Yükleniyor

Pürüzsüz bir cilt için en iyi alternatif: Nd-YAG Lazer

Pürüzsüz bir cilt için en iyi alternatif: Nd-YAG Lazer

Epilasyonun yanı sıra damar ve leke tedavisinde kullanılan ND-Yag lazer, yüksek kaliteli lazer ışını üreterek vücudun tüm bölgelerindeki damar ve leke tedavisinde kullanılıyor. ND-Yag lazer sistemi sayesinde epidermik pigmente lezyonları yani yüzeyel cilt lekeleri, fotoyaşlanma ile derin ve yüzeyel vasküler lezyonlar yani damarsal istenmeyen oluşumlar (kılcal damarlar) tedavi edilebiliyor. Memorial Kayseri Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Ayşe Gökçe Tümtürk, ND-Yag lazer ile ilgili bilgi verdi.

İçindekiler

Kılcal damar tedavisinde avantaj sağlıyor

Herkese uygulanabilen ND-Yag lazerle, epidermal pigment olarak bilinen yüzeley lekeleri açma konusunda son derece başarılı sonuçlar elde edilmektedir. ND-Yag lazer, yüksek kaliteli lazer ışını üreterek özellikle yüz ve bacak bölgesinde bulunan kılcal damar genişlemelerinin tedavisinde avantaj sağlamaktadır. ND-Yag lazer, vücuttaki damar yapıları ve kan hücrelerindeki hemoglobinin yoğun birikim yaptığı yerlerdeki kılcal damar genişlemelerine yani ‘telenjiektazi’ denilen lezyonlara karşı kullanılmaktadır. Kılcal damarın yok edilmesi konusunda ND-Yag lazer, dünyada çok en kabul görmüş ve en çok kullanılan, yan etkisi en az, etkisi maksimum olan yöntemlerden birisidir. Damarlanma sonucunda yoğunlaşmış lekelerin tedavisinde kullanılan ND-Yag lazerle başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Ayrıca kıl kökünü besleyen damarlar üzerinden işlem yaparak bazı kılları azaltmak için de kullanılan bu lazer, diğer epilasyon yöntemlerine destek olmaktadır.

Tedavi güvenliği optimum seviyede

1064/532nm çift dalga uzunluğu olan 3 farklı başlığı ve 6 farklı atış modu sayesinde dövmeden melazmaya, yüzeysel pigmentlerden ota nevusa kadar birçok cilt probleminde etkin olarak kullanılan lazer, tedavi güvenliğinin optimum seviyede olmasını sağlamaktadır. Opsiyonel 585nm ve 650nm Dye başlıkları ile damarsal lezyonlarda çok daha başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Yeni nesil ND-Yag lazerler, otomatik spot kontrol özelliği sayesinde her enerjide kontrollü ve stabil atışlar sağlayarak, kayıtlı tedavi parametreleriyle kullanıcı hatalarını minimum seviyeye indirmektedir.

Bacaktaki kılcal damarlarda etkili

Özellikle burun çevresinde ve bazı kişilerde damar benlerini tedavi edebilmek için ND-Yg lazerden yararlanılmaktadır. Damar lazer tedavileri genellikle sonbahar-kış döneminde tercih edilir. Kadınlarda sıklıkla görülen sorunlardan biri olan bacak kılcal damarlarının yok edilmesinde etkili olmaktadır. Ancak çok yoğun kılcal damar genişlemeleri lazerlerle tedavi edilememektedir. Damara tek tek nokta atışları yaparak damarı kapatabilmek mümkündür. Bacaktaki kılcal damar genişlemelerinin yaygınlığına göre bazı kişilerde tek seans yeterli olurken, bazı kişilerde 2-3 hatta 4 seans tedavi gerekebilmektedir.

Hangi sorunlar için kullanılıyor?

Ciltteki yaşlanmaya bağlı lekelerden, güneş lekelerine, koyu renkli tüylerin renginin sarartılmasından kılcal damar tedavisine kadar birçok alanda kullanılmaktadır.

  • Güneşin zararlı ışınları sonucu oluşan lekeler ile yaşlılık lekelerin yok edilmesinde.
  • Güneş ısısının ortaya çıkardığı epidermal lekelerin tedavisinde.
  • Pigmentasyon bozukluğu sonucu oluşan dermal lekelerde.
  • Genellikle doğum sonrası ortaya çıkan soluk kahverengi renkte olan kahve lekelerinin yok edilmesinde.
  • Tırnak mantarı tedavisinde.
  • Her renk dövme silmede.
  • Koyu renkli tüyleri sarartma işleminde.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 27 Kasım 2023

Yayınlanma Tarihi: 23 Mart 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al