Yükleniyor

Podoloji Nedir? Podoloji Hangi Ayak Problemlerini Çözer?

Podoloji Nedir? Podoloji Hangi Ayak Problemlerini Çözer?

Podoloji ayakları etkileyen hastalıklarla ilgilenen sağlık alanıdır. Nasır, topuk çatlağı, tırnak batması gibi ayaklarda görülen sorunlar, kişinin hayat kalitesini düşürüp psikolojisini bozabilir. Ayaklarda sık görülen bu problemler ayak sağlığı konusunda deneyimli uzmanlar tarafından uygulanan tedavilerle kolayca giderilebilmektedir. Podoloji;  medikal tırnak bakımı, tırnak batması, tırnak mantarı, diyabetik ayak ve medikal ayak bakımı, protez tırnak ve nasır gibi hastalıklarda tedavi çözümleri sunmaktadır.

İçindekiler

Podoloji Nedir?

Podoloji, ayak sağlığı ve hastalıklarıyla ilgilenen, yardımcı tedavi ve bakım hizmeti sunan sağlık alanıdır. Podologlar konservatif bakım hizmeti sunan, koruyucu ve önleyici tedaviler yapan sağlık teknikerleridir. Podologlar ayaklar ve ayak tırnaklarındaki tıbbi tedavi gerektiren değişiklikleri zamanında fark ederler. Podologlar; tırnak batması, nasır tedavisi, topuk çatlakları, protez tırnak, diyabetik ayak bakımı, medikal ayak bakımı ve doğru ayakkabı seçimi yönlendirmesi gibi konularda hizmet vermektedir. Podologlar, dermatoloji, ortopedi, fizik tedavi ve rehabilitasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi alanlarla beraber çalışmaktadır. 

Podoloji Hangi Ayak Problemlerini Çözer?

Podoloji;  tırnak batması, tırnak mantarı, diyabetik ayak, medikal ayak bakım, nasır, topuk çatlakları, deforme tırnak bakımı, diyabetik ayak gibi hastalıklarda tedavi çözümleri sunmaktadır. Düzenli cihaz ile uygulanan medikal bakımla problemlerin başlamadan son bulmasını sağlar.

Podoloji Tedavileri Nelerdir?

Podoloji tedavileri arasında; tırnak mantarı, nasırlar, protez tırnak ve tırnak batması tedavileri ayrıca şeker hastalarının ayak tedavileri bulunmaktadır.  Ayak ve tırnakta görülen hastalıklara göre tedaviler farklılık göstermektedir. Ayaklardaki her sorunu önce bir hekim değerlendirmelidir.

Batık Tırnak Bakımı

Günlük hayatta en sık karşılaşılan, sosyal hayatı olumsuz yönde etkileyerek yaşam kalitesini düşüren ayak sağlığı problemlerinin başında tırnak batması gelir. Bu hastalık, tırnağın dış köşelerinin yan kısımlarındaki yumuşak doku içerisine gömülerek ağrı, kızarıklık, şişlik ve enfeksiyon oluşması sonucu gelişir.

Tırnak batmasının tedavisinde ilk uygulanan yöntemler; tırnağı kaldırma, esneme, çekme ve sıkıştırma kuvveti uygulamalarıdır. Tedavi sonucunda tırnak ve tırnak yatağının formu fazla düzelmez fakat düzeltme “teli/bantı” yöntemiyle tırnak kenarındaki baskı azalır. Tırnağın kenarları etkin maddelerin girişine açık hale gelir ve dolaşım rahatlar, bu şekilde yaralar daha hızlı iyileşir.

 B/S Bant (Yapıştırma Yöntemi): Bant, yatay olarak tırnağın üzerine sabitlenir. Düz yay fonksiyonu sayesinde tırnağın elastikiyeti baz alınarak olabildiğince esnetilir. Yay sistemi sayesinde 4 haftada tırnağın batan kısımlarından kaldırma kuvveti uygularak acı hissi önlenir. Bant uygulaması birkaç kez tekrarlandıktan sonra tırnak tekrar düzleşmeye başlar ve sağlıklı bir şekilde uzar.

