli döngü, yaşam kalitesinde iyileşme sağlanılmasıdır. Spor yapma, varsa fazla kilolardan diyet yaparak kurtulma, aşırı zayıflıkla beraber oluşabilecek kadın rahatsızlıklarını önleme amaçlı ideal kiloya ulaşmak için diyet programlarının oluşturulması, aşırı yağlı,  sağlıksız besinleri hayatımızdan çıkarma gibi kişiye özgü tanı ve doğru tedavi biçimlerini hekim önerisiyle uygulamak gerekmektedir.  Bu tedavilerle yaşam kalitesi sağlanarak kadınların normal döngüleri gerçekleşmiş olup, kadın sağlığında uzun vadede koruyuculuk sağlanmaktadır.

Yayınlanma Tarihi: 29 Ocak 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al