Tel sistemi: Bu tedavi üç aşamadan oluşmaktadır. Tellerin uçlarındaki küçük kancalar tırnak kenarına yerleştirilip tırnağın orta kısmında bir halka yani ara tel yardımıyla birbirine bağlanır. Böylece tırnağın batan kısımları hafifçe kaldırılarak çevre dokular rahatlatılır. Bu sistemle tırnağın doğal uzaması desteklenmiş olup, doğru şekle getirilir.

Tırnak Mantarı Tedavisi

Tırnak mantarı tedavisinde kalınlaşan mantarlı tabaka temizlenir ve sağlıklı tırnak dokusu ortaya çıkarılır. Periyodik bakım ile tırnağın uzaması ve mantarın tedavisi sağlanır. Tırnak mantarı ilaçları karaciğeri yorduğu için uzun süreli kullanılmaları mümkün değildir. Bu sebeple tırnak mantarı iyileştirme ve temizlenme işlemlerinin dermatoloji uzmanı ve podolog işbirliğinde gerçekleşmesi tedavi sürecinin yan etkisiz, başarılı ve hızlı olmasını sağlar.

Medikal Ayak Bakımı

Medikal ayak bakımı ayak derisi ve ayak tırnakları gibi ayaklardaki patolojik değişikliklerle ilgilenmektedir. Medikal ayak bakımı, ayaklardaki sorunları gidermeyi amaçlar. Tırnak ve cilt sağlığını korumak için tanısı konulan ayak hastalıklarında cihazla yapılan işlemlerdir. Podoloji uzmanları bu hastalıkların semptomları hafifletmek ve ayakların zarar görmesini önlemek için tedaviler uygulanmaktadır.

Diyabetik Ayak Bakımı

Şeker hastalığı olan kişiler için ayak bakımı özellikle önemlidir. Diyabet, sinirlere ve kan damarlarına zarar vererek iyileşmeyen yaralara ve doku hasarlarına yol açabilir. Diyabet hastalarının ayaklarında dolaşım bozukluğundan dolayı zamanla his kaybı oluşabilir. Hastalar acıyı hissetmekte zorlanır ya da hiç hissetmezler. Bu kişiler için hatalı yapılan işlemler ya da ihmal edilen küçük problemler ileride ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle ayak sağlığı ve bakımı konusunda her zaman dikkatli olunmalıdır.

Podoloji Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Podolojide uygulanan tedaviler hastalığa göre çeşitlilik göstermektedir. Uzman bir hekimin yönlendirmesiyle podoloji uzmanı tarafından uygulanmaktadır.

Podoloji Tedavisi Ağrılı mıdır?

Podoloji işlemleri ağrılı değildir. Ayakların suyla teması olmadan hijyenik bir şekilde doğru tırnak kesimi ve daha sonrasında cihaz yardımıyla tırnağa zarar vermeden özel freze uçlarıyla tırnak yüzeyi temizlenir ya da tırnak kalın ise inceltilir. Tırnak kenarlarındaki etler yine özel uçlarla temizlenir, topuk çatlakları törpülendikten sonra ayağa uygun kremlerle masaj yapılır.

Podoloji Hakkında Sıkça Sorulan Sorular 

Hangi Durumlarda Podoloji Uzmanına Başvurulmalıdır?

Ayaklarda var olan sorun için öncelikle ilgili hekimin muayenesi sonrası yönlendirilmesiyle podoloğa başvurulmalıdır. Problemsiz ayaklara sahipseniz pedikür yerine medikal ayak bakım için hekime danışmadan da podoloğa başvurulabilir.

Medikal ayak bakımı ne işe yarar?

Medikal ayak bakımı ayakların suyla teması olmadan canlı ve cansız derilerin ayrımı yapılarak problemlerin oluşmasına ya da oluşan problemlerin ilerlemesini önleyerek yapılan işlemlerdir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 25 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 22 Mayıs 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al